Sokové mají zelenou pro obchod. Babiš koupí Agrobohemii

tsc
9. 1. 2008 13:00
Agrofert získá nákupem podílu Unipetrolu výlučnou kontrolu
Foto: Agrofert

Praha - Skupina Agrofert, ovládaná miliardářem Andrejem babišem, může od Unipetrolu koupit polovinu společnosti Agrobohemie. Stane se tak jejím jediným vlastníkem. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Informoval o tom na internetových stránkách úřadu jeho mluvčí Kristián Chalupa.

Agrofert už v oblasti chemického průmyslu vlastní firmy Precheza a Duslo. Podle ÚOHS fúze nezvýší tržní podíly firem. "Spojením naopak dochází ke snížení tržních podílů ve výrobkových oblastech, na nichž působí skupina Unipetrol, která se po realizaci spojení stane konkurentem Agrobohemie," popsal Chalupa. 

Uzavírá se tak jeden z vleklých sporů mezi bezmála nesmiřitelnými rivaly - Andrejem Babišem a PKN Orlen, který ovládá skupinu Unipetrol. Společnost DEZA z Babišovy skupiny tak po tahanicích, které skončily i u soudu, plně ovládne Agrobohemii. Odkoupí totiž i podíl firmy Synthesia (dříve Aliachem). Unipetrol vlastní 50 procent akcií Agrobohemie a 38,79 procenta akcií Synthesie.

V roce 2005 tak Deza vyzvala Unipetrol, jehož vlastníkem se mezitím stal polský PKN Orlen, k uzavření smluv o koupi akcií podle dříve podepsaných dohod. Polský koncern však prohlásil, že od smluv ustupuje; podle názoru představenstva trpěly smlouvy o koupi akcií právními vadami. Agrofert označil odstoupení od smluv za neúčinné a podal proti společnosti Unipetrol u Městského soudu v Praze dvě žaloby. Ty nedávno stáhl a s Unipetrolem se vyrovnal mimosoudně.

Agrofert i Unipetrol patří mezi největší holdingy na českém trhu.

Čtěte více:

 

Právě se děje

Další zprávy