V Česku žije přes milion lidí s handicapem, víc než desetina z nich si sama nenakoupí

ČTK ČTK
11. 8. 2019 14:35
Při prvním průzkumu Českého statistického úřadu přímo v domácnostech vyšlo najevo, že více než sto tisíc lidí si kvůli svému zdravotnímu omezení nezvládnou sami připravit jídlo nebo se pohybovat venku. Více než 180 tisíc lidí si ze stejného důvodu nedokážou bez asistence nakoupit. Statistici navíc upozorňují, že 117 tisíc lidí se zdravotním omezením postrádá potřebnou pomoc.
Zdravotní handicap má zhruba jeden milion Čechů (ilustrační snímek).
Zdravotní handicap má zhruba jeden milion Čechů (ilustrační snímek). | Foto: Ludvík Hradilek

Statistici mapovali situaci zdravotně postižených při takzvaném šetření v domácnostech vůbec poprvé. Podle jejich zjištění má zdravotní handicap, který dlouhodobě omezuje v běžném životě, přes 1,15 milionu Čechů nad 15 let. Jedná se o 13 procent obyvatel republiky.

Celkem 56 procentům osob se zdravotním omezením je víc než 65 let. Senioři nad 75 let tvoří 30 procent handicapovaných v zemi, u valné většiny z nich onemocnění vzniklo postupně s věkem.

Pohybové omezení má 830 tisíc lidí. Každý šestý z nich nezvládne zhruba ujít 500 metrů, zhruba každý sedmý nevyjde schody. Velké problémy dělá zdolání schodů víc než čtvrtině osob s pohybovým handicapem a půlkilometrová vzdáleností pětině.

Bez pomoci nezvládne víc než desetina lidí se zdravotním omezením domácí práce, devět procent přípravu jídla a šestnáct procent nákup. Problémy s nakupováním mají pak dvě pětiny lidí, s nachystáním jídla třetina a s obstaráním domácích prací dvě třetiny.

V roce 2060 bude necelá třetina obyvatel ČR v důchodu

Česká společnost stárne a lidí, kteří budou potřebovat pomoc, bude přibývat. Osoby nad 65 let tvoří nyní necelou pětinu obyvatel. V roce 2040 by jich podle ČSÚ mohla být čtvrtina a v roce 2060 pak 30 procent. Zatímco nyní v zemi žije přes pět stovek stoletých lidí, v roce 2040 by tento počet mohl být pětkrát větší a kolem roku 2060 proti dnešku šestnáctkrát větší.

Asociace poskytovatelů sociálních služeb a experti na problematiku stárnutí upozorňují na to, že další rozvoj potřebné péče ale bez financí není možný. Letos kraje požadovaly po státu, aby jim na zajištění nynějších služeb doplatil chybějící dvě miliardy korun. Ministerstva práce a financí jim po vyjednáváních poslala polovinu této částky. Zbytek peněz mají regiony získat z EU.

Pomoc druhých využívá o něco víc než polovina lidí s handicapem, tedy kolem 596 tisíc lidí. Nejčastěji se starají příbuzní. Pětině lidí pomáhají i známí a sousedé, a to nejčastěji dvě hodiny týdně. Péči od profesionálů má 14 procent osob.

Dobrovolník dochází za jedním ze sta lidí se zdravotním handicapem. Podle ČSÚ se v pomoci často střídá víc členů rodiny a zajišťuje ji současně třeba i pečovatelka, osobní asistent či domácí sestra. Pomoc naopak chybí desetině lidí se zdravotním omezením, tedy 117.000. Kompenzační pomůcky pak scházejí 220.000 osob, což je téměř pětina zdravotně postižených.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy