Česko odváží strategické zásoby paliva od partnera v dluzích

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
22. 10. 2014 11:00
Státní správa hmotných rezerv stěhuje miliony litrů pohonných hmot ze skladů společnosti Viktoriagruppe. Ta totiž Česku dluží stamiliony na daních a stát se bojí, že by se nafta mohla ztratit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha Správa státních hmotných rezerv začala odvážet miliony litrů nafty a benzinu ze skladů společnosti Viktoriagruppe, kam si palivo uložila jako strategické zásoby. Obává se, aby se jí pohonné hmoty neztratily. V posledních týdnech totiž výrazně poklesla důvěryhodnost obchodního partnera českého státu.

Jak začátkem října upozornil deník Aktuálně.cz, německá Viktoriagruppe, která má v Česku pobočku, se ocitla ve vážných finančních problémech a dluží v tuzemsku na daních přes 350 milionů korun.

Správci hmotných rezerv proto začali palivo převážet do skladů státního podniku Čepro. Deníku Aktuálně.cz to potvrdili šéf českého odštěpného závodu Viktoriagruppe Lubomír Novotný i předseda správy hmotných rezerv Pavel Švagr.

„Mohu potvrdit, že z některých skladů firmy odvážíme naftu. Podrobnější informace ale v tuto chvíli nebudeme sdělovat,“ uvedl Švagr pro deník Insider.

Viktoriagruppe má v tuzemsku celkem tři sklady, palivo se nyní odčerpává ze dvou z nich. „Zatím se odváží zásoby ze dvou skladů,“ potvrdil podnikatel Novotný.

Dodal zároveň, že dál probíhají jednání se státní organizací o vyrovnání závazků. Obě strany se scházejí už několik týdnů, ovšem zatím bez konkrétních závěrů. Další setkání je naplánováno na tento čtvrtek.

Kam se poděly peníze

Správa rezerv by se kromě odčerpání paliva z českých skladů ráda dostala i k zásobám, které jí Viktoriagruppe uskladnila v bavorském Kraillingu. Jejich převoz je ale podle zdrojů Insideru z ministerstva financí komplikovaný a vyžádá si delší čas.

Nádrže v Kraillingu jsou nyní pod dozorem bavorské celní správy. Při několika měřeních objemu paliva se totiž ukázalo, že množství neodpovídá inventuře vykázané na papíře. Schází tam údajně okolo šesti milionů litrů nafty. Vedení Viktoriagruppe však trvá na tom, že se žádné zásoby nikam nevytratily.

Přiznává ale, že společnost nemá na splácení svých dluhů. Firma s miliardovými obraty totiž prakticky ze dne na den přišla o veškeré finance. Kde peníze skončily, zatím není jasné.

Generální finanční ředitelství proto podalo na protikorupční policii trestní oznámení pro podezření z krácení daně. Detektivové však odmítají kauzu komentovat. „Nebudeme poskytovat žádné informace,“ uvedl mluvčí protikorupčních policistů Jaroslav Ibehej.

O případ už se zajímá také Bezpečnostní informační služba, která na podezřelé obchody Správy státních hmotných rezerv upozorňuje ve svých výročních zprávách již několik let.

Článek vyšel 22. října 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy