Španělsko sužují lesní požáry. Už je jich 120, musí pomáhat armáda

ČTK ČTK
28. 12. 2015 13:52
Rozsáhlé lesní požáry zuří v severním Španělsku kvůli suchému a větrnému počasí už více než týden. Už mají první oběť - pilota, který se při hašení zřítil s helikoptérou. Předseda kantábrijské vlády Miguel Ángel Revilla v neděli varoval, že situace je kritická, a požádal o okamžité nasazení armády.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Reuters

Madrid - Španělští hasiči bojují na severu země se 120 lesními požáry, které zasáhly zejména sousedící regiony Kantábrie a Asturie.

Předseda kantábrijské vlády Miguel Ángel Revilla už v neděli varoval, že situace je kritická, a požádal o okamžité nasazení armády. Plameny se rychle šíří kvůli suchému a větrnému počasí, v Baskicku už byly kvůli požáru nedaleko Bilbaa nařízeny první evakuace.

O víkendu španělské úřady uvedly, že požárů na severu země jsou čtyři desítky. Podle údajů z dnešního rána je to už třikrát tolik. Nejvíce požárů napočítali v Kantábrii - na 80. V Asturii hasiči bojují s 38 požáry, 31 z nich se jim už ale podařilo z větší části uhasit. Jen jednotlivé požáry jsou hlášeny z regionu Navara a z Baskicka.

Právě v Baskicku byla ale kvůli šířícím se plamenům v neděli nařízena evakuace v obci Berango, asi 20 kilometrů severně od Bilbaa. Oheň tam zničil už 120 hektarů lesa a přiblížil se obydlené oblasti.

Kritičtější je situace v okolí kantábrijské horské vesnice Barcena Mayor, kde se v noci na dnešek k hasičům připojilo na 90 vojáků, zasahují zde i hasicí letadla. Úřady nevylučují, že obec se stovkou obyvatel bude třeba evakuovat.

Lesní požáry sever Španělska trápí už více než týden a vyžádaly si jednu oběť - stal se jí pilot helikoptéry, která se zřítila v Asturii. Kromě teplého a suchého počasí se oheň šíří i kvůli nárazovému větru, jehož rychlost nyní místy dosahuje až rychlosti 130 kilometrů v hodině. Požáry letos ve Španělsku zničily celkem přes 54 000 hektarů porostu, což je více než za dva předcházející roky dohromady, upozornila agentura AFP.

 

Právě se děje

před 26 minutami

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy