Veškerá tvrzení o zapojení České republiky do plánu svrhnout vládu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura postrádají jakýkoli reálný základ. Ve středu to sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Latinskoamerická země minulý týden zadržela dva Španěly, tři občany Spojených států a jednoho Čecha, viní je ze snahy destabilizovat politickou situaci v zemi a zabít některé její představitele včetně Madura.
České velvyslanectví v kolumbijské Bogotě, pod které spadá i Venezuela, zaslalo tento týden v souvislosti se zadržením Čecha nótu na venezuelské ministerstvo zahraničí. Žádá o detailní informace o případu a konzulární kontakt.
Zdroj ze španělského ministerstva zahraničí agentuře Reuters už dříve řekl, že zatčení španělští občané neměli žádné vazby na španělské tajné služby a že Španělsko nebylo zapojeno do žádného plánu na politickou destabilizaci Venezuely.
Americké ministerstvo zahraničí v sobotu potvrdilo zadržení jednoho příslušníka americké armády a uvedlo, že ví o nepotvrzených zprávách o dalších dvou amerických občanech zadržených ve Venezuele. Tvrzení venezuelských úřadů ale odmítlo.
Zpráva o zadržení cizinců přichází poté, co venezuelská vláda tento týden odvolala svého velvyslance ve Španělsku ke konzultacím a předvolala si španělského velvyslance ve Venezuele. Vystupňovala tak diplomatické napětí po prezidentských volbách z konce července, v nichž podle venezuelských úřadů opět zvítězil Maduro. Opozice to zpochybnila a západní státy jí většinou dávají za pravdu.
Dolní komora španělského parlamentu minulý týden schválila výzvu, aby vláda premiéra Pedra Sáncheze uznala venezuelského opozičního lídra Edmunda Gonzáleze jako zvoleného prezidenta. Výzva není závazná a Sánchez už uvedl, že bude postupovat v souladu s dalšími zeměmi Evropské unie, která zatím neuznala za vítěze venezuelských voleb nikoho.