Ultrapravičáci zkontrolovali Postoloprty, město pískalo

ČTK ČTK
21. 2. 2009 18:03
Postoloprty - Zhruba 40 příznivců ultrapravicové Dělnické strany přijelo do Postoloprt na Lounsku kvůli konfliktu s místními Romy. Navzdory tomu, že radnice pochod zakázala.
Foto: Ondřej Besperát

Postoloprty - Zhruba 40 příznivců ultrapravicové Dělnické strany přijelo v sobotu do Postoloprt na Lounsku kvůli konfliktu s místními Romy. Policie nechala nacionalisty bez problémů vstoupit na území města, navzdory tomu, že radnice si pochod nepřála.

Ultrapravičáci se kolem jedné vydali od místního nádraží do města, kde prý chtěly jejich samozvané "hlídky ochranných sborů" promluvit s občany.

Hlouček doprovázelo zhruba 20 policejních těžkooděnců, několik dalších policistů se psy a policejní antikonfliktní tým, který má při podobných akcích pomoci tomu, aby situace neeskalovala.

Dělnická strana původně nahlásila na radnici demonstraci a pochod od nádraží na náměstí mezi 13:00 až 17:00. Postoloprtská radnice pochod zakázala.

Nacionalisté tvrdili, že se na jejich stranu prý "obracejí obyvatelé Postoloprt se žádostí o vyřešení problémů, jež jim údajně způsobuje romská menšina". "Rozhodli jsme se proto vyjít slušným lidem vstříc. Situaci ve městě naše hlídky zmapují a pohovoří s místními občany. Na základě výsledků monitoringu bude rozhodnuto o dalším postupu," řekl místopředseda ultrapravičáků Petr Kotáb.

Ve skutečnosti však nacionalisty ve městě nikdo nevítal. Celá "akce" vyšuměla zhruba po dvou hodinách. Extremisté se snažili místním rozdávat svůj pamflet Dělnické listy. Po pár proslovech na náměstí, doprovázených pískotem desítek proromských aktivistů, bylo po všem. "Nevím proč Dělnická strana neustále víří nesnášenlivost mezi občany České republiky. Doporučuji Nejvyššímu správnímu soudu, aby tuto stranu zakázal," uvedl v Postoloprtech romský aktivista Radek Grundza.

Soud o návrhu vlády na ukončení činnosti strany jednal už ve středu, definitivní verdikt má padnout 4. března.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy