Švejnar: Že netrávím většinu času v ČR? A co má být?

vk
8. 11. 2007 19:27
Prezidentský kandidát prý kampaň na dálku nepovede
Jan Švejnar by se příští rok v únoru mohl utkat o post hlavy státu s úřadujícím prezidentem Václavem Klausem
Jan Švejnar by se příští rok v únoru mohl utkat o post hlavy státu s úřadujícím prezidentem Václavem Klausem | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ekonom Jan Švejnar, který vážně uvažuje o kandidatuře na prezidenta, odmítá, že by jej ve volbě měla nějak znevýhodňovat skutečnost, že trvale nepobývá v České republice, ale tráví většinu času v USA, kam odešel ještě za minulého režimu.

"V nynější globální společnosti je zcela normální, že lidé za prací cestují po celém světě," řekl dnes v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce na rádiu Impuls. 

Pokud se ale nakonec definitivně rozhodne kandidovat, volební kampaň na dálku nepovede. Poslední měsíce před volbami prý zůstane v Čechách. Definitivní rozhodnutí o tom, zda se voleb zúčastní, by mělo padnout 7. prosince.

Dále čtěte:
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Dále čtěte:

Jan Švejnar

  • liberální ekonom Jan Švejnar se narodil v roce 1952 v Praze
  • v roce 1970 z ČR emigroval nejprve do Švýcarska, odkud odešel studovat do Spojených států
  • vystudoval ekonomii na Cornellské a Princetonské univerzitě v USA
  • přednášel na třech univerzitách, dnes působí na Michiganské. Osm let vedl Institut Williama Davidsona při této univerzitě, nyní je ředitelem International Policy Center of Gerald a R. Ford School of Public Policy
  • působí jako poradce. V Česku radil Václavu Havlovi či Karlu Dybovi, v zahraničí je poradcem expertů Světové banky
  • když u Světové banky v roce 1976 začínal, poznal tu svou budoucí ženu Katherine Terrel. S ekonomkou má syna a dceru, žijí v univerzitním městě Ann Arbor.
  • v Česku spoluzakládal Centrum pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělávání při UK (CERGE), jehož je předsedou
  • v letech 1992-1999 působil jako ředitel Národohospodářského ústavu Akademie věd
  • v minulosti působil v dozorčích radách Českého Telecomu a Expandia Holdingu
  • v roce 2003 rezignoval na funkci člena dozorčí rady GE Capital Bank a stal se předsedou dozorčí rady ČSOB

Švejnar rovněž odmítl kritiku za to, že nechce rezignovat na funkci předsedy dozorčí rady ČSOB dříve, než by byl zvolen.

"V civilizovaném světě je normální, že člověk přestává působit v jiných funkcích, když nastupuje do funkce státní," hájil své rozhodnutí Švejnar. Teprve tehdy podle něj dochází ke střetu zájmů.

Předsednictví v EU je pro ČR šancí

Švejnar v rozhovoru pro rádio Impuls dále řekl, že považuje za klíčový bod v dalším směřování České republiky její předsedání Evropské unii v roce 2009.

Nejlepší strategií, jak hájit národní zájmy v rámci Evropské unie, je plně využít vlivu, který Česko jako předsednický stát bude mít. Role prezidenta v téhle situaci by měla být konsensuální, měl by spolupracovat s vládou i parlamentem, řekl Švejnar. 

Hlavní dokument, Reformní smlouva Evropské unie, se zdá Švejnarovi z funkčního hlediska příliš komplikovaný, přesto by ale doporučil jeho přijetí a poté postupné zjednodušování.

Navzdory tomu, že je pro přímou volbu tam, kde je to možné a vhodné, dal by přednost ratifikaci smlouvy parlamentem před všelidovým hlasováním.

 

Právě se děje

Další zprávy