Švejnarův volitel píše Klausovi: Omluvte se, prosím!

2. 1. 2008 17:40
Novoroční projev prezidenta vyvolal kritiku
Prezident Klaus: Bojovat bitvy včerejška není odvážné.
Prezident Klaus: Bojovat bitvy včerejška není odvážné. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Senátor Jaromír Štětina požádal prezidenta Klause, aby se omluvil politickým vězňům. Důvodem pro omluvu je podle senátora mimo jiné novoroční prezidentův projev.

Václav Klaus v něm poznamenal na adresu těch, co bojují proti novodobým komunistům, že jejich boj je "bitvou včerejška".

"Svými následky naše novodobé dějiny poznamenal na dobu nejdelší únor 1948," řekl prezident, když připomínal, jak české dějiny ovlivnily letopočty končící číslem 8. "Vůči po něm následujícím čtyřem desetiletím lhostejní či smířliví být nesmíme. Při jejich hodnocení ale nevystačíme s líbivými proklamacemi, které někteří dnes tak snadno zastávají, protože je už nic nestojí. Bojovat včerejší bitvy není příliš obtížné a odvážné. Nostalgicky vzpomínat na onu prazvláštní jistotu rovnosti v bezmoci a útisku tehdejší doby přijatelné také není."

Bojovat proti KSČM není odvážné

Štětina je jedním ze zákonodárců, kteří dali veřejně najevo, že při nadcházející volbě prezidenta budou hlasovat pro Klausova soupeře Jana Švejnara.

"Nejdříve jste označil volání po zákazu KSČM za směšné, v novoročním projevu jste pak úsilí vypořádat se právními demokratickými prostředky s ostudnou poslední stalinskou komunistickou stranou v Evropě označil za ´včerejší bitvy´- jež bojovat ´není příliš obtížné a odvážné", zdůrazňuje senátor v dopise prezidentovi.

Petici Zrušme komunisty dodnes podepsalo asi 75 tisíc lidí. Soustavně a dlouhodobě požaduje ve svých dokumentech zrušení KSČM také Konfederace politických vězňů. Podle senátora podezírat šest tisíc ještě žijících členů této organizace z nedostatku odvahy je "minimálně nezdvořilé."

"Myslím, že by ani stav ostrého předvolebního boje neměl dovolit prezidentovi snižovat se k invektivám vůči těm občanům, kteří si myslí něco jiného než jejich hlava státu," uvádí senátor Štětina a dodává: "Prosím, vážený pane prezidente, omluvte se těm, kteří se bez postranních úmyslů, vedeni vyššími principy mravními, dlouhá léta či dokonce desetiletí snaží zbavit naši zemi bolševického dědictví. Pane prezidente, nezesměšňujte  politické vězně a občany, kteří mají jiný názor než vy."

Senátor Štětina dlouhodobě usiluje o zákaz komunistické strany.

Senátor Štětina
Senátor Štětina | Foto: Aktuálně.cz

Švejnar, kritický i vstřícný?

Klaus i Švejnar hlasy komunistů ke svému zvolení potřebují. Švejnar opakovaně jednal o podpoře i s komunistickými zákonodárci a dokonce připouští v budoucnu jejich návrat do vlády, byť za určitých podmínek.

Senátor Štětina ale míní, že je první významnou politickou osobnosti, která i tak podrobila KSČM pravdivé a zdrcující kritice.

"Na rozdíl od prezidenta Klause neustále zdůrazňuje, že KSČM jednoznačně neodsoudila zločiny, jichž se dopustil předlistopadový režim. Že se jednou pro vždy nezřekla násilí, jako prostředku politického boje, neuznala neměnnost majetkových vztahů a nepřijala fakt, že Česko je součástí EU a NATO," řekl Aktuálně.cz Štětina.

 

Právě se děje

Další zprávy