Svět připomíná českého botanika Kamela

čtk, Redakce DOM
30. 4. 2006 14:30
Praha - Kamélie bývá nazývána královnou zimních květin. Je krásná, přesto si ji jen málokdo dovede představit.

A přitom tato čajovníku příbuzná rostlina nese jméno po brněnském rodákovi Jiřím Josefu Kamelovi, který zemřel 2. května 1706.

Třísté výročí úmrtí tohoto botanika a misionáře, který se zapsal též do dějin farmacie, si připomíná i organizace UNESCO.

Nejcennějším Kamelovým odkazem je první monografie flóry Filipín, kde jako jezuitský misionář, lékárník a léčitel pobýval od roku 1689 až do své smrti. Jeho kresby předstihly ve své době jakýkoli odborný popis rostlin.

Jako dopisující člen britské Královské učené společnosti posílal do Británie i herbáře, kamélie však mezi nimi nebyla. Některé prameny uvádějí, že květinu, kterou po něm v roce 1753 pokřtil švédský botanik Carl von Linné, Kamel asi ani nikdy neviděl.

Z Kamelovy práce těžila v následujících stoletích i farmacie. Jako první Kamel například popsal rostlinu Strychnos Ignatii (kulčiba Ignácova), ze které domorodci vyráběli jed kurare a jejíž semena se později používala jako boby sv. Ignácia proti padoucnici.

V 18. století francouzští chemici izolovali z této liány alkaloid strychnin. Jeden keř, který Kamel prvně popsal, pojmenoval na počest své vlasti Myrtillus bohemica.

Kamel zkoumal i živočichy - byl například první, kdo popsal letuchu indickou. Snažil se vyvrátit také tehdejší představu, že červi a hmyz vznikají z tlejícího listí. U hmyzu rozeznal dvojí pohlaví.

Budoucí zvídavý misionář Jiří Josef Kamel se narodil 21. dubna 1661 v rodině postřihačského mistra (specialista na stříhání látek) Andrese Kamela. Vzdělání získal na jezuitské misijní škole ve Vídni a na gymnáziu v Brně, kde jako jednadvacetiletý vstoupil do řádu Tovaryšstva Ježíšova (jezuité). Poté působil jako lékárník v Brně, Jindřichově Hradci a Českém Krumlově.

V roce 1687 byl vyslán do Španělska a odtud s několika řádovými bratry odcestoval do Mexika, kde se ale dlouho nezdržel a již v roce 1689 připlul na Filipíny, které tehdy byly španělskou kolonií. V Manile založil první lékárnu na Filipínách. Užíval v ní evropská léčiva a doplňoval je tamními léčivými rostlinami, jejichž účinky zkoumal. V Manile založil botanickou zahradu a působil jako ošetřovatel nemocných v kolejním lazaretu.

V roce 1696 se Kamel stal knězem a po dalších třech letech obdržel titul botanicus, takže se mohl cele věnovat přírodovědecké činnosti. Do roku 1704 vyšlo Kamelovi v Londýně třísvazkové dílo Historia Plantarum, psal i náboženská pojednání. Kresby a herbáře Jiřího Josefa Kamela, který zemřel v Manile na neznámé horečnaté střevní onemocnění, jsou k vidění například v Britském muzeu či v univerzitní knihovně v belgické Lovani.

A jak vlastně vypadá ona královna zimních květin? Jde o stálezelený keř s kožovitými okrouhlými listy, jehož květy (často červené, růžové a bílé), mají deset až 15 centimetrů v průměru. Jejím domovem je východní Asie, kde roste přes 80 druhů, z nichž některé dorůstají až 15 metrů. V ČR lze krásu jejích květů od listopadu do dubna obdivovat v zámecké zahradě v Rájci na Blanensku, kde mají největší sbírku kamélií v zemi (40 druhů). Jako květina má však kamélie jednu vadu - nevoní.

 

Právě se děje

Další zprávy