Dva mrtví, zpožděné spoje a víc než stovka nehod. Sníh komplikoval dopravu

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2023 15:58
Místy až 20 centimetrů nového sněhu napadlo v Česku v noci na sobotu. Hasiči vyjížděli k mnoha desítkám dopravních nehod, dvě byly smrtelné. Brzy ráno se stala tragická nehoda na pražském okruhu, další člověk zemřel dopoledne na Trutnovsku, kde spadl na osobní auto strom. V neděli už bude sněžit mnohem méně.
Na Pražském okruhu se brzy ráno stala i smrtelná nehoda.
Na Pražském okruhu se brzy ráno stala i smrtelná nehoda. | Foto: HZS Olomouckého kraje

Silničáři kvůli počasí v sobotu v poledne preventivně uzavřeli pro nákladní auta silnici do Harrachova a dále na hraniční přechod s Polskem. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval už v pátek, že o víkendu se do Česka opět vrátí sněžení a zvláště v horských oblastech napadne až 15 centimetrů sněhu za 24 hodin.

Silničáři ze Zlínského kraje už ráno hlásili, že jen během noci místy napadlo i 20 centimetrů sněhu, a do hor by tak raději lidé zatím neměli jezdit. Podle meteorologů bude sněžit po většinu soboty, vydatněji na severním a severovýchodním návětří hor. Kvůli silnému větru hrozí také tvorba sněhových jazyků. Výstraha ČHMÚ před sněhem a sněhovými jazyky platí do nedělního rána.

Kvůli sněžení přibylo v zemi dopravních nehod. Na Radotínském mostě na Pražském okruhu se brzy ráno srazily dodávka a nákladní auto. Spolujezdec z jednoho z vozů havárii podle informací pražské zdravotnické záchranné služby nepřežil. Podle snímků hasičů na místě nehody hustě sněžilo.

Podle webu Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) silnice na okrajích města, včetně Pražského okruhu, po sněžení klouzaly. Ředitelství také hlásilo náledí na dálnicích D1 a D11 u Prahy. Podle pražského Dopravního podniku kvůli sněžení od rána nabírá zpoždění řada autobusů MHD.

Několik dopravních nehod řešili v sobotu i policisté v Libereckém kraji, kde hustě sněží. Zatím se obešly bez vážných zranění. V Liberci se odpoledne srazil autobus s autem a na jiném místě tři automobily, v obci Žandov osobní vůz s čtyřkolkou. Sněží i na některých místech Ústeckého kraje.

Tragická nehoda se stala rovněž na Trutnovsku. V Hertvíkovicích v Krkonoších, které jsou částí Mladých Buků na Trutnovsku, v sobotu dopoledne na projíždějící osobní auto spadl strom. Muž, který v autě cestoval, zraněním podlehl, řekla policejní mluvčí Lucie Konečná. Silnice I/14 byla v místě nehody uzavřena.

Sníh komplikuje dopravu v Moravskoslezském kraji, vrstva nového sněhu je tam na silnicích po celém území. Mluvčí hasičů Lukáš Popp uvedl, že hasiči od pátečních 19:00 do dnešních 20:00 vyjeli k 75 událostem spojeným se sněhem. Ve většině případů tahali ze závějí a příkopů autobusy, kamiony, sypače a osobní automobily. U několika nehod došlo k lehčím zraněním osob.

V Olomouckém kraji připadlo také několik centimetrů sněhu a místy fouká silný vítr, kvůli kterému hlavně v kopcovitých oblastech hrozí sněhové jazyky. U Černotína na Přerovsku hasiči zasahovali u kamionu, který sjel ze silnice, a u Huzové na Olomoucku zase vyprostili z převráceného sypače řidiče.

"Řešíme i nehodu osobního automobilu na přejezdu v Petrově nad Desnou na Šumpersku, která zastavila vlakovou dopravu na železniční trati," sdělil mluvčí hasičů Josef Koláček.

Na jihu Čech zase podle policie u Starého Hobzí na Jindřichohradecku sjela dodávka do stoky, u obce Světlík v okrese Český Krumlov se převrátilo auto a u Frymburku najelo do plotu. Nehody se ale obešly bez zranění.

Silničáři uzavřeli hraniční přechod s Polskem

Ačkoli silnice v Česku jsou podle silničářů většinou se zvýšenou opatrností sjízdné, většina regionů hlásí hlavně na horách sněžení a možný vznik sněhových jazyků. Silničáři proto v sobotu z preventivních důvodů ve 12:00 uzavřeli úsek silnice I/10 z Tanvaldu do Harrachova a dále na hraniční přechod s Polskem pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny. Omezení je platné zatím do nedělního poledne.

V Krkonoších v sobotu kvůli počasí stouplo lavinové nebezpečí z prvního na druhý stupeň pětibodové stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin. Horská služba Krkonoše varuje před silným větrem na hřebenech a nedoporučuje hřebenové túry. Uvedla to na webu.

Kvůli silnému větru se v sobotu nerozjel ani jeden ze dvou úseků lanovky na Sněžku a vítr ráno zastavil také většinu lanovek ve Špindlerově Mlýně nebo kabinovou lanovku na Černou horu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy