Špotáková takes silver in women's javelin in Berlin

CzechNews
19. 8. 2009 13:50
Gold winning Olympic champion is happy with her silver medal
Silver Barbora Špotáková and Golden Steffi Nerius in Berlin
Silver Barbora Špotáková and Golden Steffi Nerius in Berlin | Foto: Reuters

Berlin - Olympic champion Barbora Špotáková takes "only" silver in javelin at the World Athletic Championship in Berlin.

Špotáková was defeated by 37-year old Steffi Nerius of Germany who threw 67.30 meters, which is 88 centimeters further than Špotáková.

The Olympic Gold winning Špotáková took the silver with a throw of 66.42 meters.

"I'm maximum satisfied because every medal in a world championship is great. And Steffi is ending her career. I wish her all the best," said Špotáková.

Nerius with her home crowd behind her back was even more satisfied. This championship is her last one and she thinks it is the ideal moment to retire.

"I'm a German champion and I'm a world champion," Nerius said. "It was the best season of my life and that's a point to finish this career."

Maria Abakumova of Russia settled for the bronze with a throw of 66.06 on her final attempt.

 

 

Právě se děje

před 53 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy