Svět je malý. Jednou se všichni sejdou ve městě

Josef Tuček
19. 12. 2008 6:26
95 procent obyvatel světa žije na desetině plochy souše
Ve městech bydlí stále více lidí. (Pusan, Jižní Korea.)
Ve městech bydlí stále více lidí. (Pusan, Jižní Korea.) | Foto: Josef Tuček

Brusel - Svět je skutečně malý, a ještě ke všemu docela zahuštěný: 95 procent obyvatel světa žije jen na území zabírajícím desetinu souše. Díky lepšící se dopravě dnes ovšem výrazně ubývá opravdu odlehlých míst.

Když budeme za odlehlé považovat místo, kam se dá docestovat až za více než 48 hodin, ukáže se, že takové oblasti zabírají jen desetinu zemské souše.

A nejen to: polovina obyvatel světa žije nejdéle hodinu cesty od velkého města. Samozřejmě, v rozvinutých zemích má hodinu cesty do významného města 85 procent obyvatel, zatímco v rozvojových zemích 35 procent.

Údaje z map i družic

Ukazuje to studie Společného výzkumného střediska Evropské unie (JRC) o tom, jak je naše zeměkoule obydlena. Studie se stala součástí Zprávy o vývoji světa vydané Světovou bankou.

Vědci z JRC využili existujících map i vlastních údajů o zemském terénu a jeho využití získaných mapováním z družic.

Při zpracování údajů o době potřebné k dosažení větších měst přihlíželi badatelé k obvyklému způsobu cestování v dané oblasti, tedy nejen po silnici nebo vlakem, ale i lodí nebo pěšky v pustějších oblastech.

Vzdálená místa? Zkuste to v Tibetu

Lidé mají k sobě hodně blízko. (Soul, Jižní Korea.)
Lidé mají k sobě hodně blízko. (Soul, Jižní Korea.) | Foto: Josef Tuček

Obyvatelstvo světa je nyní koncentrovanější, než kdy v minulosti, konstatuje tisková zpráva, kterou o studii vydalo středisko JRC. Rozrůstající se města ovlivňují všude po světě styl života vlastních obyvatel i lidí žijících v dopravní blízkosti.

Města nabízejí práci, přístup ke kulturním institucím, ke školám a také k lepším zdravotnickým zařízením. V nich se vyvíjí nejmodernější průmysl a vzniká nejvíce vynálezů. Umožňují lepší přístup k mnoha druhům zboží i služeb. To vše vylepšuje lidský život.

Současně však města koncentrují masivní poptávku po energii, nezávadné vodě a potravinách. Produkují na jednom místě velké množství odpadu a soustřeďují do jedné oblasti znečištění životního prostředí, ale i případné sociální problémy a konflikty.

Cenu, kterou svět platí za své stále lepší propojení dopravními sítěmi, představuje ztráta divoké a člověkem přímo nenarušené krajiny.

Místa opravdu vzdálená od civilizace se dnes dají najít hlavně ve vysokých horách, například v Tibetské náhorní plošině, nebo v oblastech blízkých zemským pólům. Zato pouště a tropické pralesy s rozvojem dopravy přestávají být považovány za vzdálené.

 

Právě se děje

Další zprávy