V Číně se už otrávilo olovem 2000 dětí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 8. 2009 11:00
Peking - Skandál týkající se čínských dětí otrávených olovem nabírá na obrátkách. Úřady musely uzavřít už druhou továrnu na zpracování kovů.
Foto: Reuters

Dva její řídící pracovníky zadržela policie. Informovala o tom čínská zpravodajská agentura Nová Čína.

Po kontaminaci olovem onemocnělo 1354 dětí, které žijí blízko města Wu-kang nedaleko továrny na zpracování manganu v provincii Chu-nan.

Minulý týden byla zavřena továrna na zpracování olova a zinku v provincii Šen-si, kde onemocnělo více než 600 dětí a dalších 600 na výsledky testů ještě čeká.

U stovky dětí v Šen-si zdravotníci diagnostikovali otravu velmi vážného rázu. V obou případech byly továrny uzavřeny až po hlasitých protestech rodičů.

Počet otrávených ještě poroste

Všechny nemocné děti, které jsou ve věku do 14 let, mají v krvi nadměrné množství olova - více než 100 miligramů v jednom litru. Za normální se považuje, je-li množství olova v krvi od 0 do 100 miligramů.

Děti budou muset podstoupit ještě řadu dalších vyšetření. Počet nemocných není zdaleka konečný - očekává se, že číslo ještě poroste. Nejmenovaný zdroj agentuře AP řekl, že v provincii Chu-nan může být postiženo 60 až 70 procent dětí.

Nebezpečná látka napadá reprodukční a nervový systém a může vyvolat zvýšení krevního tlaku, chudokrevnost, ztrátu paměti. V krajních případech oběti upadají do kómatu a následně umírají. Nejvíce ohrožené jsou děti do šesti let.

Rodičům se liknavý přístup úřadů vůbec nelíbí a v posledních dnech tak dochází v postižených oblastech ke střetům mezi demonstranty a policií.


 

Právě se děje

Další zprávy