reklama
 
 

Švýcaři vstupují do Schengenu. Mnoho se tím ale nezmění

12. 12. 2008 0:00
Pas už na hranici potřeba nebude, celní kontroly ale zůstanou

Bern - Švýcarsko bylo jedním z posledních míst západní Evropy, kde se cestující na hranici museli prokazovat pasem. Od dnešního dne už je možné nechat doklady v kufru.

Švýcarsko se totiž stalo pětadvacátou zemí, která vstoupila do schengenského systému.

Na rozdíl od Česka, kde hranice padly loni před Vánocemi, to ale příliš velkou změnu znamenat nebude. Demontáž závor, opuštěné služebny na přechodech ani bujaré oslavy - nic z toho Švýcarsko nepotká.

Země sice vstoupila do Schengenu, není ale součástí celní unie, a tak bude na hranicích nadále fungovat klasická celní kontrola zboží. Pohraniční sbory, které jsou ve Švýcarsku součástí ministerstva financí, mají nicméně v souladu s pravidly Schengenu zakázány systematické kontroly cestujících.

"Lidé na vnitřních hranicích zkrátka mnoho změn nezaregistrují," vysvětlila náčelnice pohraničníků Michaela Rickenbauerová.

Zdaleka ne všichni z dvoutisícihlavého sboru strážců švýcarské suverenity jsou z otevření téměř dva tisíce kilometrů dlouhé hranice nadšeni. Přibudou jim totiž kontroly v příhraničním pásmu a navíc na mnoho z nich čekají přesuny a nové úkoly.

Sto mužů z oddílu ženevských pohraničníků tak bude převeleno na tamní letiště. "Mezi kriminální komunitou se ta zpráva rychle rozšíří. Budeme mít více práce než kdy jindy," citoval Švýcarský rozhlas jednoho z pohraničníků.

Extra víza do země padnou

Na druhou stranu ale bude Švýcarsko zapojeno do schengenského informačního systému (SIS), a může tak například nahlížet do registrů hledaných a nežádoucích osob v okolních zemích.

Usnadnění tak vstup do Schengenu ve Švýcarsku přinese především turistům z nečlenských zemí EU. Ti totiž již nebudou muset žádat o extra povolení a do země mohou přicestovat na standardní schengenské vízum.

autor: Blahoslav Hruška | 12. 12. 2008 0:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama