Umírat za vás nebudeme, vzkázal Vondra Polákům

Blahoslav Hruška
18. 6. 2007 15:00
Polské návrhy v EU ale podporujeme. Zatím
Alexandr Vondra
Alexandr Vondra | Foto: Ludvík Hradilek

Berlín/Praha - Záchrana euroústavy by mohla být mnohem snazší, než se čekalo. Poláci pro svůj kontroverzní návrh nového hlasovacího systému totiž nemají podporu. A navíc není jasné, jestli polskou kartu nakonec budou hrát dosud nejvěrnější spojenci: Češi.

Vaše plány sice podpoříme, ale umírat za vás nebudeme. Takovými slovy dnes v Lucemburku popsal český postoj k polským návrhům místopředseda vlády a ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Polský list Gazeta Wyborcza dokonce českou pomoc v rámci EU již odepsal úplně. "Praha vycouvala z podpory Varšavy. Výměnou za to dostanou Češi slib, že budou moci od EU přejímat kompetence," napsal list.

Neoblíbení sousedé. Jak Poláci nervují Evropu. Karikatura na titulní straně týdeníku Der Spiegel.
Neoblíbení sousedé. Jak Poláci nervují Evropu. Karikatura na titulní straně týdeníku Der Spiegel. | Foto: Aktuálně.cz

Faktem je, že ani premiér Mirek Topolánek po nedělním jednání s Angelou Merkelovou v Berlíně nemluvil úplně jednoznačně. Řekl, že polské návrhy Praha sice podporuje, ale rozhodně kvůli nim nehodlá summit zablokovat. Navíc návrhy Varšavy ani nejmenoval mezi prioritami.

Vondra je bojovnější než Topolánek

Želízkem v ohni je tak pro Poláky především Vondra, který má před vrcholnou schůzkou zřetelněji bojovnější náladu než Topolánek. Vondra totiž zopakoval, že za Poláky budeme velmi aktivně lobbovat. "Kompromisem summitu nesmí být mrtvé Polsko," řekl Vondra Aktuálně.cz.

Podle některých expertů by se však spojenectví s Polskem Praze nemuselo vyplatit. "Potřebujeme mít volné ruce. Pokud totiž něco chceme získat, nemůžeme hrát jen druhé housle a nechat Poláky dirigovat," řekl Aktuálně.cz český diplomat, který si nepřál být jmenován.

Polsku hrozí izolace

Pokud by se Praha Poláků rázně nezastala, ocitli by se v izolaci. Na rozdíl od principu flexibilní subsidiarity, tedy většího rozdělení kompetencí mezi Bruselem a členskými zeměmi, totiž nové přepočítávání hlasů není pro ostatní kritiky euroústavy atraktivní.

Česko je tak v podstatě jedinou zemí, která dosud Polákům vyjadřovala podporu. Osamocenost Varšavy v boji o hlasovací práva zdůraznil i německý šéfdiplomat Frank-Walter Steinmeier. "Kromě Polska nechce dohodnutý balík problémů nikdo znova sestavovat," zdůraznil v deníku Frankfurter Rundschau.

Hlasování? To není naše priorita, vzkázala Praha Varšavě.
Hlasování? To není naše priorita, vzkázala Praha Varšavě. | Foto: Reuters

Varšava: nikdo se nás neptal

Polsko však  trvá na svém a chováním Berlína, který si předsevzal oživení skomírající euroústavy, se cítí dotčeno. "Jsme jediná země, které se nikdo na nic neptal. To je nepřijatelné," řekla polská ministryně zahraničí Anna Fotygová poté, co Německo nezařadilo polský návrh na agendu nadcházejícího summitu.

Polský vyjednavač Marek Cichocki ale věří v průlom. "Skutečné zvraty v jednání přicházejí až na konec," řekl německým novinářům.

 

Právě se děje

Další zprávy