Španělsko sužují lesní požáry. Už je jich 120, musí pomáhat armáda

ČTK ČTK
28. 12. 2015 13:52
Rozsáhlé lesní požáry zuří v severním Španělsku kvůli suchému a větrnému počasí už více než týden. Už mají první oběť - pilota, který se při hašení zřítil s helikoptérou. Předseda kantábrijské vlády Miguel Ángel Revilla v neděli varoval, že situace je kritická, a požádal o okamžité nasazení armády.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Reuters

Madrid - Španělští hasiči bojují na severu země se 120 lesními požáry, které zasáhly zejména sousedící regiony Kantábrie a Asturie.

Předseda kantábrijské vlády Miguel Ángel Revilla už v neděli varoval, že situace je kritická, a požádal o okamžité nasazení armády. Plameny se rychle šíří kvůli suchému a větrnému počasí, v Baskicku už byly kvůli požáru nedaleko Bilbaa nařízeny první evakuace.

O víkendu španělské úřady uvedly, že požárů na severu země jsou čtyři desítky. Podle údajů z dnešního rána je to už třikrát tolik. Nejvíce požárů napočítali v Kantábrii - na 80. V Asturii hasiči bojují s 38 požáry, 31 z nich se jim už ale podařilo z větší části uhasit. Jen jednotlivé požáry jsou hlášeny z regionu Navara a z Baskicka.

Právě v Baskicku byla ale kvůli šířícím se plamenům v neděli nařízena evakuace v obci Berango, asi 20 kilometrů severně od Bilbaa. Oheň tam zničil už 120 hektarů lesa a přiblížil se obydlené oblasti.

Kritičtější je situace v okolí kantábrijské horské vesnice Barcena Mayor, kde se v noci na dnešek k hasičům připojilo na 90 vojáků, zasahují zde i hasicí letadla. Úřady nevylučují, že obec se stovkou obyvatel bude třeba evakuovat.

Lesní požáry sever Španělska trápí už více než týden a vyžádaly si jednu oběť - stal se jí pilot helikoptéry, která se zřítila v Asturii. Kromě teplého a suchého počasí se oheň šíří i kvůli nárazovému větru, jehož rychlost nyní místy dosahuje až rychlosti 130 kilometrů v hodině. Požáry letos ve Španělsku zničily celkem přes 54 000 hektarů porostu, což je více než za dva předcházející roky dohromady, upozornila agentura AFP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy