Živě: Česko sevřel mráz, na Šumavě naměřili minus 33 stupňů. Řidiči musí být opatrní

Dobrý den, vážení čtenáři, situaci na silnicích a v regionech pro vás budeme sledovat v on-line reportáži.
V noci na úterý v Česku udeřily tuhé mrazy. Na Šumavě naměřili přes minus 33 stupňů Celsia. Na většině území v předchozích dnech napadlo několik centimetrů sněhu. Většina silnic je nyní sjízdná, řidič ale musí dbát zvýšené opatrnosti. Situaci sledujeme v on-line přenosu.
Po oblevě a sněhu se objevila voda, tvrdí lidé, kteří se starají o ledovou magistrálu přes nádrž Lipno. Magistrála měří dohromady deset kilometrů. | Video: Ledová magistrála
Dobrý den, vážení čtenáři, situaci na silnicích a v regionech pro vás budeme sledovat v on-line reportáži.
Aktualizovat reportáž
13:17

Nedělní příval sněhu si vyžádal největší zásah silničářů během letošní zimy. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) spotřebovalo 1890 tun posypové soli, což je desetkrát více než za jakýkoli den v lednu. V terénu bylo 3650 pracovníků. ŘSD to oznámilo v tiskové zprávě. Letošní zima je pro cestáře nejnáročnější za poslední roky, už nyní spotřebovali více materiálu než za celou zimu v předchozích dvou letech.

"Enormní nasazení našich lidí včetně dalších spolupracujících společností, rekordní množství soli a nejvíce najetých kilometrů našich radlic dokázalo zabránit až na jedinou výjimku zásadním dopravním komplikacím při tomto mimořádném sněhovém přívalu," uvedl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa. 

13:16

Letošní zima není mimořádná ani extrémní a na přírodu v Krušných horách bude mít dobrý vliv, řekl dlouholetý pozorovatel počasí a přírody Rudolf Kovařík ze Šindelové na Sokolovsku. Přesto se v některých částech země objevují místní extrémy, jak tomu dnes bylo například na Šumavě. Podle Kovaříka sníh, kterého letos napadlo více než jindy, doplnil zásoby spodní vody. Pokud nenastane nějaká mimořádná povětrnostní situace, i jeho odtávání by mělo být pozvolné, řekl.

12.08 Ikona auto

Okolo dvanácté hodiny byla silnice I/58 průjezdná v obou směrech. 

11:33 Ikona auto

Silnice číslo 58 spojující Rožnov pod Radhoštěm s Ostravou je po nehodě dvou nákladních a dvou osobních aut na Novojičínsku v obou směrech uzavřena. Na místě jsou čtyři lehce zranění. Zatím není jasné, kdy bude provoz v dotčeném úseku obnoven. Doprava je svedena na silnici 1/48. Výjimečně ji nyní mohou využít i nákladní vozy.

Jestli se nehoda stala kvůli nepříznivému počasí, policie neuvedla

10:10

Kvůli úrazům na namrzlých chodnících vyjížděla v úterý ráno pražská záchranná služba k 22 případům. Byly to úrazy lehčího charakteru, řekla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. V pondělí do 15:00 hodin vyjížděli záchranáři k 28 zraněním. Chodníky klouzaly už ve čtvrtek, kdy zranění utrpělo 50 lidí. Od začátku ledna měli pražští záchranáři zhruba 500 výjezdů k chodcům.

"Většinou se jedná o lehčí úrazy typu naražení, případně podezření na zlomeninu a zlomeninu," řekla Poštová po 09:00.

8:52

Dnešní ráno v Česku bylo mrazivé. Nejníže klesaly teploty na jihozápadě Čech, kde se ranní minima pohybovala nejčastěji mezi minus 15 až minus 11 stupňů Celsia. Na šumavské stanici Kvilda-Perla ale meteorologové naměřili minus 33,3 stupně. Na žádné jiné stanici s délkou měření 30 a více let teplotní rekord pro pátý únorový den nepadl, řekl Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

8:06 Ikona auto

Ve Středočeském kraji je dnes ráno místy hlášena mlha, která snižuje viditelnost. Řidiči by tak měli být velmi opatrní na dálnici D8, silnicích první třídy č. 9 a 16 na Mělnicku a na silnicích nižších tříd na Benešovsku a Příbramsku.

7:53 Ikona auto

Liberecký kraj se dnes probudil do mrazivého rána, teploměry na některých místech klesly až k minus 11 stupňům Celsia. Na Jizerce v Jizerských horách bylo krátce po 05:00 minus 13,1 stupně, na přehradě Souš klesly před rozedněním teploty k minus 14 stupňům. Při tak nízkých teplotách ztrácí sůl na silnicích účinnost, silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost.

7:49 Ikona auto

Ve výše položených oblastech v Pardubickém kraji zůstává na silnicích ležet sníh. Je po solení rozbředlý, místy tvoří uježděnou vrstvu. Lokálně se může vyskytovat náledí, upozorňují řidiče silničáři. Vše je ale s opatrností sjízdné.

7:41 Ikona auto

Namrzající vozovky mohou místy zkomplikovat dopravu řidičům v Olomouckém kraji. Silnice mezi Kozlovem a Velkým Újezdem na Olomoucku je neprůjezdná kvůli ledovce a popadaným stromům, ledovku hlásí policisté i v obci Rouské na Přerovsku. Většina ostatních silnic v kraji je holá a mokrá po chemickém posypu, sníh se drží pouze v nejvyšších polohách na vozovkách udržovaných inertním posypem. 

7:40 Ikona auto

Především na silnicích nižších tříd musejí být řidiči v Moravskoslezském kraji obezřetnější. Na úsecích udržovaných inertním posypem stále může ležet vrstva zajetého nebo zledovatělého sněhu, například na Opavsku až do výšky pěti centimetrů. Chemicky udržované silnice už jsou ale holé a mokré, většinou sjízdné bez většího omezení. 

7:40 Ikona auto

V Plzeňském kraji dnes ráno silně mrzne, ale problémy na silnicích nejsou. Teploty na Šumavě klesly až na minus 25 stupňů Celsia. Sjízdné jsou i silnice třetí třídy. Teploty v regionu by se měly držet celý den pod bodem mrazu, podle meteorologů by se mělo oteplit až ze čtvrtka na pátek.

7:39

 Na šumavské Jezerní slati poblíž Kvildy na Prachaticku klesla v noci na dnešek teplota na minus 33,3 stupně Celsia. Jedná se o historicky nejnižší teplotu v daném místě pro tento den. Další šumavská stanice na Rokytské slati naměřila minus 30,5 stupně Celsia.

"Jinak se teploty v kraji pohybovaly většinou v rozmezí od minus deseti do minus 15 stupňů Celsia," uvedl Václav Kubišta z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.. Nejnižší hodnoty na Šumavě naměřili meteorologové po půlnoci na úterý.

7:38 Ikona auto

Silnice ve vyšších polohách Vsetínska pokrývá dnes ráno uježděná vrstva sněhu o tloušťce mezi pěti až 15 centimetry. Místy jsou na cestách vyjeté ledové koleje, případně se vrstva mění na sněhovou kaši. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky v ostatních částech Zlínského kraje jsou po chemickém ošetření holé a vlhké, na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku většinou suché a vymrzlé. Vyplývá to z aktuálních informací Ředitelství silnic a dálnic.

7:37 Ikona auto

Na silnicích nižších tříd Vysočiny je v úterý ráno zledovatělá vrstva sněhu posypaná drtí, místy s vyjetými kolejemi. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Solené hlavní silnice byly dnes ráno holé a vymrzlé, řekl Aleš Hubený z dispečinku krajské správy a údržby. Teploty v kraji v noci na dnešek klesly i 13 stupňů pod nulu. Výstraha meteorologů před silným mrazem platí do 08:00.

7:37

Vážení čtenáři, vydatné sněžení a problémy, které počasí způsobuje, budeme i v pondělí sledovat v online přenosu. Vítáme Vás u něj. 

21:12

Ve Středočeském kraji jsou podle dostupných informací kvůli popadaným stromům stále uzavřeny silnice v obcích Solenice a Bohostice na Příbramsku. Dálnice D1, D8 a Pražský okruh byly odpoledne se zvýšenou opatrností sjízdné.

20:55

ČEZ kolem 20:00 registroval už jen desítky odběrných míst bez proudu. "Můžou ještě přibývat nějaké poruchy na nízkém napětí, ale už je naprosto běžný stav distribuční soustavy v zimním období," řekla Holingerová. Odpoledne měl ČEZ nejvíc poruch hlášeno v Plzeňském a Středočeském kraji a také na Olomoucku.

20:50

Po víkendovém sněžení zůstávaly dnes večer v Česku bez proudu už jen desítky domácností. Ještě po poledni bylo bez elektřiny 7700 odběrných míst a ráno téměř dvojnásobek. Problémy byly hlavně na jihu Čech a na Moravě, vyplývá z vyjádření mluvčích distribučních společností. Stav distribuční sítě se vrátil do normálního zimního stavu, řekly ČTK mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová a společnosti E.ON Distribuce Martina Slavíková.

17:00

Pražští hasiči v neděli a dnes odstranili desítky stromů a větví, které nevydržely pod náporem mokrého sněhu. Dnes také sundávali sněhové převisy na školách i hlavní poště v centru města. Celkem od nedělních 06:00 hodin do dnešních 15:00 vyjížděli k 79 případům, které souvisely se sněhem. Nikdo se při nich nezranil. 

16:59 Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek

Společnosti E.ON se dnes odpoledne podařilo odstranit většinu poruch vzniklých v souvislosti s nočním a ranním sněžením ve Zlínském kraji. Bez proudu bylo v regionu více než tisíc lidí, především na Uherskohradišťsku a Zlínsku. Dodávky elektřiny už jsou všude obnoveny, řekla ČTK zástupkyně společnosti Božena Herodesová. Skupina ČEZ, která dodává elektrickou energii na Vsetínsko, dnes v regionu žádné závažné poruchy nezaznamenala, uvedl její mluvčí Vladislav Sobol.

16:51 Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek

Společnosti ČEZ se do dnešních 16:00 podařilo odstranit všechny poruchy vzniklé v souvislosti s nočním sněžením v Moravskoslezském kraji. Bez proudu bylo v kraji během dneška několik tisíc lidí, hlavně na Ostravsku a na Karvinsku. Dodávky elektřiny už jsou obnoveny.

16:10

Sníh už v Praze pomalu opadává. Záběry z pondělního rána ze zastávky Jindřišská po Florenc.

Sníh už v Praze pomalu opadává. Záběry z pondělního ráno ze zastávky Jindřišská po Florenc

Sníh už v Praze pomalu opadává. Záběry z pondělního ráno ze zastávky Jindřišská po Florenc
0:53
Sníh už v Praze pomalu opadává. Záběry z pondělního ráno ze zastávky Jindřišská po Florenc | Video: Erika Šedivá
15:14 Ikona auto

 Silničářům se během dne podařilo zprůjezdnit silnice v kopcích na Ústecku, zavřeno zůstává několik úseků v Krušných horách. Hasiči likvidovali od nedělního večera do dnešního dopoledne devatenáct spadlých nebo nahnutých stromů a větví. Většina silnic v Ústeckém kraji je sjízdná s opatrností.

13:54

Nejen Česko, ale i další země Evropy přepadlo výrazné sněžení. To na některých místech komplikuje pozemní i leteckou dopravu. V Alpách zase hrozí laviny. Itálie o víkendu kromě přívalů sněhu bojovala i se záplavami.

13:13 Ikona vlak

Kvůli popadaným stromům a větvím vinou nočního hustého sněžení jsou v Plzeňském kraji stále uzavřené dva úseky tratí a dvě menší silnice. Hlavní silniční tahy jsou ošetřené a mokré, úklid je dokončený i na většině silnic třetích tříd. 

Podle webu Českých drah jsou kvůli sněhové kalamitě stále uzavřené úseky z Domažlic na Furth im Wald a z Plzně na Dobřany (na trati na Klatovy). Obě by měly být zprovozněny do 18:00.

13:09 Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek

Po víkendovém sněžení zůstávalo po poledni v Česku bez proudu zhruba 7700 domácností. Problémy jsou hlavně na jihu Čech a na Moravě. Opraváři pracují na jejich odstranění. V pondělí ráno bylo bez proudu téměř 15 tisíc domácností.

"Nejvíce poruch máme v Plzeňském, Středočeském kraji a na Olomoucku," uvedla mluvčí společnosti Soňa Holingerová. ČEZ předpokládá, že většinu poruch opraví během dnešního dne.

12:41 Ikona auto

Nehoda linkového autobusu u Třebechovic pod Orebem. 

Dopravní nehoda autobusu v Třebechovicích pod Orebem.
Dopravní nehoda autobusu v Třebechovicích pod Orebem. | Foto: HZS KHK
12:41 Ikona auto

Na okraji Třebechovic pod Orebem na Hradecku ráno havaroval linkový autobus. Cestovali v něm čtyři lidé včetně řidiče. Dva lidé při nehodě utrpěli zranění a skončili v péči zdravotnických záchranářů.

Dopravní nehoda autobusu v Třebechovicích pod Orebem.
Dopravní nehoda autobusu v Třebechovicích pod Orebem. | Foto: HZS KHK
12:35

Hasiči vyjeli v neděli kvůli hustému sněžení v Česku k téměř 1200 zásahům, což je sedmkrát více, než je dlouhodobý denní průměr. Hasiči ve většině případů odstraňovali stromy a větve, které polámal těžký sníh, a někde pomáhali shazovat sníh ze střech. Nejpostiženější byly v tomto ohledu Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj. 

11:43

Hasiče ve Zlínském kraji zaměstnávají zásahy u dopravních nehod a stromů popadaných na komunikace. V souvislosti se sněžením zaznamenali v regionu od nedělního večera dvacet událostí. Nejvíce - 11 - jich evidovali na Zlínsku, naopak nejméně, pouze jednu, na Kroměřížsku.

11:37

Měření výšky a vodní hodnoty sněhu:

❄⛏📏 Expediční měření sněhu ❄⛏📏 🔵 Pro hydrologické účely se provádí pravidelné pondělní měření výšky a vodní hodnoty sněhu. Takzvané expediční měření sněhu se od staničního (viz předchozí díl seriálu) liší zásadně, protože se měří ve volném terénu v tzv. profilech. 🔵 Profily jsou dlouhé přibližně 20 – 40 m a jsou v terénu vyznačeny tyčemi nebo pouze je známa jejich poloha v zeměpisných souřadnicích. Profily jsou stabilní, měření probíhá podle standardizované metodiky, výška sněhové pokrývky (SCE) je měřena v deseti bodech, vodní hodnota (SVH) se stanovuje ve třech bodech každého profilu. K měření výšky se používá sněhoměrná tyč nebo lavinová sonda, vodní hodnota je stanovena váhovým sněhoměrem o délce 1 m nebo 1,5 m. Nedílnou součástí výbavy měřiče je také lopata, zápisník a váha. 🔵 Český hydrometeorologický ústav zajišťuje expediční měření ve dvou formátech a to pravidelné nebo na základě vyhodnocení předpokládané hydrologické situace. 🔵 Pravidelně se v pondělním termínu měří v západních Krkonoších ve 12 profilech v nadmořských výškách od 610 do 1377 m n. m. a v Jizerských horách v 6 profilech ve výškách 820 až 990 m n. m. V Jizerských horách je dále monitorováno 19 profilů ve středečních termínech jednou za 14 dní. 🔵 Nepravidelné expediční měření je organizováno v době kulminace výšky a vodní hodnoty sněhové pokrývky a to nejčastěji v březnu. Jedná se o dvou až třídenní kampaň a záleží na aktivitě poboček vzhledem k tomu, že je to fyzicky a organizačně náročná akce. Pravidelně je měřeno v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách a na hřebenech Šumavy. Prezentace dat na portálu ČHMÚ ⬇⬇ http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/ceska-republika/snehove-zpravodajstvi/mereni-chmu/mereni-OAH Připravili Šimon Bercha (hydrologie, Praha, viz fotografie), Čenda Jirák (hydrologie, Jablonec nad Nisou).

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne 04. February 2019
11:27 Ikona vločka

Západ Česka dnes v noci zasáhnou silné mrazy. V noci na úterý venkovní teploty klesnou k minus 12 až minus 15 stupňům Celsia, uvedli meteorologové.

 Český hydrometeorologický ústav ve výstraze, která platí pro šest krajů od pondělních 22:00 do úterních 08:00. Zároveň meteorologové zrušili výstrahu před povodněmi, která platila do dnešního poledne a varovala před stoupáním hladin řek na Moravě.

11:06

Zimní údržbu chodníků v Olomouci při vydatnějším sněžení komplikuje vyhláška z roku 2009, podle které se na zasněžené či zledovatělé komunikace pro pěší nesmí používat sůl. Pracovníci Technických služeb města Olomouce tak mají problém udržet chodníky ve schůdném stavu. Ušlapaný sníh nedokáže odstranit ani technika.

10:40

Hasiči musí sundávat sníh ze střech. 

10:20

Sníh leží na většině území Česka. Všechny pohraniční hory mají i nadále více než 1,5 m sněhu.

VÝŠKA SNĚHU 4. 2. 2019 Jak se na sněhové pokrývce projevilo sobotní tání a nedělní sněžení? V mapě je zobrazena sněhová pokrývka dnes ráno v 07:00. Je patrné, že sníh leží na většině území ČR. Všechny pohraniční hory mají v maximech i nadále více než 1,5 m sněhu. Dále si můžete prohlédnout mapu výšky sněhu do 15 a nad 15 cm a vyhledat tak místa vhodná pro běžecké lyžování – je jich opravdu hodně (cca 55 % území). Poslední mapa je zjednodušená mapa výšky sněhové pokrývky ve stylu obvykle vydávaných map výšky sněhu pro případné převzetí. [PV] Měříte si doma výšku sněhové pokrývky? Neváhejte údaj z dnešního rána napsat do komentáře.

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne 04. February 2019
10:15 Ikona auto

Policisté na Bruntálsku varovali řidiče před špatně sjízdnou silnicí I/45 ve směru na Lomnici a Valšov. Na místě jsou dopravní policisté, kteří usměrňují dopravu, čeká se na zprůjezdnění silnice, kde ráno uvízl i kamion, který už se ale podařilo odstranit.

10:06 Ikona vlak

V Plzeňském kraji jsou kvůli sněhové kalamitě stále uzavřené úseky z Plzně do Svojšína na trati do Chebu, z Domažlic na Furth im Wald a z Plzně na Dobřany (na trati na Klatovy). Všechny by měly být zprovozněny do 10:00.

9:49

Sníh druhým dnem komplikuje dopravu v Česku. Stále sněží například na řadě míst Středočeského, Ústeckého či Olomouckého kraje. Tam, kde v noci sněžit přestalo, mají zase hasiči práci s odstraňováním popadaných stromů a větví. Silničáři nyní varují před náledím a sněhovými jazyky. Bez proudu zůstává v Česku zhruba 14 800 domácností, problémy jsou hlavně na jihu Čech a na Moravě. Situace se uklidnila v Kladně, které ráno zrušilo kalamitní stav vyhlášený v neděli.

9:43 Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek

Energetici odstraňují poruchy na vedení. 

9:19

Zasněžená Praha. 

8:59

Hasiči odklízí sníh ze střechy pošty v Jindřišské ulici v Praze.

8:48

Park v Průhonicích u Prahy je do odvolání kvůli počasí uzavřený. Hrozí pád větví a stromů, na které napadl těžký sníh, sdělila správa parku.

8:47 Ikona auto

Na 27. kilometru dálnice D5 ve směru na Plzeň u Zdic na Berounsku se ráno kolem 7:00 převrátil kamion. Částečně leží v mimo dálnici, část soupravy ale zasahuje do pravého jízdního pruhu, komplikuje tak provoz. Nikdo se nezranil. Příčiny a okolnosti vzniku nehody jsou v šetření. Zda může mít nehoda souvislost s počasím, nechtěla policejní mluvčí Marcela Pučelíková spekulovat.

8:37

Zasněžená Praha z výšky. Poznáte metropoli i pod bílou peřinou?

Zasněžená Praha z výšky. Poznáte metropoli i pod bílou peřinou?

Zasněžená Praha z výšky. Poznáte metropoli i pod bílou peřinou? | Video: Aktu.cz
8:29 Ikona auto

Na některých místech Jihočeského kraje napadlo od neděle do pondělního rána až 30 centimetrů čerstvého sněhu. Počasí komplikuje sjízdnost některých vozovek v regionu, jde především o silnice v jihozápadní části kraji na Písecku, Strakonicku a Prachaticku. V těchto místech museli hasiči přes noc nejčastěji odstraňovat z vozovek popadané stromy.

Kvůli počasí energetici zaznamenali přes noc pět poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny zůstává v kraji přibližně osm stovek domácností, nejvíce je zasažená oblast Blatné na Strakonicku, řekla mluvčí distribuční společnosti E.on Martina Slavíková.

8:27 Ikona auto

Silnice ve Zlínském kraji jsou v pondělí ráno kvůli sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. V nižších polohách na nich po chemickém ošetření zůstává rozbředlý sníh, případně jeho zbytky. Na Vsetínsku se navíc může tvořit náledí. Vozovky ve vyšších polohách pokrývá uježděná vrstva sněhu krytá posypem, ve které jsou místy vyjeté ledové koleje. Dohlednost snižují na některých místech regionu kromě sněhových přeháněk také mlhy.

8:23 Ikona vlak

Husté sněžení v Plzeňském kraji v noci skončilo. Kvůli popadaným stromům a větvím je ale stále uzavřeno pět úseků tratí včetně směru z Plzně na Prahu a čtyři úseky silnic druhých a třetích tříd. Hlavní tahy jsou ošetřené a mokré, úklid na silnicích třetích tříd ještě silničáři dokončují. Vše by mělo být podle webu ČD průjezdné do 9:00. V kraji bylo ráno bez elektřiny zhruba 7000 domácností. Dnes už v regionu nemá sněžit, teploty budou kolem nuly.

8:21 Ikona auto

Na řadě míst Středočeského kraje v pondělí ráno stále sněží, řidiči proto musí být na svých cestách opatrní. Sněžení je hlášeno z Mělnicka, Mladoboleslavska a okresu Praha-východ, sněhové přeháňky pak z Berounska, Kladenska, Rakovnicka a Prahy-západ, vyplývá z informací silničářů. Počasí omezuje také provoz autobusů a vlaků.

Sjízdné pouze se zvýšenou opatrností jsou dálnice D1, D8 a Pražský okruh. Na ústecké dálnici leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Pozor si musí řidiči dávat také na silnicích první třídy č. 9 a 16 na Mělnicku. Pouze se zvýšenou opatrností jsou sjízdné všechny silnice nižších tříd v kraji.

8:19 Ikona auto

Zprůjezdnit se podařilo od 08:00 silnici u Jenišovic na Jablonecku. Bezmála kilometrový úsek mezi osadami Odolenovice a Žďárek zavál v neděli večer sníh, nakonec tam stačil šípový pluh, frézu nebylo nutné použít.

8:07

Sníh zasypal i letiště. 

8:06 Ikona auto

Krizový štáb po dnešním ranním jednání zrušil kalamitní stav v Kladně. Všechny hlavní tahy ve městě jsou průjezdné, hromadná doprava funguje.

7:53 Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek

Po nočním sněžení v Moravskoslezském kraji  zůstalo v regionu bez proudu asi 1800 odběratelů, problémy jsou hlavně na Ostravsku.

7:45 Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek

V Olomouckém kraji je po nočním hustém sněžení, kvůli kterému popadaly stromy a větve na elektrické vedení, bez elektřiny zhruba 2000 odběratelů. Poškozeny jsou elektrické rozvody hlavně na Olomoucku a Přerovsku. Poruchy by měly být odstraněny dopoledne, řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

7:43 Ikona auto

Silničáři v Libereckém kraji varují před sněhovými jazyky v otevřených úsecích a hlavně v horských oblastech. V kraji už sice většinou nesněží, fouká ale silný nárazový vítr, proto doporučují zvýšenou opatrnost. Neprůjezdná je stále silnice třetí třídy u Jenišovic na Jablonecku, kde je hluboký sníh.

07:27

Husté sněžení komplikuje dopravu v Ústeckém kraji. Nesjízdných je několik úseků silnic nižší třídy v Krušných horách. Sníh leží i na dalších cestách a na chodnících. Silničáři proto nabádají k velké opatrnosti.

Neprůjezdná je od dnešního rána trasa z Telnice do Petrovic a ze Zadní Telnice do Krásného Lesa na Ústecku. V noci na dnešek už nemohli vyjet řidiči z Litvínova do Mníšku a z obce Klíny do Českého Jiřetína na Mostecku.

Husté sněžení uzavřelo také cestu z Horní Halže na Měděnec, kterou hojně využívají kromě místních obyvatel také lyžaři při cestě na Klínovec nebo běžkaři. Už poněkolikáté je od začátku ledna zavřena silnice z Mikulova na Moldavu na Teplicku.

07:18

Na některých místech Jihočeského kraje napadlo od neděle do dnešního rána až 30 centimetrů čerstvého sněhu. Počasí komplikuje sjízdnost některých vozovek v regionu. Jedná se především o silnice v jihozápadní části kraji na Písecku, Strakonicku a Prachaticku. V těchto místech museli hasiči přes noc nejčastěji odstraňovat z vozovek popadané stromy. ČTK to řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

"Celkový počet zásahů od nedělního rána v celém kraji je už 250. Z toho jich je více než stovka na Strakonicku a necelá stovka na Písecku," uvedla Matějů.

07.16

Východní části republiky se týká výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před lokálním vytvářením náledí nebo zmrazků. "Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně," uvedli meteorologové.

07:15

Silnice mokré po víkendové oblevě a dešti mohou dnes ráno na jižní Moravě namrzat, teploty se v kraji pohybují kolem nuly. Ve vyšších polohách, například na Blanensku, leží na okresních silnicích nový sníh, silničáři doporučují zvýšenou opatrnost. Hasiči měli podle přehledu zásahů v noci práci s odstraňováním spadlých stromů ze silnic.

Autobusy Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje zatím jezdí bez zdržení a komplikací. Žádné potíže nehlásil brzy ráno ani Dopravní podnik města Brna.

07:15

Silnice mokré po víkendové oblevě a dešti mohou dnes ráno na jižní Moravě namrzat, teploty se v kraji pohybují kolem nuly. Ve vyšších polohách, například na Blanensku, leží na okresních silnicích nový sníh, silničáři doporučují zvýšenou opatrnost. Hasiči měli podle přehledu zásahů v noci práci s odstraňováním spadlých stromů ze silnic.

Autobusy Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje zatím jezdí bez zdržení a komplikací. Žádné potíže nehlásil brzy ráno ani Dopravní podnik města Brna.

07:15

Silnice mokré po víkendové oblevě a dešti mohou dnes ráno na jižní Moravě namrzat, teploty se v kraji pohybují kolem nuly. Ve vyšších polohách, například na Blanensku, leží na okresních silnicích nový sníh, silničáři doporučují zvýšenou opatrnost. Hasiči měli podle přehledu zásahů v noci práci s odstraňováním spadlých stromů ze silnic.

Autobusy Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje zatím jezdí bez zdržení a komplikací. Žádné potíže nehlásil brzy ráno ani Dopravní podnik města Brna.

06:51

Silnice v Kraji Vysočina jsou po nočním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. ČTK to řekl dispečer krajské správy a údržby Roman Hubený. Solené hlavní tahy jsou mokré a místy je na nich rozbředlý sníh. Komunikace nižších tříd pokrývá ujetá vrstva sněhu posypaná drtí, někde může být zledovatělá. Po víkendové oblevě začalo znovu mrznout, teplota byla ráno i dva stupně pod nulou.

06:50

Na dálnici D1 směrem na Prahu zdržuje provoz od 04:30 nehoda nákladního auta na 103. kilometru mezi Větrným Jeníkovem a Humpolcem. Tvoří se tam kolona. Před 06:00 to pro řidiče znamenalo asi půlhodinové zdržení, uvedlo Národní dopravní informační centrum.

Na Vysočině dnes bude oblačno až zataženo. Sněhové přeháňky budou ustávat během odpoledne. Nejvyšší teploty budou mezi minus dvěma až plus jedním stupněm Celsia.

06:42

Na silnicích v Moravskoslezském kraji leží nová vrstva sněhu, některé silnice jsou tak sjízdné se zvýšenou opatrností. Kvůli sněžení může být snížena také dohlednost. Na hlavních tazích jsou po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic. Mezi obcemi Bílá a Ostravice na Frýdecko-Místecku zůstává pro těžká nákladní vozidla uzavřena silnice I/56, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Meteorologové očekávají, že dnes bude ještě zpočátku místy sněžit. Během dne budou srážky ustávat. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně, ale na horách může být až minus šest stupňů Celsia.

06:37

Vážení čtenáři, vydatné sněžení a problémy, které počasí způsobuje, budeme i v pondělí sledovat v online přenosu. Vítáme Vás u něj. 

06:37

Vážení čtenáři, vydatné sněžení a problémy, které počasí způsobuje, budeme i v pondělí sledovat v online přenosu. Vítáme Vás u něj. 

06:37

Vážení čtenáři, vydatné sněžení a problémy, které počasí způsobuje, budeme i v pondělí sledovat v online přenosu. Vítáme Vás u něj. 

23:35

Vážení čtenáři, online přenos momentálně končí. Počasí a situaci v regionech i na silnicích budeme dál sledovat opět od pondělního rána.

23:20

V části Moravy také až do pondělních 12:00 mohou dále stoupat hladiny řek.

"Během noci na pondělí mohou hladiny zejména levostranných přítoků Moravy dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity. V pondělí ráno očekáváme dosažení prvního stupně povodňové aktivity na řece Moravě. V některých profilech mohou být krátkodobě dosaženy i druhé stupně povodňové aktivity. Výjimečně může dojít k dosažení prvního stupně povodňové aktivity i na malých tocích v horních částech povodí Jihlavy a Svratky," oznámili meteorologové.

23:11

Na většině území Česka bude v noci na pondělí sněžit a hrozí tvorba náledí. Na Moravě budou asi také dále stoupat hladiny řek. Vyplývá to z výstrahy, kterou večer zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Největší příval sněhu hrozí podle meteorologů na Klatovsku v Plzeňském kraji, kde může do půlnoci napadnou pět až 15 centimetrů sněhu. Spolu s dřívějším dnešním sněžením tak napadne dohromady až 25 centimetrů sněhu. Podle meteorologů mohou vzniknout velké problémy v dopravě, takže by lidé neměli vyjíždět autem, pokud nemusí.

21:51

V Kladně, kde platí kalamitní stav, byla z bezpečnostních důvodů uzavřena přetlaková hala Brjanská a Tenisový areál SK. Otevřeny budou, až to počasí dovolí. Podobně musel být uzavřen i zimní stadion, kde by lidem mohlo hrozit nebezpečí, a jeho střecha je monitorována.

"Podle zprávy o technickém stavu na střeše sníh nesmí být. Sportovní areály Kladno ve spolupráci s horolezci proto od rána hustou nadílku průběžně odstraňovali a s odklízením sněhu budou pokračovat, jak se rozední," uvedl radní Jiří Chvojka (ANO). Vinu za stav budovy přičítá bývalému vedení města, které podle něj havarijní stav neřešilo.

21:46

Silničáři doporučují řidičům zvýšenou opatrnost hlavně na Blanensku. Místy tam silně sněží. Na silničních všech tříd tam leží vrstva nového sněhu.

21:35

Dopravní podnik města Brna ohlásil večer potíže na autobusové lince do vysoko položené městské části Útěchov. Linka 57 dočasně končí v Soběšicích. Zpoždění v řádu desítek minut může nastat i na dalších linkách v bezprostředním okolí Brna, třeba na spojích do Lelekovic a Vranova.

21:28

Mrznoucí déšť a sníh začal večer komplikovat dopravu v některých částech Jihomoravského kraje. Na Blanensku a v okolí Kyjova a Tišnova musí cestující počítat s možným zpožďováním autobusů, informovala na svém webu společnost Kordis, která provozuje integrovaný dopravní systém v kraji.

21:01

Na jihu Čech se energetikům podařilo do večerních hodin obnovit zásobování elektřinou do většiny z 13 tisíc domácností. Na vedení vysokého napětí zůstaly čtyři poruchy, bez proudu tak už je jen zhruba 70 domácností.

20:29

Krajští silničáři ve středních Čechách nasadili do terénu kolem 150 sypačů a nasmlouvané traktorové radličky. "Začíná druhé kolo údržby. Všechny sinice jsou udržované a sjízdné, ale budeme je udržovat až do rána kvůli ranním autobusům a lidem, co jezdí do práce," řekl kolem 19:00 dispečer správy a údržby silnic.

19:25

Silnice I/25 z Jáchymova na Boží Dar je od abertamské zatáčky s opatrností průjezdná. Provoz se podařilo obnovit kolem 18:30, po více než pěti hodinách. Na místě jsou stále policejní hlídky, uvedl policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

19:22

Policie v Plzni varuje kvůli sněhu a ledu před možným pádem stromů. Lidé by neměli vcházet do městských parků a auta z blízkosti stromů by měli raději přeparkovat, uvedla večer mluvčí plzeňské policie Dana Ladmanová.

Kvůli spadlým stromům je aktuálně uzavřena silnice z Gerské ulice z Plzni směrem na Záluží a do obce Ledce. Extrémní množství zásahů kvůli popadaným stromům evidují také plzeňští krajští hasiči. "Blížíme se k číslu 240 zásahů u odstranění padlých stromů. K tomu dále různá vyproštění zapadlých vozidel a technické zásahy spojené se sněhem," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.

19:14

Na jihu Čech stále pokračují práce na odklízení následků dopoledního sněžení, kdy mokrý sníh lámal stromy. Padaly do silnic, na železnici i do elektrického vedení. Poruchy na vedení vysokého napětí jsou na Prachaticku a Strakonicku. Počet domácností bez dodávek elektřiny se ale firmě E.On podařilo snížit z ranních 13 tisíc na 800.

19:04

Silničáři v Ústeckém kraji v podvečer pro dopravu uzavřeli silnici druhé třídy 223 u Měděnce na Chomutovsku. Neprůjezdný je kvůli sněhu zhruba dva kilometry dlouhý úsek mezi Horní Halží a Měděncem. V hlubokém sněhu tam uvízla dvě auta. Podle předběžných informací policie zůstane silnice uzavřena až do pondělí.

18:53

Mokrý sníh vyvrací stromy do silnic, na železnici i do elektrického vedení. Redaktorka České televize se právě chystala na vstup ze Sušicka, když v tom…

18:00

Zasněžená Praha z výšky. Na leteckých záběrech je vidět například Václavské náměstí, Muzeum, hlavní nádraží nebo Parukářka a Flora na Žižkově nebo část Vinohrad.

Zasněžená Praha z výšky. Poznáte metropoli i pod bílou peřinou?

Zasněžená Praha z výšky. Poznáte metropoli i pod bílou peřinou? | Video: Aktu.cz
17:20

Kvůli silnému nárazovému větru dnes nejezdila kabinová lanovka na Ještěd. Vítr tam v nárazech dosahoval až 90 kilometrů v hodině, přípustných je ale jen 58 kilometrů. Foukalo kolmo na lana a vítr kabiny rozhoupával, což je nebezpečné. "Vítr se má uklidňovat až k večeru," řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Foto: Vojtěch Marek
17:11

Na silnicích v nižších polohách v Karlovarském kraji podle silničářů potíže hlášeny nejsou. Sněžení tam již částečně ustalo, zejména na silnicích nižších tříd ale může stále ležet rozbředlý sníh. Řidiči by tak na svých cestách měli být opatrní.

16:28

Silnice I/25 z Jáchymova na Boží Dar je od abertamské zatáčky stále uzavřena. Silničáři pracují na jejím zprovoznění, na místě se ale navíc začaly tvořit kolony. Dopravu na místě řídí policie, uvedl policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Silné sněžení komplikuje dopravu v celých Krušných horách i Karlovarském kraji, do vyšších poloh by řidiči neměli bez zimní výbavy včetně sněhových řetězů vůbec vyjíždět.

16:08

Na jihu Čech pokračují práce na odklízení následků dopoledního sněžení, kdy mokrý sníh polámal mnoho stromů. Padaly do silnic, na železnici i do elektrického vedení. Problémy s dodávkami elektřiny přetrvávají na Prachaticku a Strakonicku. Počty domácností bez proudu se ale energetikům podařilo snížit z ranních 13 tisíc na necelé dva tisíce.

"Situaci venku komplikuje na mnoha místech hluboký sníh, takže pohotovostní technici se musí k místu poruchy dostávat pěšky a používat sněžnice," uvedla Martina Slavíková z firmy E.ON.

16:05

V Praze už sněhová nadílka pomalu taje, v Nuslích děti staví sněhuláky a užívají si bobování. Podívejte se: 

Park Jezerka: Sníh v pražských Nuslích už pomalu taje

Sníh v pražských Nuslích
0:25
Park Jezerka: Sníh v pražských Nuslích už pomalu taje | Video: Erika Šedivá
15:47

Středočeští hasiči do odpoledne zasahovali u více než 200 událostí, většinou šlo o popadané stromy. Nejvíce případů bylo hlášeno na Benešovsku, Berounsku a Příbramsku. "Museli jsme posílit naše operační středisko o tři lidi, protože nárůst počtu telefonátů byl tak enormní, že to běžná směna nestíhala," řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Svoboda.

15:28

První povodňový stupeň platil dopoledne zatím na Bystřičce nad vodní nádrží ve Zlínském kraji. Asi hodinu po poledni začal platit rovněž na řece Svratce v Dalečíně na Žďársku na Vysočině. Na Moravu se také přesouvá sněžení, které dnes zasáhlo české kraje.

15:04

Zasněžené koleje? Pro pluhovou tramvaj žádný problém. Podívejte se, jak se odklízí sníh z tramvajových kolejí. 

14:38

Situace v Praze se podle informací Pražské integrované dopravy (PID) nezhoršuje, vozovky jsou ošetřeny. "Větší problém ale zůstává v okolí Buštěhradu a Unhoště, pro cestu z Kladna do Prahy a opačně doporučujeme využít železniční dopravu," informuje PID na sociálních sítích.

Praha, sníh, počasí
Praha, sníh, počasí | Foto: Aktu.cz
14:25

Kladno v neděli odpoledne kvůli hustému sněžení vyhlásilo kalamitní stav. Veškerá technika se soustředí na hlavní tahy, trasy autobusů a křižovatky do kopce. Zásadní je zajistit průjezd městské hromadné dopravy a okolí nemocnic tak, aby fungoval Integrovaný záchranný systém, informovala mluvčí magistrátu Štěpánka Filipová.

Hromadná doprava se kvůli chumelenici zpožďuje, na pomoc s odklízením sněhu město už ráno povolalo veškerou dostupnou techniku. Operativně pomáhá městská policie.

"Pokud to není nezbytné, nejlepší je zůstat doma. Varujeme před chozením do lesa, těžký sníh láme větve a být tak pod stromy je velmi nebezpečné," uvedl primátor Dan Jiránek (ODS), který kalamitní stav vyhlásil po jednání krizového štábu.

14:22

Počasí komplikuje provoz i na pražském letišti, podívejte se:

Přívaly sněhu zkomplikovaly provoz na pražském letišti. Některé lety museli odklonit

1:07
Přívaly sněhu zkomplikovaly provoz na pražském letišti. Některé lety museli odklonit | Video: Aktu.cz
14:14

V západočeské části Šumavy hustě sněží, v provozu jsou všechny hlavní skiareály. Lyžuje se také v Hojsově Stráži, Kašperských Horách i Přimdě na Tachovsku. Běžecké stopy dnes kvůli počasí rolby neupravily, přesto na běžky v okolí Železné Rudy vyrážejí stovky lidí.

"Od rána napadlo deset až 15 centimetrů nového sněhu. Z toho důvodu rolby dnes k úpravě běžeckých stop nevyjely. Běžkařů je přesto spousta, na Šumavu míří i kvůli tomu, že děti mají jarní prázdniny," řekla ČTK pracovnice železnorudského infocentra.

13:51

Podívejte se, jak se před polednem jezdilo přímo v pražském centru na magistrále.

Vrstva uježděného sněhu znesnadňuje řízení i na pražské magistrále

Vrstva uježděného sněhu znesnadňuje řízení i na pražské magistrále
0:25
Vrstva uježděného sněhu znesnadňuje řízení i na pražské magistrále | Video: Marek Pros, Erika Šedivá
13:40

Výstraha meteorologů upozorňující na silné sněžení platí v Čechách po celou neděli. V Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém kraji i v Kraji Vysočina se může tvořit náledí. Večer a v noci se náledí a sněžení přesune na Moravu a do Slezska.

13:34

Na Klínovci se lyžuje na více než 30 kilometrech sjezdovek, kvůli sílícímu nárazovému větru uzavřel skiareál lanovku Štikovka na Neklidu. Mimo provoz je také linka skibusu z Fichtelbergu přes Neklid na Klínovec.

Klínovec
Klínovec | Foto: klinovec.cz
13:32

Kvůli počasí nejsou ani dnes upravovány běžecké tratě na Krušnohorsku. Kvůli nebezpečí pádu stromů by se běžkaři neměli do lesa vůbec vydávat. "V souvislosti s vydatnějším sněžením a silným větrem upozorňujeme opět na zvýšené riziko pádu stromů. Pohyb na běžeckých trasách vedoucích lesními porosty proto až do pondělního odpoledne nedoporučujeme. Ze stejných důvodů v neděli nevyjíždí rolby," uvedla manažerka společnosti První Krušnohorská Eva Nduwimana.

13:23

Silné sněžení komplikuje dopravu v celých Krušných horách i Karlovarském kraji, do vyšších poloh by řidiči neměli bez zimní výbavy včetně sněhových řetězů vůbec vyjíždět. Silnice I/25 z Jáchymova na Boží Dar je aktuálně od abertamské zatáčky uzavřena, dopravu na místě řídí policie, informoval policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Nesjízdná je momentálně také silnice z Božího Daru směrem na Neklid a Klínovec

13:20

V Plzeňském kraji energetici stále evidují deset poruch na vysokém napětí, bez proudu je v kraji asi 6500 lidí. Mluvčí západočeské oblasti ČEZ Michaela Jírovcová uvedla, že se poruchy daří opravovat, technici ale musí do terénu vyrážet na sněžnicích a práce jsou velmi obtížné.

13:10

Pražští hasiči zasahovali od 8:00 do 13:00 hodin u 20 událostí spojených se silným sněžením, vždy šlo o popadané stromy pod tíhou mokrého sněhu. "V některých případech jsme na místě zároveň pomohli vyprostit uvízlá vozidla," informovali na Twitteru. 

13:00

Jízda pražskou čtvrtí Braník (konkrétně kolem Branického pivovaru) v neděli před polednem. Na silnici leží silná vrstva sněhu.

Jízda zasněženým pražským Braníkem

Jízda zasněženým pražským Braníkem
0:23
Jízda zasněženým pražským Braníkem | Video: Marek Pros, Erika Šedivá
12:55

Na východě Moravy, hlavně na jižní a střední Moravě, se kvůli tání sněhu a dešti zvedly hladiny některých řek, hlavně v povodí Moravy, Bečvy, Olše a Ostravice. V příštích hodinách budou dál stoupat, kulminovat by měly v pondělí, informoval Český hydrometeorologický ústav.

První povodňový stupeň platil dopoledne zatím na Bystřičce nad vodní nádrží ve Zlínském kraji. Na Moravu se také přesouvá sněžení, které dnes zasáhlo české kraje. "Nejvýraznější vzestupy byly na tocích odvodňující Beskydy - povodí Bečvy, Olše, Ostravice," uvedla hydrologická služba.

12:30

Řízení v Praze vyžaduje maximální opatrnost. Sledujte Jižní spojku v oblasti pražské Krče

Řízení v Praze vyžaduje maximální opatrnost. Sledujte Jižní spojku v oblasti pražské Krče

Řízení v Praze vyžaduje maximální opatrnost. Sledujte Jižní spojku v oblasti pražské Krče
0:31
Řízení v Praze vyžaduje maximální opatrnost. Sledujte Jižní spojku v oblasti pražské Krče | Video: Marek Pros, Erika Šedivá
12:25

Kolem poledne podle Rýdla komplikoval sníh dopravu už jen na Pražském okruhu mezi dálnicemi D1 a D7. Na 23. kilometru okruhu směrem na D7 byla dálnice uzavřena a kamiony znemožňovaly průjezd i výjezd z okruhu. Podobná situace byla na D5 ve směru na Prahu mezi Loděnicí a Rudnou.

12:27

Kvůli sněhové nadílce eviduje elektrárenská společnost ČEZ 30 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky menších. Bez elektřiny je přes 20 tisíc odběratelů, hlavně ve Středočeském a Plzeňském kraji. "Ve Středočeském kraji jde hlavně o Příbramsko a Benešovsko," uvedla mluvčí. V Plzeňském kraji řeší společnosti poruchy zejména na Klatovsku a Rokycansku.

12:20

"V okamžiku, kdy se na tu dálnici dostaneme, kdy jsme na té dálnici v pohybu, tak ji udržíme v provozu. V okamžiku, kdy ji kamiony zastaví ve všech pruzích, tak pak je samozřejmě problém," uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Nejvíce byla podle něj zatížena střediska údržby na D1 v Mirošovicích, na D5 u Rudné a na D8 u Nové Vsi.

12:10

Nad Prahou a jihozápadně od hlavního města navíc amatérští pozorovatelé i meteorologové zaznamenali bouřku. Ačkoliv jsou bouřky typické pro horké letní dny, ani v zimě nejsou úplně výjimečné. "Objevily se bleskové výboje, zahřmělo se. To se v zimě stává, pokud je výrazný kontrast u front, jako se to stalo nyní. V sobotu bylo na Moravě až ke 14 stupňům, v Čechách bylo minus jedna. Při takových situacích se může bouřka objevit i v zimě," uvedl Hanzlík.

12:07

Výstraha na silné sněžení platí pro Čechy až do večera, sněhu tak ještě může přibýt. Odpoledne už podle Hanzlíka nebude sněžit tak hustě jako dopoledne a přesune se na východ republiky, kde během noci může připadnout čtyři až 12 centimetrů sněhu.

12:05

Od nedělního rána nejvíce nasněžilo na Šumavě, kde připadlo zatím 20 centimetrů sněhu. V jižních Čechách či v jižněji položených částech Středočeského kraje připadlo deset až 15 centimetrů sněhu, řekl dopoledne Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu.

11:51

V Plzeňském kraji je kvůli sněžení nebo spadlým stromům neprůjezdných několik silnic. Nesjízdná je například cesta z Rejštejna do Srní. Spadlé stromy zablokovaly komunikaci ze Šťáhlav směr Lhůta na Plzeňsku. Potíže sněžení způsobuje i na dálnici D5 a silnicích prvních tříd. 

11:43

Pro Prahu stejně jako pro většinu českých krajů platí až do večera výstraha na silné sněžení, napadnout může až 20 centimetrů sněhu. Z neděle na pondělí hrozí na Moravě a ve Slezsku, ve východních Čechách a na Vysočině také náledí nebo zmrazky. Příští týden se budou nejvyšší denní teploty pohybovat kolem bodu mrazu nebo lehce nad nulou, v noci má mrznout.

Sníh v Praze
Sníh v Praze | Foto: ČTK
11:41

"Jezdí své trasy pořád dokola, protože kvůli větru a pokračujícímu sněžení jsou silnice po krátké době znovu pokryté sněhem. Problémy jsou hlavně ve stoupáních. Všechny komunikace jsou už sjízdné, ale mnohé s velkou opatrností," dodala Lišková. Silnice jsou prosolené, leží na nich většinou rozbředlý sníh.

11:38

Sníh z pražských ulic odklízela od časného rána veškerá technika, kterou má Technická správa komunikací k dispozici, situaci ale komplikoval vítr a neustávající sněžení. "Celá technika vyjela ve 04:55," uvedla mluvčí společnosti Barbora Lišková. Do terénu vyrazilo 71 velkých sypačů určených na hlavní tahy a 51 dalších vozů, které jezdí například v historickém centru či méně vytížených silnicích. 

Sníh v Praze
Sníh v Praze | Foto: ČTK
11:40

Protestovat se dá za každého počasí. Důkazem je skupina lidí, kteří před polednem protestují proti bezpečnostním kontrolám na Pražském hradě. Na místo se dopravili na běžkách.

11:34

Dnešní fotka z pražské Libně. Kopec z Bulovky na Prosek zvládají auta i autobusy bez problémů. 

Cesta z Bulovky na Prosek
Cesta z Bulovky na Prosek | Foto: Viktor Vondra
11:32

Kromě ranního spoje z Amsterodamu, byl do Brna odkloněn i spoj z Madridu. Do Vídně letěly i linky z Istanbulu či Tel Avivu. Cestující, kteří měli s uvedenými spoji z Prahy posléze odletět, mají kontaktovat své letecké společnosti.

11:30

Letiště i v hustém sněžení je v provozu, kvůli odklízení sněhu z přistávací a vzletové dráhy ale některé lety nabraly dopoledne zpoždění až několik desítek minut. 

11:20

Přívaly sněhu trápí i pražské letiště. Několik letů bylo přesměrováno, jiné nabírají zpoždění. Let z londýnského Heathrow byl přesměrován do Vídně, linka Norwegian z Kodaně také do Vídně, spoje Lufthansy z Frankfurtu byly přesměrovány zpět do Frankfurtu a let z Mnichova byl zrušen. 

11:09

Takto vypadala v 10 hodin ráno pražská magistrála ve směru z centra na Brno. Levý jízdný pruh byl kvůli sněhu zcela neprůjezdný. 

Takto vypadala v 10 hodin ráno pražská magistrála ve směru z centra na Brno.
Takto vypadala v 10 hodin ráno pražská magistrála ve směru z centra na Brno. | Foto: Erika Šedivá
11:00

Dopravní nehoda, při kterém se srazilo auto s autobusem, na několik minut blokovala dálnici D4 nedaleko Mníšku pod Brdy. Nehoda se obešla bez zranění. Provoz je již obnoven. 

10:50

V úseku mezi Plzní a Českými Budějovicemi přestaly jezdit vlaky kvůli poruše trakčního vedení ze Střelských Hoštic směrem na Plzeň. Omezení zřejmě potrvá do 14:00, měly by tam být zajištěny náhradní autobusy. Náhradní autobusovou dopravu zajišťují dráhy i mezi stanicemi Písek a Záhoří, kde by měla výluka skončit asi hodinu po poledni.

10:45

Na Šumavě do rána napadlo i kolem 15 centimetrů sněhu. Hasiči na jihu Čech evidovali do 10 hodin stovku zásahů. "Více než tři desítky událostí evidujeme na Písecku, stejný počet je na Strakonicku, o něco méně na Prachaticku," uvedla jejich mluvčí Vendula Matějů. Někde spadly stromy i na auta, žádná zranění ale zatím hasiči nemají hlášená.

10:42

Problémy hlásí i řada dálnic a silnic první třídy. Policie na některých místech doporučuje řidičům kvůli sněhové kalamitě raději vůbec nevyjíždět, nebo pouze s maximální opatrností.

10:37

Sníh pokryl i pražskou zoo. 

10:34

Sněžení od rána komplikuje sjízdnost v celém Plzeňském kraji, hasiči museli odstranit také 32 stromů spadlých přes silnice i železnici. Silnici u Zelené Lhoty v lokalitě Na Sedle na Šumavě blokuje autobus, po smyku stojí napříč silnicí. Nesjízdná je kvůli sněhové kalamitě silnice z Rejštejna do Srní, informovala policejní mluvčí Dana Ladmanová. 

10:30

Další spadlý strom byl ve středních Čechách na tratích v úsecích Beroun - Karlštejn a Zdice - Písek. Na řadě tratí jsou také zaváté výhybky, které je třeba omést což působí kratší zpoždění.

Kvůli sněhové kalamitě byl také přerušen provoz v hlavním městě v úseku Masarykovo nádraží - Praha Holešovice. Dálkové vlaky směřující na Ústí nad Labem nabíraly zpoždění 45 až 55 minut.

10:28

Problémy na železničních tratích hlásily i jihozápadní Čechy. Provoz komplikují spadlé stromy či poruchy vedení. V úseku Ždírec - Nepomuk vlak narazil do stromu, který zřejmě spadl pod tíhou sněhu. České dráhy se pokouší zavést v úseku náhradní autobusovou dopravu, ale kvůli přívalům sněhu se to nemusí podařit. "I ty autobusy budou mít zřejmě problém se tam dostat," uvedla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Na trati ve Střelských Hošticích u Horažďovic je hlášena porucha trakčního vedení.

10:26

Během neděle by mělo zejména v západní části České republiky napadnout až 20 centimetrů sněhu. 

10:23

Dálnici D8 na osmém kilometru ve směru na Prahu dopoledne zhruba na půl hodiny zablokovaly tři kamiony, které uvízly na špatně sjízdné vozovce. Muselo se počkat na cestáře, až dálnici upraví. Doprava byla odkláněna na Úžice. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz pro osobní auta, která úsekem začala opatrně projíždět. Podle informací policie je již úsek průjezdný i pro kamiony. 

10:22

Husté sněžení komplikuje také dopravu ve středních Čechách. Policie zaznamenala zvýšený počet nehod. Zatím se obešly bez závažných následků, většinou jde o pomačkané plechy.

10:19

S komplikacemi musejí počítat i cestující ve vlacích, podle Českých drah husté sněžení způsobilo na některých místech poruchu výhybek. Některé vlaky jezdily proto odklonem, část spojů musela být odřeknuta. 

10:18

Pražští hasiči zasahovali u popadaných stromů i uvízlých aut. 

10:16

Řidiči, kteří do ulic vyjedou, musejí počítat se zhoršenou viditelností, kluzkými vozovkami či uježděným sněhem. Měli by jezdit maximálně opatrně a ohleduplně.

10:14

Sníh navátý na výhybkách způsobil potíže i na pražském železničním uzlu. Letiště Václava Havla je v provozu, kvůli úklidu drah ale některé lety měly zpoždění, let z Amsterdamu do Prahy byl odkloněn do Brna.

10:12

Pražský dopravní podnik hlásí komplikace prakticky v celé síti MHD. 

10:08

V Praze od rána hustě sněží, na některých místech sněžení doprovází vítr, což ještě víc komplikuje dopravu. Problémy měly hlavně městské i příměstské autobusy MHD. 

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2019 7:47
 

Právě se děje

před 13 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Událost vyšetřuje policie.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy