Španělsko sužují lesní požáry. Už je jich 120, musí pomáhat armáda

ČTK ČTK
28. 12. 2015 13:52
Rozsáhlé lesní požáry zuří v severním Španělsku kvůli suchému a větrnému počasí už více než týden. Už mají první oběť - pilota, který se při hašení zřítil s helikoptérou. Předseda kantábrijské vlády Miguel Ángel Revilla v neděli varoval, že situace je kritická, a požádal o okamžité nasazení armády.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Reuters

Madrid - Španělští hasiči bojují na severu země se 120 lesními požáry, které zasáhly zejména sousedící regiony Kantábrie a Asturie.

Předseda kantábrijské vlády Miguel Ángel Revilla už v neděli varoval, že situace je kritická, a požádal o okamžité nasazení armády. Plameny se rychle šíří kvůli suchému a větrnému počasí, v Baskicku už byly kvůli požáru nedaleko Bilbaa nařízeny první evakuace.

O víkendu španělské úřady uvedly, že požárů na severu země jsou čtyři desítky. Podle údajů z dnešního rána je to už třikrát tolik. Nejvíce požárů napočítali v Kantábrii - na 80. V Asturii hasiči bojují s 38 požáry, 31 z nich se jim už ale podařilo z větší části uhasit. Jen jednotlivé požáry jsou hlášeny z regionu Navara a z Baskicka.

Právě v Baskicku byla ale kvůli šířícím se plamenům v neděli nařízena evakuace v obci Berango, asi 20 kilometrů severně od Bilbaa. Oheň tam zničil už 120 hektarů lesa a přiblížil se obydlené oblasti.

Kritičtější je situace v okolí kantábrijské horské vesnice Barcena Mayor, kde se v noci na dnešek k hasičům připojilo na 90 vojáků, zasahují zde i hasicí letadla. Úřady nevylučují, že obec se stovkou obyvatel bude třeba evakuovat.

Lesní požáry sever Španělska trápí už více než týden a vyžádaly si jednu oběť - stal se jí pilot helikoptéry, která se zřítila v Asturii. Kromě teplého a suchého počasí se oheň šíří i kvůli nárazovému větru, jehož rychlost nyní místy dosahuje až rychlosti 130 kilometrů v hodině. Požáry letos ve Španělsku zničily celkem přes 54 000 hektarů porostu, což je více než za dva předcházející roky dohromady, upozornila agentura AFP.

 

Právě se děje

před 30 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy