V Česku žije přes milion lidí s handicapem, víc než desetina z nich si sama nenakoupí

ČTK ČTK
11. 8. 2019 14:35
Při prvním průzkumu Českého statistického úřadu přímo v domácnostech vyšlo najevo, že více než sto tisíc lidí si kvůli svému zdravotnímu omezení nezvládnou sami připravit jídlo nebo se pohybovat venku. Více než 180 tisíc lidí si ze stejného důvodu nedokážou bez asistence nakoupit. Statistici navíc upozorňují, že 117 tisíc lidí se zdravotním omezením postrádá potřebnou pomoc.
Zdravotní handicap má zhruba jeden milion Čechů (ilustrační snímek).
Zdravotní handicap má zhruba jeden milion Čechů (ilustrační snímek). | Foto: Ludvík Hradilek

Statistici mapovali situaci zdravotně postižených při takzvaném šetření v domácnostech vůbec poprvé. Podle jejich zjištění má zdravotní handicap, který dlouhodobě omezuje v běžném životě, přes 1,15 milionu Čechů nad 15 let. Jedná se o 13 procent obyvatel republiky.

Celkem 56 procentům osob se zdravotním omezením je víc než 65 let. Senioři nad 75 let tvoří 30 procent handicapovaných v zemi, u valné většiny z nich onemocnění vzniklo postupně s věkem.

Pohybové omezení má 830 tisíc lidí. Každý šestý z nich nezvládne zhruba ujít 500 metrů, zhruba každý sedmý nevyjde schody. Velké problémy dělá zdolání schodů víc než čtvrtině osob s pohybovým handicapem a půlkilometrová vzdáleností pětině.

Bez pomoci nezvládne víc než desetina lidí se zdravotním omezením domácí práce, devět procent přípravu jídla a šestnáct procent nákup. Problémy s nakupováním mají pak dvě pětiny lidí, s nachystáním jídla třetina a s obstaráním domácích prací dvě třetiny.

V roce 2060 bude necelá třetina obyvatel ČR v důchodu

Česká společnost stárne a lidí, kteří budou potřebovat pomoc, bude přibývat. Osoby nad 65 let tvoří nyní necelou pětinu obyvatel. V roce 2040 by jich podle ČSÚ mohla být čtvrtina a v roce 2060 pak 30 procent. Zatímco nyní v zemi žije přes pět stovek stoletých lidí, v roce 2040 by tento počet mohl být pětkrát větší a kolem roku 2060 proti dnešku šestnáctkrát větší.

Asociace poskytovatelů sociálních služeb a experti na problematiku stárnutí upozorňují na to, že další rozvoj potřebné péče ale bez financí není možný. Letos kraje požadovaly po státu, aby jim na zajištění nynějších služeb doplatil chybějící dvě miliardy korun. Ministerstva práce a financí jim po vyjednáváních poslala polovinu této částky. Zbytek peněz mají regiony získat z EU.

Pomoc druhých využívá o něco víc než polovina lidí s handicapem, tedy kolem 596 tisíc lidí. Nejčastěji se starají příbuzní. Pětině lidí pomáhají i známí a sousedé, a to nejčastěji dvě hodiny týdně. Péči od profesionálů má 14 procent osob.

Dobrovolník dochází za jedním ze sta lidí se zdravotním handicapem. Podle ČSÚ se v pomoci často střídá víc členů rodiny a zajišťuje ji současně třeba i pečovatelka, osobní asistent či domácí sestra. Pomoc naopak chybí desetině lidí se zdravotním omezením, tedy 117.000. Kompenzační pomůcky pak scházejí 220.000 osob, což je téměř pětina zdravotně postižených.

 

Právě se děje

Další zprávy