Unikátní pohled do vládního letounu: Luxus politiků vystřídala lůžka intenzivní péče

Unikátní pohled do vládního letounu: Luxus politiků vystřídala lůžka intenzivní péče
Unikátní pohled do interiéru vládního Airbusu A319CJ upraveného pro převoz pacientů. Kromě dvou jednotek PTU lze do interiéru nainstalovat další dvě lůžka pro pacienty vyžadující polohu vleže - takzvané stretchery.
Kontrola kyslíkové zásoby uložené ve spodní části PTU před startem Airbusu. Zásoba kyslíku je počítána minimálně na desetihodinový transport.
Plicní ventilátor. Všechny přístroje, které jsou součástí jednotky PTU, jsou koncipovány na šest hodin autonomního provozu s vlastní baterií. Během letu je ovšem jednotka kompletně napájena energií z letadla.
...
Foto: Archiv OLZSaUM Líně
Jiří Škuba Jiří Škuba
6. 4. 2020 18:34
Pohodlná sedadla zmizela, jejich místa zabrala speciální lůžka pro přepravu pacientů v kritickém stavu. Vládní letouny jsou připraveny na transport českých občanů, kteří v zahraničí onemocní infekcí covid-19 a vyžadují intenzivní péči.

V České republice existuje už od roku 1993 program MEDEVAC, který umožňuje urgentní převoz zraněných nebo nemocných obyvatel k léčení do ČR. Pro tyto účely lze po úpravě interiéru, která trvá pouze několik hodin, využít nejen čtyři vojenské letouny CASA, ale také oba Airbusy A319CJ, které spadají do tzv. vládní letky.

Každý z nich může vézt až dvě speciální transportní jednotky pro pacienty, nazývané anglickou zkratkou PTU (Patient Transport Unit) a dodávané společností Lufthansa Technik, což jsou vlastně plnohodnotné jednotky intenzivní péče.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy