Trump hrozil mexickému prezidentovi, že se s ním nesetká, pokud bude veřejně odmítat financování zdi

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2017 9:41
Americký prezident Donald Trump v lednovém telefonátu mexickému prezidentovi Enriquemu Peňovi Nietovi pohrozil, že se s ním nesetká, pokud bude veřejně říkat, že jeho země nebude platit za stavbu zdi mezi USA a Mexikem. Trump v rozhovoru řekl, že financování se "nějak" zařídí, i když připustil, že bude muset být zajištěno z jiných zdrojů. Přepisy rozhovorů zveřejnil deník The Washington Post.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Trump učinil výstavbu zdi na jižní hranici za mexické peníze jedním z hlavních slibů ve své loňské předvolební kampaně. 

Hned v prvním rozhovoru s mexickým prezidentem krátce po nástupu do funkce Trump Peňu Nieta nediplomaticky káral za to, že se staví kriticky k jeho plánu na stavbu zdi. 

Jižního souseda vylíčil jako rostoucí politický problém a tlačil na mexického prezidenta, aby veřejně neříkal, že jeho vláda za zeď nikdy platit nebude. "Tohle nemůžete říkat tisku," řekl opakovaně Trump v rozhovoru z 27. ledna. 

Exekutivní příkaz ke stavbě zdi Trump vydal krátce po převzetí moci. Mexiko výstavbu i financování zdi o délce 3200 kilometrů odmítá, kvůli tomu se vyhrotily i vztahy obou zemí.

Financování se prý "v plánu nějak vymyslí" a nakonec to dobře dopadne. Ale "pokud budete říkat, že Mexiko nebude za zeď platit, pak já se s vámi, pánové, už nechci stýkat, protože to je pro mě nepřijatelné", řekl podle amerického deníku The Washington Post Trump. 

Trump se nakonec se svým mexickým protějškem poprvé setkal na červencovém summitu G20 v Hamburku.

"Směšná" konverzace s australským premiérem

The Washington Post rovněž informoval o Trumpově telefonickém rozhovoru s australským premiérem Turnbullem z 28. ledna. Šéf Bílého domu konverzaci označil za "směšnou".

K takovému závěru ho přiměla výměna názorů na dohodu, podle které Austrálie poskytne azyl středoamerickým uprchlíkům výměnou za to, že Spojené státy přijmou osoby z internačních zařízení v tichomořských ostrovních státech. 

Trump dohodu zprvu považoval za "hloupou", později na ni ale přistoupil.

V některých pasážích byl telefonický rozhovor s Turnbullem téměř žoviální, například když Trump ocenil jako "dobrý nápad" australské odmítání přijímat uprchlíky připlouvající v člunech. "Jsi horší než já," žertoval Trump.

Náhle se ale tón rozhovoru vyostřil. "Nesnáším přijímání těchto lidí," poznamenal Trump. "Ujišťuji tě, že jsou špatní," prohlásil Trump v rozhovoru. 

Trump vedl na konci ledna, tedy zhruba týden po příchodu do Bílého domu, telefonické rozhovory s řadou světových státníků, často i několik během jednoho dne.

Hovor s Turnbullem nakonec označil za ten nejméně příjemný za celý den.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy