Tři krizové úkoly pro novou vládu III.

Petr Holub
7. 4. 2009 17:35
Dáváme přednost socialismu pro chudé, nebo pro bohaté?

Foto: Aktuálně.cz

Dáváme přednost socialismu pro chudé, nebo pro bohaté?

Termín "socialismus pro bohaté" se vžil po zkušenostech s krachy bank, kterým státy promptně dodávaly do ústavů miliardy rozházené jejich nezodpovědnými manažery. Poprvé ho použil již zmíněný týdeník The Economist.

Hlubší obsah pro něj našel šéf pařížského výzkumného institutu OFCE Jean-Paul Fitoussi, který v rozhovoru pro německý deník FTD prohlásil, že pravým důvodem krize nejsou špatné úvěry amerických bank, ale ekonomický trend posledních pětadvaceti let, kdy se stále víc peněz přerozděluje od běžných zaměstnanců k manažerům firem. Ještě před třiceti lety měl Američan, který patřil k tisícině nejbohatších, dvacetkrát větší příjmy, než člověk z pětiny nejchudších zaměstnanců, před třemi lety už vydělal 77krát víc.

Američané se pokusili překlenout příjmovou propast úvěry pro chudší vrstvy, vše však skončilo krachem bank. Exportní velmoci v čele s Čínou a Německem vsadily na americkou poptávku. zároveň však přestaly financovat dluhy amerických bank a staly se tak pravými viníky krize.

Pod tímto tlakem se i Německo rozhodlo podpořit poptávku nižších vrstev, prozatím slavnou šrotovací prémií.

Flákači z donucení

Česko sází spíše na socialismus pro bohaté, jak svědčí degresivní daň z příjmu zavedená Topolánkovou vládou a krizové opatření, které zlevňuje auta pro podnikatele.

Konflikt mezi chudými a bohatými může v Česku vyostřit rychle rostoucí nezaměstnanost.

Dnešní postoj vedení firem k pracovníkům ilustruje výrok viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka. V ČT doporučil během krize zrušit "nesmyslné sociální dávky". Státní příspěvky na platy zaměstnanců, pro které firmy nemají dočasně práci, pochválil slovy:  "Platit z firemních peněz flákání vlastních lidí za 60 % mzdy doma, aby ztratili chuť k práci, to bylo neštěstí."

Naopak odbory si stěžují, že podniky nutí zaměstnance zcela protizákonně, aby na kratší práci za 60 procent platu bez prémií přistoupili, jinak je propustí.

Nečasovu novelu zákoníku práce, která umožňuje propouštět z jakéhokoli důvodu, komentoval předseda odborového svazu Kovo Josef Středula: "Příště mohou propustit každého, kdo není modrooký blondýn, nebo blondýna."

Úkol vlády v období rostoucí nezaměstnanosti pojmenoval viceguvernér ČNB Miroslav Singer: "Domácí hospodářské politiky by měly usilovat o to, aby byly náklady krize pokud možno rovnoměrně rozloženy, také sociálně."

Zpět na hlavní článek

 

Právě se děje

Další zprávy