The trucks Czech army spent billions on are too heavy

Pavel Baroch
12. 9. 2007 18:00
Czech-made Tatras ordered without calling for tender
The new bone(-shaker) of contention
The new bone(-shaker) of contention | Foto: Aktuálně.cz

Prague/Kopřivnice - The new cargo vehicles made by the Czech car-maker Tatra which were ordered by the Czech military with the aim of renewing its quickly aging car park have run into trouble during the control tests. They are too heavy.

"They are above the limit by couple of hundred kilos," a source privy to the details of this 2.6 billion Czech Crown contract told Aktuálně.cz.

Weight of the vehicle was among the basic requirements army has set for the new generation of its cargo trucks.

The Ministry: We know about it

The Defense Ministry confirmed the problems appeared during the control tests which had been done to check the required parameters.

"At this moment we do not have any additional information," said Jan Pejšek from the ministry's press department. The deputy minister Jaroslav Kopřiva who is responsible for equipment and armament of the Czech armed forces was abroad on a business trip, he further explained.

Tatra Kopřivnice owned up to the existence of problems with the new vehicle's weight, but claimed everything was alright now.

"It has been solved. The vehicle's weight has been lowered," said Dušan Benža from Bison & Rose agency, which manages public relations for the car-maker.

Explanation needed

Love at first sight? (former Defense Minister Karel Kühnl in front of a Tatra truck)
Love at first sight? (former Defense Minister Karel Kühnl in front of a Tatra truck) | Foto: Aktuálně.cz

Deputy Minister Jaroslav Kopřiva is expected to attend the upcoming meeting of the parliamentary defense committee on Wednesday after he returns from abroad. He will give more details there.

"I do not know anything about these problems with the new Tatras, but I am sure our committee will learn all there is to know," the chairman of the parliamentary body Jan Vidím told Aktuálně.cz.

It was under the Defense Minister Karel Kühnl that army decided to order 556 new cargo vehicles from Tatra for the total sum of 2,6 billion Czech Crowns without calling for tender.

The contract was then signed by Jiří Šedivý, who succeeded Kühnl at the ministry. One of the chief arguments used to explain giving the order directly to Tatra was the alleged need to support Czech industry.

"It is a success not only for the army, but for the Czech industry as well," minister Šedivý was saying as he was signing the contract in December 2006. 

The first batch of the new trucks which are to substitute the antiquated though still popular Praga V3S (known affectionately as "vejtřaska" which means a bone-shaker in Czech while also sounding close to the acronym) is expected to come into service by the end of the year, according to the original timetable.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy