Stovky dětí se v Číně otrávily olovem

ČTK ČTK
14. 8. 2009 10:23
Peking - Nejméně 600 dětí onemocnělo v severní Číně po otravě olovem. Úřady už továrnu, která byla příčinou kontaminace, uzavřely.

Ze 731 dětí, které žijí ve dvou vesnicích nedaleko továrny na zpracování olova a zinku v provincii Šan-si, jich bylo více než 80 procent pozitivně testováno na otravu olovem.

Přitom ještě začátkem týdne to byla podle agentury Nová Čína zhruba polovina z tohoto počtu. Nemocné děti ovšem začaly být ve větším množství přijímány do nemocnic a klinik již od července.

Jejich rodiny obvinily továrnu v Tung-lingu, že kontaminovala okolní půdu, ovzduší i místní zdroje pitné vody.

Stěhování potrvá roky

Zdejší úřady mají v plánu přemístit všech 581 rodin, které žijí v okruhu 500 metrů od továrny, do jiných lokalit. Tato operace však bude trvat dva roky, uvedla čínská agentura.

Ze stovek nemocných dětí jich 166 zůstane hospitalizováno, ostatní budou ošetřovány v domácí péči, dokud se jejich těla olova nezbaví.

Případ už vyšetřují státní orgány, odmítly ale potvrdit, že onemocnění dětí souvisí se znečištěným prostředím, které zavinila továrna.

Nic neobvyklého

Otrava olovem může poškodit nervový a reprodukční systém, vyvolat vysoký krevní tlak, chudokrevnost, ztrátu paměti a v krajních případech oběti upadají do kómatu a následně umírají.

V Číně nejsou úniky chemikálií z továren ani nehody ve výrobnách ničím neobvyklým. Jejich příčinou je většinou laxní přístup k bezpečnostním i dalším pravidlům i neškolenost dělníků.

Vodní toky, především velké řeky, jsou v Číně značně kontaminované chemikáliemi. Příčinou je zejména rychlý ekonomický růst v posledních desetiletích a nedostatečná kontrola a prosazování ochrany životního prostředí.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Deník N žaluje Zemanovu kancelář, protože neposkytuje informace některým médiím

Deník N podal žalobu na Kancelář prezidenta republiky kvůli tomu, že od konce května odmítá poskytovat informace některým médiím. V prohlášení na svém webu v pondělí list uvedl, že prezidentská kancelář je úřad jako každý jiný a nemůže si vybírat, zda bude plnit své povinnosti a dodržovat zákony. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček napsal, že mu krok deníku "nestojí za jednu jedinou reakci".

Zdroj: ČTK
Další zprávy