Svět sledoval úplné zatmění Slunce

Red Zah, ČTK
29. 3. 2006 14:20
Káhira - Tisíce astronomů a davy lidí po letech s napětím sledovaly úplné zatmění Slunce.
Foto: Aktuálně.cz

Unikátní úkaz mohli pozorovat obyvatelé v zemích od východního cípu Jižní Ameriky přes Afriku až po střed Asie.

V České republice bylo viditelné pouze částečné zatmění, řada hvězdáren a observatoří bude otevřena pro veřejnost. Někteří Češi se však vydali do ciziny kvůli úplnému zatmění. Z Pardubic asi 50 hvězdářů zamířilo do Turecka, další experti směřovali do Egypta.

Životodárná hvězda byla při pohledu ze Země Měsícem zastíněna na linii široké desítky kilometrů. Úplné zatmění trvalo i několik minut, dobře viditelné bude třeba v Ghaně, Togu, Nigeru, Libyi, Turecku, Gruzii i částech Ruska či Kazachstánu.

Řada zemí ve snaze přilákat turisty či ochránit obyvatelstvo kvůli úkazu v minulých dnech a týdnech pořádala množství akcí. V Libyi bylo vyčleněno deset letišť a pět přístavů výhradně pro příjezdy návštěvníků ze 47 zemí; mezi nimi by měli dominovat zejména Američané, Francouzi a Britové.

  • Průběh častečného zatmění Slunce NAJDETE ZDE

Astronomům dokonce libyjské úřady zjednodušily získání víz. Připraveny jsou i "hvězdné tábory" v otevřené poušti, do nichž se sjedou ti, kteří chtějí oblohu pozorovat mimo civilizaci. Libyjské úřady zdůrazňovaly, že nejlepší podmínky pro pozorování úkazu budou právě z jejich zemí, kde bude možné zatmění sledovat po dobu sedmi a půl minuty.

Češi míří do Turecka kvůli zatmění

V Turecku bude zase úplné zatmění viditelné v oblíbených turistických oblastech, jakou je třeba pobřeží Středozemního moře. Tam také směřují experti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Pás, ve kterém bude možno úplné zatmění Slunce pozorovat.
Pás, ve kterém bude možno úplné zatmění Slunce pozorovat. | Foto: Aktuálně.cz

Turci upozorňovali, že právě u nich je nejpravděpodobnější, že tam budou panovat skvělé podmínky a že nehrozí písečné bouře jako v Libyi. Řada tamních hotelů také pro 29. březen hlásila, že má obsazeny všechny pokoje; většina "lovců Slunce", kteří je obsadili, prý pochází z USA či Japonska.

V Turecku se však také objevily obavy, že zatmění by mohlo provázet zemětřesení. Lidé z městečka Niksar, které už v minulosti otřesy půdy krutě zastihly, si proto raději na zahradách postavili stany.

Afrika se úkazů na obloze bojí

V Nigeru vysoký představitel muslimů vyzval souvěrce kvůli zatmění, které za magické považovaly nejrůznější civilizace či náboženství už od dávnověku, ke společným motlitbám.

V Togu, v němž bylo poslední úplné zatmění v roce 1947, se lidé snažili získat speciální brýle, které pro pozorování doporučují experti. Prodáno už jich bylo přes 700.000. "Prosím, nechoďte ven a držte děti uvnitř v den zatmění," uvedlo tožské ministerstvo zdravotnictví.

Niger či Ghana už řadu týdnů předem vytvořily speciální komise, které měly za úkol informovat veřejnost o případných zdravotních problémech, jež by mohly při pozorování nastat, tedy zejména popáleninách očí.

V Česku Měsíc zakryje Slunce zhruba do 0,487 průměru, což je asi 38 procent plochy. Měsíční stín začne v Praze zakrývat Slunce v 11:46, ve 12:48 bude maximální fáze a ve 13:51 úkaz skončí. Časové údaje se mohou v různých místech české kotliny lišit o dvě až tři minuty.

Takto bude probíhat zatmění Slunce ve středu 29. března. Sledovat ho však bude možné jen přes speciální filtry.
Takto bude probíhat zatmění Slunce ve středu 29. března. Sledovat ho však bude možné jen přes speciální filtry. | Foto: www.hvezdarna.cz

 

Právě se děje

Další zprávy