To have a glass of Masaryk? Not in ČR

Tomáš Fránek
19. 6. 2008 12:00
Slovak vintner complains of discrimination

Brno - The name of the first president of Czechoslovakia - Tomáš Garrigue Masaryk - is so sacrosanct in the Czech Republic that Slovak vintner Alojz Masaryk will have to rebrand his wines.

The name is considered a historical symbol linked to the Czech statehood and as such, private companies are not allowed to use it in their names.

The story of Alojz Masaryk, a notable vintner from Slovakia, proves the above said.

"High symbolic value"

Alojz Masaryk has been trying to have the brand name "Masaryk" he uses for his enterprise registered in the Czech Republic. His logo uses the word "Masaryk" and is accompanied by four black triangles.

The Industrial Property Office, however, refused his application.

"In the Czech Republic, the word 'Masaryk' is understood above all as the surname of the first president of Czechoslovakia. The proposed trade mark thus constitutes an item of high symbolic value for which it cannot be included in the index of trade marks," explained the Industrial Property Office´s representatives when Alojz Masaryk's application was refused for the first time.  

"Unconstitutional and illegal decision"

Alojz Masaryk however did not give up the trade mark and launched a protest. He assured the office that his mark cannot be confused with the first Czechoslovak president's surname, claiming to be an offspring of the Masaryk lineage oldest generation.

"The decision is unconstitutional and illegal. I am not allowed even to register my surname. I am "handicapped" because of my name forever," stated Alojz Masaryk in his appeal.

At first, Alojz Masaryk complained about being discriminated against because of his nationality.

However, he didn't succeed with this argument in his appeal. Head of the Czech Industrial Property Office Karel Čada stated that the trade mark "Masaryk" would simply not be registered.

Masaryk Science Park

"The role of T.G. Masaryk in founding Czechoslovakia is so outstanding that it [his surname] bears a historical symbol evoking the Czech statehood," explained the officials in their letter of refusal.

For Alojz Masaryk, there is still one option - to file an appeal with a court.

The Slovak vintner is not the first to try to have the trade mark "Masaryk" registered. In mid-1990s, the office refused to give this trade mark to a German tobacco producer.

Ironically, soon the city of Prague is going to have a housing project called "Masaryk Science Park".

Unlike former president Masaryk, incumbent president Václav Klaus has a number of ´competitors´ fighting for using his surname for their products. There is a number of products named Klaus in Germany.

The Czech Republic did not allow private businessmen to use the trade mark "Klaus" for producing ties and suits.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Muž se během nouzového stavu vloupal do sanitek, hrozí mu až osm let ve vězení

Až osm let ve vězení hrozí muži, který se začátkem května vloupal do dvou sanitek a dvou osobních aut v pražské Krči. Muž z místa odnesl záchranářskou bundu a stříbrný kufřík, z aut ukradl i peněženku a doklady. I s poškozením vozidel způsobil škodu 20 000 korun. Muži hrozí vyšší, až osmiletý trest, jelikož čin spáchal v době nouzového stavu, informoval ve středu policejní mluvčí Jan Daněk.

Muž, kterého policisté hledají, se do aut vloupal na oploceném pozemku rodinného domu, kde si ho všiml majitel. Než se však stačil obléci, muž utekl. Ještě předtím majiteli stačil říct, že zabloudil a že na místě natáčí dokument o záchranné službě. Případ policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestných činů krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy