V Hongkongu našli mezi bramborami z Francie odjištěný granát z první světové války

ČTK ČTK
3. 2. 2019 9:15
Německý ruční granát z období první světové války překvapil pracovníky hongkongské továrny v nákladu brambor dovezených z Francie. Na místo byli přivoláni pyrotechnici, kteří nevšední nález bez problémů zneškodnili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Na podezřelý předmět obalený hlínou mezi bramborami upozornili zaměstnanci v továrně Calbee Snacks v sobotu. Policejní experti vyhodnotili, že objekt vážící přibližně jeden kilogram je ve skutečnosti ruční granát pravděpodobně původem z Německa, informovala agentura AFP.

"Granát byl v nestabilním stavu, neboť byl odjištěný, ale nevybuchl," řekl médiím policejní komisař Wilfried Wong Ho-Hon. Pyrotechnici následně zbraň na bezpečném místě odpálili a všichni zúčastnění z incidentu vyvázli bez újmy na zdraví.

Jak se granát mezi brambory dostal, není v tuto chvíli zcela jasné, hongkongská policie neuvedla přesné místo původu nákladu brambor. Historici se nicméně domnívají, že granát byl během první světové války zanechán v zákopu, který se později stal součástí bramborového pole, načež byl vykopán společně s úrodou.

AFP napsala, že problémy se starou municí nejsou v Hongkongu výjimečné, většinou jde ale zejména o americké výbušniny z druhé světové války, které tam zůstaly po bojích s Japonci na začátku tichomořské ofenzivy. Loni se podle agentury našly v tomto autonomním regionu na jihu Číny tři bomby z bojů ve 40. letech, z toho dvě při stavbě nové linky metra.

 

Právě se děje

před 13 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy