Desítky tornád na jihu a středozápadě USA zabily 18 lidí a živily lesní požáry

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 4. 2023 20:44
Nejméně 18 lidí zabila během soboty tornáda ve Spojených státech, způsobila také značné škody na majetku. Bouřlivé počasí se projevovalo napříč většinou amerického jihu a středozápadu, nejméně v sedmi státech se však vytvořila tornáda, kterých mohly být desítky. Oběti hlásí státy Arkansas, Indiana, Alabama, Illinois a Mississippi a Tennessee.
Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo.
Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo. | Foto: Profimedia.cz

Přesný počet tornád podle meteorologa Billa Buntinga, zástupce federálního Střediska pro předpovědi bouří, zatím není možné určit. "Je to poměrně aktivní den, ale ne bezprecedentní," uvedl Bunting. Kromě tornád se bouře projevovaly krupobitím a ničivými poryvy větru.

Zprávy o prvním tornádu přišly krátce před sobotní půlnocí z Little Rocku, hlavního města Arkansasu. V cestě tornáda tam podle starosty Franka Scotta stálo asi 2100 domovů a o život přišel nejméně jeden člověk, desítky dalších jsou zraněny. Rozsah materiálních škod v Little Rocku ani v jiném městě zatím není zřejmý. Ze záběrů z místa na sociálních sítích je však patrné, že některé budovy silný vítr zcela srovnal se zemí.

Americká média také hojně informují o zřícení střechy divadla při metalovém koncertu ve městě Belvidere v Illinois. V troskách zemřel jeden muž a dalších 28 lidí utrpělo zranění. Jedna z návštěvnic koncertu Gabrielle Lewellynová popsala místní televizi, že do budovy vešla jen asi minutu před tím, než tornádo udeřilo. "Vítr zesílil z nuly snad na tisíc během několika vteřin. Někteří se hned rozběhli ke zřícené střeše a zvedali ji, aby zpod ní vyprostili lidi," popsala Lewellynová, která vyvázla bez zranění.

V Oklahomě silný vítr v sobotu živil téměř 100 nových lesních požárů. Hasiči se budou během soboty snažit jejich plochu omezit, riziko šíření požárů bude však podle očekávání zvýšené do konce týdne. V Kansasu, severně od Oklahomy, lesní požár přinutil k evakuaci část obyvatel města El Dorado.

Kromě bezprostředních škod na majetku a újem na zdraví působí bouřlivé počasí na americkém jihu a středozápadě výpadky elektřiny a narušuje silniční i leteckou dopravu.

Jeden ze států, který v sobotu hlásí oběti na životech, je Mississippi, které v pátek navštívil prezident Joe Biden s manželkou Jill, aby promluvil k místním v Rolling Fork, kde tornáda minulý týden zničila části města a ve státě zabila 21 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

K čínské vesmírné stanici odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů

K čínské vesmírné stanici Tchien-kung v noci na úterý z pouště Gobi odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů, kteří vystřídají dosavadní posádku stanice. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž jde o pátý takový let k čínské vesmírné stanici od roku 2021.

Raketa Dlouhý pochod 2F, která loď nese, z vesmírného střediska v Ťiou-čchüanu na severozápadě Číny odstartovala v 9:31 místního času (3:31 SELČ). Na palubě Šen-čou 16 je podle agentury DPA poprvé i civilista. Vědec Kuej Chaj-čchao se má na vesmírné stanici soustředit na experimenty. Všichni dosavadní čínští astronauti byli členy armády.

Astronauti, kteří byli poslední půlrok na vesmírné stanici, se na Zem vrátí zřejmě v sobotu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy