Unikátní objev: masový hrob z třicetileté války

Martin Novák Martin Novák
2. 8. 2007 17:34
Pohřebiště je pro archeology vzácnou kořistí
Antropoložka Bettina Jungkhausová při práci s ostatky.
Antropoložka Bettina Jungkhausová při práci s ostatky. | Foto: Reuters

Berlín - Při hloubení jámy severozápadně od Berlína skupina dělníků zjistila, že není první, kdo na místě kope. Objevila lidské kostry.

Ještě více překvapeni pak byli archeologové. Ukázalo se totiž, že jde o mimořádně vzácný nález. Masový hrob z období třicetileté války, tedy z první poloviny 17.století (válka zuřila v letech 1618 až 1648).

Jeden z mála

A takové hroby nejenže se nenacházejí každý den, ale nenacházejí se téměř vůbec. V tomto období se těla příliš často do masových hrobů neukládala. A pokud ano, tak tyto hroby zatím stále jěště na objevení čekají.

Lebky dvou mužů z hrobu, kde je pochováno 130 obětí bitvy z roku 1636.
Lebky dvou mužů z hrobu, kde je pochováno 130 obětí bitvy z roku 1636. | Foto: Reuters

Antropologové odkryli pozůstatky celkem 130 mužů ve věku dvaceti až pětatřiceti let. Oběti u sebe nemají žádné oblečení ani jiné osobní věci.

"To, co činí tento nález výjimečným, je fakt, že v Evropě bylo dosud objeveno jen málo hromadných hrobů, vykopaných před 19. stoletím," citoval časopis Spiegel šéfku týmu archeologů Anje Groethovou.

Vědci se domnívají, že jde o vojáky, kteří padli v bitvě u Wittstocku nedaleko Berlína.

Tato bitva se odehrála 4. října 1636. Armáda švédských protestantů v ní rozdrtila katolická vojska, v boji padlo více než šest tisíc mužů.

Důležité bitvy války

Německo masový hrob třicetiletá válka
Foto: Reuters

  • BITVA U BREITENFELDU 17.9. 1631 - švédská vojska krále Gustava Adolfa II. poblíž Lipska rozdrtila vojska Katolické ligy
  • BITVA U LÜTZENU 16.11. 1632 - Švédové a vojáci německých protestantů se střetli s armádou Katolické ligy, švédský král padl
  • BITVA U NÖRDLINGENU 6.9. 1634 - vojáci Svaté říše římské a Španělska v Bavorsku porazili Švédy a Sasy
  • BITVA U LIPSKA 23.10.1642 - někdy nazývána též 2.bitva u Breitenfeldu. Švédská armáda porazila vojska Svaté říše římské
  • BITVA U ROCROI 19.5.1643 - Francie (spojenec Švédska) zvítězila nad Španělskem (spojencem Habsburků)

Katolíci, podporovaní saskými vojáky, přitom měli početní převahu v poměru 22 tisíc ku 16 tisícům. Švédům velel legendární vojevůdce Johan Baner, jedna z hlavních postav třicetileté války.

Krutá bitva

Podle antropologů svědčí zranění pochovaných o krutosti a brutalitě bitvy. Oběti mají rozdrcené kosti, proražené lebky, useknuté končetiny.

Většina bitev se uskutečnila na území dnešního Německa, kde válka způsobila smrt asi pětiny obyvatel. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku poklesl během války počet obyvatel téměř o třetinu.

Muži trpěli syfilisem

Zatím není jasné, jaké národnosti muži byli. Na obou stranách bojovalo hodně žoldnéřů z celé Evropy, například Skotů. Na základě prvních ohledání ostatků vědci zjistili, že část pochovaných vojáků měla syfilis.

"Nález  nám pomůže zjistit mnoho údajů nejen o samotné bitvě a třicetileté válce, ale i době, v níž tito muži žili. Hodně toho zjistíme například ze zubů," uvedla Grotheová.

Jde patrně o nejvýznamější nález hrobu ze starších válek v Evropě od roku 2002, kdy byl poblíž Vilniusu odkryt hrob s ostatky dvou tisíc vojáků Napoleonovy armády.

Šlo o muže, kteří ustupovali v roce 1812 od Moskvy a nezemřeli v boji, ale kvůli hladu a mrazu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 56 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy