Pro i proti migraci. Na demonstraci v Drážďanech se k Pegidě údajně přidaly i stovky Čechů

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2015 0:03
V Drážďanech se v pondělí večer konalo tradiční pondělní shromáždění německého protiimigrantského hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které do ulic přivedlo i jeho odpůrce. Pegida tentokrát akci svolala při příležitosti prvního výročí svého vzniku a podle agentury DPA se před drážďanskou operu dostavilo 15 000 až 20 000 stoupenců hnutí. Počet odpůrců Pegidy DPA odhadla na 15 000 až 19 000. Podle televize Nova se k demonstraci Pegidy přidalo i několik stovek lidí z Česka, byli mezi nimi údajně i poslanci za hnutí Úsvit. Hlášeny jsou potyčky a zatím jeden vážně zraněný.
Policejní auta oddělují účastníky pondělních demonstrací odpůrců a příznivců Pegidy v Drážďanech.
Policejní auta oddělují účastníky pondělních demonstrací odpůrců a příznivců Pegidy v Drážďanech. | Foto: Reuters

Drážďany/Praha - V Drážďanech se v pondělí večer sešlo tradiční shromáždění německého protiimigrantského hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), jež přivedlo do ulic i jeho odpůrce.

Pegida tentokrát akci uspořádala u příležitosti prvního výročí svého vzniku a podle agentury DPA se před drážďanskou operu dostavilo 15 000 až 20 000 stoupenců hnutí. Počet odpůrců Pegidy se odhaduje na 15 000 až 19 000. Podle televize Nova se k demonstraci Pegidy přidalo i několik stovek lidí z Česka. Hlášeny jsou potyčky a zatím jeden vážně zraněný.

Do historického centra saské metropole proudily podle DPA z různých směrů hvězdicovitě čtyři průvody odpůrců Pegidy. V jednom z pochodů, který vyšel od Technické univerzity, se podle organizátorů sešlo více než 5000 lidí. Tisícovka manifestujících vyšla také od nádraží Drážďany střed.

Na Divadelním náměstí před Semperovou operou se mezitím shromáždily tisíce příznivců hnutí Pegida i zvědavců. Mezi stoupence hnutí přišli podle TV Nova i lidé z Česka; mezi nimi údajně i poslanci za hnutí Úsvit. Německý deník Bild uvedl, že kromě politiků z Polska, Itálie, Británie a Nizozemska promluvil na pódiu po spoluzakladateli Pegidy Lutzi Bachmannovi také "pravicový populista" z Česka.

Saský ministr vnitra Markus Ulbig ujistil, že policie je v ulicích ve velkém počtu. "Máme nasazeno více než 1000 policistů a máme tu pomoc ze šesti spolkových zemí a od spolkové policie," řekl Ulbig. Úřady počítaly s tím, že demonstrace a protidemonstrací se dohromady zúčastní kolem 20 000 lidí.

Agentura DPA večer napsala, že mezi oběma tábory došlo k potyčkám, při nichž létaly i dělbuchy. Radikálové z obou stran se snažili vyprovokovat násilný střet i po skončení demonstrace. Strážci pořádku prý použili pepřový sprej proti odpůrcům Pegidy, kteří je napadali. Jeden člověk musel být převezen do nemocnice s vážným zraněním a podle listu Sächsische Zeitung jde o příznivce Pegidy, který byl napaden železnou tyčí cestou na shromáždění. Agentura DPA uvedla, že ho útočníci zranili pěstmi.

Ruská televize Russija Today na svém webu informovala, že stoupenci Pegidy zaútočili na jejího kameramana Joseho Sequeiru, který chtěl natáčet jejich shromáždění. Údajně ho bili i poté, co ho srazili na zem, a rozbili mu kameru. Zachránili ho až policisté, kteří muže dostali pryč. Žádná zranění reportér zřejmě neutrpěl.

Saská zemská vláda vyzvala všechny účastníky demonstrací k nenásilí. Do protestů proti Pegidě se zapojilo také několik politiků. Šéfka německých Zelených Simone Peterová na centrálním náměstí Altmarkt vybídla k tomu, aby Němci uprchlíky v Německu vnímali jako obohacení. "Chceme Německo otevřené světu," vyzvala.

Drážďanská opera přivítala stoupence Pegidy projekcí nesouhlasných sloganů na velkoplošné obrazovce. "Nejsme jevištěm pro xenofobii" a "Nejsme kulisou pro netoleranci," stálo střídavě na světelné ploše.

 

Právě se děje

Další zprávy