Unikátní objev: masový hrob z třicetileté války

Martin Novák Martin Novák
2. 8. 2007 17:34
Pohřebiště je pro archeology vzácnou kořistí
Antropoložka Bettina Jungkhausová při práci s ostatky.
Antropoložka Bettina Jungkhausová při práci s ostatky. | Foto: Reuters

Berlín - Při hloubení jámy severozápadně od Berlína skupina dělníků zjistila, že není první, kdo na místě kope. Objevila lidské kostry.

Ještě více překvapeni pak byli archeologové. Ukázalo se totiž, že jde o mimořádně vzácný nález. Masový hrob z období třicetileté války, tedy z první poloviny 17.století (válka zuřila v letech 1618 až 1648).

Jeden z mála

A takové hroby nejenže se nenacházejí každý den, ale nenacházejí se téměř vůbec. V tomto období se těla příliš často do masových hrobů neukládala. A pokud ano, tak tyto hroby zatím stále jěště na objevení čekají.

Lebky dvou mužů z hrobu, kde je pochováno 130 obětí bitvy z roku 1636.
Lebky dvou mužů z hrobu, kde je pochováno 130 obětí bitvy z roku 1636. | Foto: Reuters

Antropologové odkryli pozůstatky celkem 130 mužů ve věku dvaceti až pětatřiceti let. Oběti u sebe nemají žádné oblečení ani jiné osobní věci.

"To, co činí tento nález výjimečným, je fakt, že v Evropě bylo dosud objeveno jen málo hromadných hrobů, vykopaných před 19. stoletím," citoval časopis Spiegel šéfku týmu archeologů Anje Groethovou.

Vědci se domnívají, že jde o vojáky, kteří padli v bitvě u Wittstocku nedaleko Berlína.

Tato bitva se odehrála 4. října 1636. Armáda švédských protestantů v ní rozdrtila katolická vojska, v boji padlo více než šest tisíc mužů.

Důležité bitvy války

Německo masový hrob třicetiletá válka

  • BITVA U BREITENFELDU 17.9. 1631 - švédská vojska krále Gustava Adolfa II. poblíž Lipska rozdrtila vojska Katolické ligy
  • BITVA U LÜTZENU 16.11. 1632 - Švédové a vojáci německých protestantů se střetli s armádou Katolické ligy, švédský král padl
  • BITVA U NÖRDLINGENU 6.9. 1634 - vojáci Svaté říše římské a Španělska v Bavorsku porazili Švédy a Sasy
  • BITVA U LIPSKA 23.10.1642 - někdy nazývána též 2.bitva u Breitenfeldu. Švédská armáda porazila vojska Svaté říše římské
  • BITVA U ROCROI 19.5.1643 - Francie (spojenec Švédska) zvítězila nad Španělskem (spojencem Habsburků)

Katolíci, podporovaní saskými vojáky, přitom měli početní převahu v poměru 22 tisíc ku 16 tisícům. Švédům velel legendární vojevůdce Johan Baner, jedna z hlavních postav třicetileté války.

Krutá bitva

Podle antropologů svědčí zranění pochovaných o krutosti a brutalitě bitvy. Oběti mají rozdrcené kosti, proražené lebky, useknuté končetiny.

Většina bitev se uskutečnila na území dnešního Německa, kde válka způsobila smrt asi pětiny obyvatel. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku poklesl během války počet obyvatel téměř o třetinu.

Muži trpěli syfilisem

Zatím není jasné, jaké národnosti muži byli. Na obou stranách bojovalo hodně žoldnéřů z celé Evropy, například Skotů. Na základě prvních ohledání ostatků vědci zjistili, že část pochovaných vojáků měla syfilis.

"Nález  nám pomůže zjistit mnoho údajů nejen o samotné bitvě a třicetileté válce, ale i době, v níž tito muži žili. Hodně toho zjistíme například ze zubů," uvedla Grotheová.

Jde patrně o nejvýznamější nález hrobu ze starších válek v Evropě od roku 2002, kdy byl poblíž Vilniusu odkryt hrob s ostatky dvou tisíc vojáků Napoleonovy armády.

Šlo o muže, kteří ustupovali v roce 1812 od Moskvy a nezemřeli v boji, ale kvůli hladu a mrazu.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Prezident Zeman se setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou na informativní schůzce

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na Twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o setkání požádala ministryně. Benešová, která Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice, uvedla, že šlo o pravidelnou informativní schůzku.

"Byla jsem poslední z členek vlády po Aleně Schillerové, Kláře Dostálové a Janě Maláčové. Témata, která jsme probírali: systemizace justice, digitalizace justice a nová jmenovací etapa soudců, která se uskuteční 19. května 2021," napsala Benešová.

Benešová s prezidentem shodně veřejně prohlásili, že ve vrbětické kauze existuje více verzí než ta, která pracuje se zapojením ruských agentů tajné vojenské služby GRU. Zeman v televizním projevu hovořil o dvou verzích, podle Benešové jich je ještě více. Toto ale odmítl jak Babiš, tak i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš následně navštívil prezidenta v Lánech a novinářům řekl, že Zemanovi vysvětloval, že vyšetřovací verze je skutečně jen jedna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy