Sokové mají zelenou pro obchod. Babiš koupí Agrobohemii

tsc
9. 1. 2008 13:00
Agrofert získá nákupem podílu Unipetrolu výlučnou kontrolu
Foto: Agrofert

Praha - Skupina Agrofert, ovládaná miliardářem Andrejem babišem, může od Unipetrolu koupit polovinu společnosti Agrobohemie. Stane se tak jejím jediným vlastníkem. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Informoval o tom na internetových stránkách úřadu jeho mluvčí Kristián Chalupa.

Agrofert už v oblasti chemického průmyslu vlastní firmy Precheza a Duslo. Podle ÚOHS fúze nezvýší tržní podíly firem. "Spojením naopak dochází ke snížení tržních podílů ve výrobkových oblastech, na nichž působí skupina Unipetrol, která se po realizaci spojení stane konkurentem Agrobohemie," popsal Chalupa. 

Uzavírá se tak jeden z vleklých sporů mezi bezmála nesmiřitelnými rivaly - Andrejem Babišem a PKN Orlen, který ovládá skupinu Unipetrol. Společnost DEZA z Babišovy skupiny tak po tahanicích, které skončily i u soudu, plně ovládne Agrobohemii. Odkoupí totiž i podíl firmy Synthesia (dříve Aliachem). Unipetrol vlastní 50 procent akcií Agrobohemie a 38,79 procenta akcií Synthesie.

V roce 2005 tak Deza vyzvala Unipetrol, jehož vlastníkem se mezitím stal polský PKN Orlen, k uzavření smluv o koupi akcií podle dříve podepsaných dohod. Polský koncern však prohlásil, že od smluv ustupuje; podle názoru představenstva trpěly smlouvy o koupi akcií právními vadami. Agrofert označil odstoupení od smluv za neúčinné a podal proti společnosti Unipetrol u Městského soudu v Praze dvě žaloby. Ty nedávno stáhl a s Unipetrolem se vyrovnal mimosoudně.

Agrofert i Unipetrol patří mezi největší holdingy na českém trhu.

Čtěte více:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy