Česko odváží strategické zásoby paliva od partnera v dluzích

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
22. 10. 2014 11:00
Státní správa hmotných rezerv stěhuje miliony litrů pohonných hmot ze skladů společnosti Viktoriagruppe. Ta totiž Česku dluží stamiliony na daních a stát se bojí, že by se nafta mohla ztratit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha Správa státních hmotných rezerv začala odvážet miliony litrů nafty a benzinu ze skladů společnosti Viktoriagruppe, kam si palivo uložila jako strategické zásoby. Obává se, aby se jí pohonné hmoty neztratily. V posledních týdnech totiž výrazně poklesla důvěryhodnost obchodního partnera českého státu.

Jak začátkem října upozornil deník Aktuálně.cz, německá Viktoriagruppe, která má v Česku pobočku, se ocitla ve vážných finančních problémech a dluží v tuzemsku na daních přes 350 milionů korun.

Správci hmotných rezerv proto začali palivo převážet do skladů státního podniku Čepro. Deníku Aktuálně.cz to potvrdili šéf českého odštěpného závodu Viktoriagruppe Lubomír Novotný i předseda správy hmotných rezerv Pavel Švagr.

„Mohu potvrdit, že z některých skladů firmy odvážíme naftu. Podrobnější informace ale v tuto chvíli nebudeme sdělovat,“ uvedl Švagr pro deník Insider.

Viktoriagruppe má v tuzemsku celkem tři sklady, palivo se nyní odčerpává ze dvou z nich. „Zatím se odváží zásoby ze dvou skladů,“ potvrdil podnikatel Novotný.

Dodal zároveň, že dál probíhají jednání se státní organizací o vyrovnání závazků. Obě strany se scházejí už několik týdnů, ovšem zatím bez konkrétních závěrů. Další setkání je naplánováno na tento čtvrtek.

Kam se poděly peníze

Správa rezerv by se kromě odčerpání paliva z českých skladů ráda dostala i k zásobám, které jí Viktoriagruppe uskladnila v bavorském Kraillingu. Jejich převoz je ale podle zdrojů Insideru z ministerstva financí komplikovaný a vyžádá si delší čas.

Nádrže v Kraillingu jsou nyní pod dozorem bavorské celní správy. Při několika měřeních objemu paliva se totiž ukázalo, že množství neodpovídá inventuře vykázané na papíře. Schází tam údajně okolo šesti milionů litrů nafty. Vedení Viktoriagruppe však trvá na tom, že se žádné zásoby nikam nevytratily.

Přiznává ale, že společnost nemá na splácení svých dluhů. Firma s miliardovými obraty totiž prakticky ze dne na den přišla o veškeré finance. Kde peníze skončily, zatím není jasné.

Generální finanční ředitelství proto podalo na protikorupční policii trestní oznámení pro podezření z krácení daně. Detektivové však odmítají kauzu komentovat. „Nebudeme poskytovat žádné informace,“ uvedl mluvčí protikorupčních policistů Jaroslav Ibehej.

O případ už se zajímá také Bezpečnostní informační služba, která na podezřelé obchody Správy státních hmotných rezerv upozorňuje ve svých výročních zprávách již několik let.

Článek vyšel 22. října 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

teď

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy