Trump prý vyslovil důvěru poradci Flynnovi, který čelí kritice kvůli stykům s Rusy

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2017 23:59
Přestože hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn je vyšetřován FBI kvůli svým stykům s ruským velvyslanectvím, prezident Donald Trump mu nadále plně důvěřuje. Oznámila to v pondělí Trumpova přední poradkyně Kellyanne Conwayová a ukončila tak zdánlivě spekulace, že Flynnův další osud je nejistý. Po prohlášení Conwayové však předstoupil před novináře Trumpův mluvčí Sean Spicer s tím, že prezident situaci vyhodnocuje.
Michael Flynn se dál těší Trumpově důvěře.
Michael Flynn se dál těší Trumpově důvěře. | Foto: Reuters

Washington - Hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, jehož styky s ruským velvyslanectvím prověřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI), má plnou důvěru amerického prezidenta Donalda Trumpa. V pondělí to podle agentury Reuters oznámila Trumpova přední poradkyně Kellyanne Conwayová. Dosud média spekulovala, že Flynnův osud je nejistý. Flynnův osud je ale podle agentury Reuters zřejmě stále nejasný, neboť po prohlášení Conwayové předstoupil před novináře Trumpův mluvčí Sean Spicer s tím, že prezident situaci vyhodnocuje.

"Generál Flynn se těší plné důvěře prezidenta," řekla novinářům Conwayová. Krátce poté ale Spicer vnesl do případu Flynna opět nejasnosti, když řekl, že Trump o situaci jedná s viceprezidentem Mikem Pencem. Trump přitom v posledních dnech situaci okolo Flynna nekomentoval a hovořit o něm odmítl i po pondělní tiskové konferenci s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, kdy na odcházejícího prezidenta novináři příslušné dotazy volali. Svým spolupracovníkům podle zdrojů agentury AP prezident řekl, že ho problém trápí.

Flynn, který během předvolební kampaně Trumpa výrazně podporoval, ještě před prezidentskou inaugurací podle listu The Washington Post jednal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Agentura AP připomněla, že je nelegální, aby soukromé osoby mohly provádět diplomacii USA.

Flynn minulý týden nejdříve opakovaně popřel, že by s Kisljakem o sankcích jednal, což zopakoval i viceprezident Mike Pence. Flynnův mluvčí ale později původně jasně odmítavé stanovisko zmírnil s tím, že Trumpův poradce si diskuzi o sankcích nevybavuje, ačkoli si nemůže být jistý, zda skutečně řeč na toto téma nepřišla.

V pondělí pak agentura AP s odvoláním na své zdroje uvedla, že Flynn se Penceovi za kontroverznost kauzy omluvil. Zmíněný zdroj také řekl, že Pence ve svých prohlášeních spoléhal na informace, které mu Flynn poskytl.

Flynnovy kontakty s ruským velvyslancem vyvolaly pozornost i administrativy nyní již bývalého prezidenta Baracka Obamy, neboť se odehrály v době, kdy tajné služby dospěly k závěru, že Rusko se snažilo v Trumpův prospěch ovlivnit volby. Moskva nařčení ze zásahu do amerických voleb odmítla.

Trump plní volební slib a minimalizuje terorismus, každá společnost má právo určit, koho na své území půstí a koho ne. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 56 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy