reklama
 
 

Španělsko sužují lesní požáry. Už je jich 120, musí pomáhat armáda

28. 12. 2015 13:52
Rozsáhlé lesní požáry zuří v severním Španělsku kvůli suchému a větrnému počasí už více než týden. Už mají první oběť - pilota, který se při hašení zřítil s helikoptérou. Předseda kantábrijské vlády Miguel Ángel Revilla v neděli varoval, že situace je kritická, a požádal o okamžité nasazení armády.

Madrid - Španělští hasiči bojují na severu země se 120 lesními požáry, které zasáhly zejména sousedící regiony Kantábrie a Asturie.

Předseda kantábrijské vlády Miguel Ángel Revilla už v neděli varoval, že situace je kritická, a požádal o okamžité nasazení armády. Plameny se rychle šíří kvůli suchému a větrnému počasí, v Baskicku už byly kvůli požáru nedaleko Bilbaa nařízeny první evakuace.

O víkendu španělské úřady uvedly, že požárů na severu země jsou čtyři desítky. Podle údajů z dnešního rána je to už třikrát tolik. Nejvíce požárů napočítali v Kantábrii - na 80. V Asturii hasiči bojují s 38 požáry, 31 z nich se jim už ale podařilo z větší části uhasit. Jen jednotlivé požáry jsou hlášeny z regionu Navara a z Baskicka.

Právě v Baskicku byla ale kvůli šířícím se plamenům v neděli nařízena evakuace v obci Berango, asi 20 kilometrů severně od Bilbaa. Oheň tam zničil už 120 hektarů lesa a přiblížil se obydlené oblasti.

Kritičtější je situace v okolí kantábrijské horské vesnice Barcena Mayor, kde se v noci na dnešek k hasičům připojilo na 90 vojáků, zasahují zde i hasicí letadla. Úřady nevylučují, že obec se stovkou obyvatel bude třeba evakuovat.

Lesní požáry sever Španělska trápí už více než týden a vyžádaly si jednu oběť - stal se jí pilot helikoptéry, která se zřítila v Asturii. Kromě teplého a suchého počasí se oheň šíří i kvůli nárazovému větru, jehož rychlost nyní místy dosahuje až rychlosti 130 kilometrů v hodině. Požáry letos ve Španělsku zničily celkem přes 54 000 hektarů porostu, což je více než za dva předcházející roky dohromady, upozornila agentura AFP.

autor: ČTK | 28. 12. 2015 13:52

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama