Trump hrozil mexickému prezidentovi, že se s ním nesetká, pokud bude veřejně odmítat financování zdi

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2017 9:41
Americký prezident Donald Trump v lednovém telefonátu mexickému prezidentovi Enriquemu Peňovi Nietovi pohrozil, že se s ním nesetká, pokud bude veřejně říkat, že jeho země nebude platit za stavbu zdi mezi USA a Mexikem. Trump v rozhovoru řekl, že financování se "nějak" zařídí, i když připustil, že bude muset být zajištěno z jiných zdrojů. Přepisy rozhovorů zveřejnil deník The Washington Post.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Trump učinil výstavbu zdi na jižní hranici za mexické peníze jedním z hlavních slibů ve své loňské předvolební kampaně. 

Hned v prvním rozhovoru s mexickým prezidentem krátce po nástupu do funkce Trump Peňu Nieta nediplomaticky káral za to, že se staví kriticky k jeho plánu na stavbu zdi. 

Jižního souseda vylíčil jako rostoucí politický problém a tlačil na mexického prezidenta, aby veřejně neříkal, že jeho vláda za zeď nikdy platit nebude. "Tohle nemůžete říkat tisku," řekl opakovaně Trump v rozhovoru z 27. ledna. 

Exekutivní příkaz ke stavbě zdi Trump vydal krátce po převzetí moci. Mexiko výstavbu i financování zdi o délce 3200 kilometrů odmítá, kvůli tomu se vyhrotily i vztahy obou zemí.

Financování se prý "v plánu nějak vymyslí" a nakonec to dobře dopadne. Ale "pokud budete říkat, že Mexiko nebude za zeď platit, pak já se s vámi, pánové, už nechci stýkat, protože to je pro mě nepřijatelné", řekl podle amerického deníku The Washington Post Trump. 

Trump se nakonec se svým mexickým protějškem poprvé setkal na červencovém summitu G20 v Hamburku.

"Směšná" konverzace s australským premiérem

The Washington Post rovněž informoval o Trumpově telefonickém rozhovoru s australským premiérem Turnbullem z 28. ledna. Šéf Bílého domu konverzaci označil za "směšnou".

K takovému závěru ho přiměla výměna názorů na dohodu, podle které Austrálie poskytne azyl středoamerickým uprchlíkům výměnou za to, že Spojené státy přijmou osoby z internačních zařízení v tichomořských ostrovních státech. 

Trump dohodu zprvu považoval za "hloupou", později na ni ale přistoupil.

V některých pasážích byl telefonický rozhovor s Turnbullem téměř žoviální, například když Trump ocenil jako "dobrý nápad" australské odmítání přijímat uprchlíky připlouvající v člunech. "Jsi horší než já," žertoval Trump.

Náhle se ale tón rozhovoru vyostřil. "Nesnáším přijímání těchto lidí," poznamenal Trump. "Ujišťuji tě, že jsou špatní," prohlásil Trump v rozhovoru. 

Trump vedl na konci ledna, tedy zhruba týden po příchodu do Bílého domu, telefonické rozhovory s řadou světových státníků, často i několik během jednoho dne.

Hovor s Turnbullem nakonec označil za ten nejméně příjemný za celý den.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy