Hrozně jsem chtěl, aby zůstali. Do sebe zahleděná Evropa Brity potřebuje, říká Stropnický

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
24. 6. 2016 11:45
Ministr obrany Martin Stropnický tvrdí, že budeme svědky snahy různých dobrodruhů udělat si na odchodu Britů z Evropské unie politickou kariéru a prosadit ve svých zemích to samé, což je podle něj nebezpečné. Připomíná, že Evropě bude chybět důležitý kritický hlas, který Británie při rozhodování představuje. "Někdy rozhoduje jenom pár kilometrů, které představuje La Manche. Britská mentalita je jiná. Británie na Evropu pohlíží s odstupem geografickým, ale i obsahovým. A to ta do sebe zahleděná Evropa strašně potřebuje," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Stropnický.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Ludvík Hradilek

Jak hodnotíte rozhodnutí Britů?

Ta zpráva spoustu lidí zaskočila, věřil jsem v těsné vítězství, že Británie zůstane v Unii.

Jaký bude mít Brexit vliv na bezpečnost Evropské unie?

Vím, že doba si žádá jasná stanoviska a různé výhledy. Ale já si myslím, že je špatné dělat pár hodin po tomto rozhodnutí silná prohlášení.

Chápu. Můžete ale přeci jen alespoň v obrysech vysvětlit bezpečnostní důsledky, které to bude mít?

Británie je významným členem NATO, takže z toho základního bezpečnostního hlediska by se dalo říct, že se nic zvláštního neděje. Ale není to úplně pravda. Jakkoli společná bezpečnostní a zahraniční politika Evropské unie je řekněme nedotažená nebo nedostatečná, přeci jen společná obranná spolupráce existuje. V posledních měsících byl v Unii trend obrannou spolupráci posilovat. A hledat cesty, jak nedublovat aktivity alianční a unijní a probudit se k ambicióznějšímu společnému obrannému projektu. Což bude ještě složitější.

Velká Británie má druhou nejpočetnější armádu v Evropě, velmi kvalitní, velmi dobře vyzbrojenou. Nezapomínejme na to, že je také jaderná velmoc. A v tomhle smyslu to dopad mít bude.

Můžete být konkrétnější?

Nevím, jak se vyvinou společné obranné plány, které v Evropě existují. Nedávám vám žádný geniální návod, to je přesně to, co dnešek neumožňuje, a je chyba dávat návody kvapné, neusazené a pod vlivem toho výsledku.

Chápu, že potřebujete konkrétní věci a příklady. Ale pak nám můžou uniknout ty podstatnější věci. A podstatná věc je třeba ta, že Británie má strategické, dlouholeté přátelství se Spojenými státy. Británie v tomto smyslu byla vždy pojítkem mezi USA a Evropou a Evropa Spojené státy z hlediska bezpečnosti potřebuje. Znovu říkám, že NATO je garantem. Ale i tak, to, co se stalo, rozhodně posílení evropské obrany nepředstavuje.

Začaly se objevovat hlasy z jiných zemí, které začaly volat po podobných referendech. Neobáváte se toho, znovu opakuji, z hlediska bezpečnosti?

Dalo se to čekat, objevují se jako houby po dešti. Francie, Holandsko, naši hoši už také povstali s nějakými nápady. Pan Okamura na sebe nedal dlouho čekat. Dnes je to spolehlivý způsob, jak se dostat na obálku novin.

Tato situace bude mít bohužel za následek, že nastává doba těchto různých politických dobrodruhů, kteří se budou profilovat k tomuto tématu. Což nás bude odvádět od důležitých témat domácích, které musíme řešit. Budeme se zaměstnávat dalekosáhlými úvahami, co by nyní Česká republika měla dělat, jestli vystoupit, nebo nevystoupit. Tohle bohužel bude jeden z negativních vedlejších efektů britského rozhodnutí.

Nepředstavují podobná referenda nebo jen volání po nich bezpečnostní rizika?

Samozřejmě, máte pravdu. Unie má nyní o pár desítek milionů obyvatel méně, ale stále je to velká entita. Jen menší. A nyní budeme svědky toho, jak se na tom různí lidé budou snažit vytřískat kapitál. A pod takovými emotivními hesly jako "Konečně si budeme rozhodovat sami" si začnou v různých zemích budovat politickou kariéru. Což je nebezpečné.

Nemohlo by to nakonec s Británií dopadnout tak, jako je to nyní se Švýcarskem nebo Norskem?

Ty paralely jsou ošidné. Británie je zručná, bývalá koloniální velmoc a země mořeplavců. A nemluvím o tom, že je to v podstatě evropská kolébka demokracie. Nechci se žádné jiné země dotknout, ale Británie je prostě silný hráč. V Unii to byl straně důležitý element a já jsem hrozně chtěl, aby zůstala.

Z jakých důvodů bude Británie Evropské unii chybět?

Nyní máme tandem Německo, Francie. Británie byla nesmírně důležitou jistou protiváhou nebo jistým prvkem vybalancovanosti Unie, což je veliká ztráta. Britský kritický hlas, kritický a až do včerejška konstruktivní, byl velice důležitý. A někdy rozhodují maličkosti. Někdy rozhoduje jenom pár kilometrů, které představuje La Manche. Britská mentalita je jiná. Británie na Evropu pohlíží s odstupem geografickým, ale i obsahovým. A to ta do sebe zahleděná Evropa strašně potřebuje.

Chápu, že noviny píší o tom, jak se pohybují burzy a jak klesá libra, ale tyto širší souvislosti jsou neuvěřitelně důležité a je potřeba je připomenout.

 

Právě se děje

Další zprávy