V Hongkongu našli mezi bramborami z Francie odjištěný granát z první světové války

ČTK ČTK
3. 2. 2019 9:15
Německý ruční granát z období první světové války překvapil pracovníky hongkongské továrny v nákladu brambor dovezených z Francie. Na místo byli přivoláni pyrotechnici, kteří nevšední nález bez problémů zneškodnili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Na podezřelý předmět obalený hlínou mezi bramborami upozornili zaměstnanci v továrně Calbee Snacks v sobotu. Policejní experti vyhodnotili, že objekt vážící přibližně jeden kilogram je ve skutečnosti ruční granát pravděpodobně původem z Německa, informovala agentura AFP.

"Granát byl v nestabilním stavu, neboť byl odjištěný, ale nevybuchl," řekl médiím policejní komisař Wilfried Wong Ho-Hon. Pyrotechnici následně zbraň na bezpečném místě odpálili a všichni zúčastnění z incidentu vyvázli bez újmy na zdraví.

Jak se granát mezi brambory dostal, není v tuto chvíli zcela jasné, hongkongská policie neuvedla přesné místo původu nákladu brambor. Historici se nicméně domnívají, že granát byl během první světové války zanechán v zákopu, který se později stal součástí bramborového pole, načež byl vykopán společně s úrodou.

AFP napsala, že problémy se starou municí nejsou v Hongkongu výjimečné, většinou jde ale zejména o americké výbušniny z druhé světové války, které tam zůstaly po bojích s Japonci na začátku tichomořské ofenzivy. Loni se podle agentury našly v tomto autonomním regionu na jihu Číny tři bomby z bojů ve 40. letech, z toho dvě při stavbě nové linky metra.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 41 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 46 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy