Swine flu cases in Czech Republic not confirmed

CzechNews
29. 4. 2009 10:15
The patient suffering from flu-like symptoms is not infected with A/H1N1 virus
Foto: Ludvík Hradilek

Prague - The patients who were hospitalized on Monday in the Motol and Na Bulovce hospitals with flu-like symptoms are not infected with the swine flu.

All three had symptoms of "ordinary" flu and they sought the help of doctors because they have visited Mexico not long ago.

Stay calm

Czech health officials tell people to stay calm, as no case has been reported in the country yet.

A virus expert Helena Jiřincová from the Czech National Reference Flu Laboratory said in an Aktuálně.cz online interview that the best way not to get infected is not to travel.

"It took the epidemic three years to evolve into a pandemic and the best preventive measure is personal responsibility," said Jiřincová.

Swine flu symptoms include high fever, body aches, headaches, coughing, sore throat, diarrhea, vomiting, fatigue and chills. The disease is transmitted directly between people, and not through animals, making it highly contagious.

No tourists heading for Mexico

The swine flu remains deadliest in Mexico where it had killed 149 people as of Monday. Around 2,000 Mexicans have been hospitalized with flu-like symptoms. Schools remain closed.

Meanwhile, the Czech Foreign Ministry advised against traveling to Mexico.

About 1,000 Czechs were supposed to fly to Mexico in the upcoming weeks with 200 of them this Saturday May 2. The Foreign Ministry has not issued a ban on traveling to Mexico; it only recommended not to go.

"The most important thing now is to get the problem resolved by November when the new season of trips to Mexico starts," head of the Czech Travel Agents Association Tomio Okamura told Aktuálně.cz. He also said that in the last season nearly 7,000 Czech tourists visited Mexico, having spent about CZK 200 million there.

Austria and Germany confirmed Tuesday morning their first cases of swine flu.  

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy