Tučňáků je jako obyvatel Zlínska. Víc, než se čekalo

Reuters Reuters, Jakub Novák
15. 4. 2012 20:45
Podle nových výpočtů je tučňáků císařských dvakrát více, než se odhadovalo
Samička tučňáka císařského opatruje vajíčko, sameček přihlíží. Snímek z oceánaria v Nandžingu v Číně.
Samička tučňáka císařského opatruje vajíčko, sameček přihlíží. Snímek z oceánaria v Nandžingu v Číně. | Foto: Reuters

Sydney - Tučňáků císařských, hlavních hrdinů francouzského filmu Putování tučňáků nebo animovaného Happy Feet, je dvakrát tolik, než se čekalo.

Domovskou Antarktidu jich podle posledních měření obývá asi 595 tisíc.

Pro představu - je to asi tolik, kolik obyvatel má Zlínský kraj nebo německý Stuttgart.

Vědci to zjistili díky využití nejmodernějších technologií satelitního mapování, které disponuje takovým rozlišením, že je schopné rozeznat trus tučňáka od pouhého stínu, napsala agentura Reuters.

Na druhou stranu je prý předčasné jásat - badatelé totiž zjistili, že některé kolonie tučňáků v důsledku dlouhodobých klimatických změn zmizely.

Ukazuje se tak, že největší tučňáci na světě (někteří z nich dosahují výšky až kolem 120 centimetrů) rozhodně ještě zdaleka nejsou - lidově řečeno - "za vodou".

Většina kolonií tučňáků se totiž nachází v oblastech, kde zamrzající hladina v blízkosti pobřeží vytváří souvislou ledovou pokrývku, která zasahuje někdy i daleko do oceánu.

Největší nepřítel tučňáka? Oteplování

Tyto rovné plochy jsou nezbytné pro úspěšné hnízdění těchto ptáků - samci tučňáků císařských na nich stojí a zahřívají přitom na svých nohách jedno jediné vejce.

Právě tyto ledové plochy mohou začít ustupovat v důsledku zvyšující se teploty oceánů.

Velká populace tučňáků také může vyvinout tlak na množství korýšů, kteří tvoří jednu ze základních složek potravy tučňáků.

Spolu s oteplováním a ubýváním jejich množství může populace tučňáků brzy čelit problémům, které nebude schopna zvládnout.

"Věci se mění velmi rychle, takže nás rozhodně nemůže uchlácholit skutečnost, že v tuto chvíli žije v Antarktidě více jak půl milionu tučňáků," říká Barbara Wienecke, ekoložka zaměřující se na mořské ptactvo z organizace Australian Antarctic Division (AAD).

O tom, jak velké riziko tučňákům hrozí, informovala i studie publikovaná před třemi lety v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Kolonie tučňáků císařských
Kolonie tučňáků císařských | Foto: Archiv Národní agentury USA pro oceány a atmosféru (NOAA)

Ta předpovídala, že by se populace těchto ptáků mohla do roku 2100 zmenšit až o 95 procent.

Tučňáci císařští jsou výtečnými potápěči a extrémně odolnými ptáky - množí se i během krutých antarktických zim, kdy samice snáší jedno vejce, o které se stará samec.

Někdy až několikatisícové skupiny těchto tučňáků podnikají po ledu mnohdy více jak stokilometrové pochody. Jsou svému prostředí i způsobu života výborně přizpůsobeni - o to hůře se však vypořádávají se změnami.

To platí zejména o změnách jejich přirozeného prostředí, k nimž dochází v důsledku klimatických změn.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy