reklama
 
 

Živě: Česko sevřel mráz, na Šumavě naměřili minus 33 stupňů. Řidiči musí být opatrní

Aktualizováno 5. 2. 2019 7:47
Po oblevě a sněhu se objevila voda, tvrdí lidé, kteří se starají o ledovou magistrálu přes nádrž Lipno. Magistrála měří dohromady deset kilometrů. | Video: Ledová magistrála |  00:18
reklama
V noci na úterý v Česku udeřily tuhé mrazy. Na Šumavě naměřili přes minus 33 stupňů Celsia. Na většině území v předchozích dnech napadlo několik centimetrů sněhu. Většina silnic je nyní sjízdná, řidič ale musí dbát zvýšené opatrnosti. Situaci sledujeme v on-line přenosu.

Živě: Česko sevřel mráz, na Šumavě naměřili minus 33 stupňů. Řidiči musí být opatrní

reklama
13:17

Nedělní příval sněhu si vyžádal největší zásah silničářů během letošní zimy. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) spotřebovalo 1890 tun posypové soli, což je desetkrát více než za jakýkoli den v lednu. V terénu bylo 3650 pracovníků. ŘSD to oznámilo v tiskové zprávě. Letošní zima je pro cestáře nejnáročnější za poslední roky, už nyní spotřebovali více materiálu než za celou zimu v předchozích dvou letech.

"Enormní nasazení našich lidí včetně dalších spolupracujících společností, rekordní množství soli a nejvíce najetých kilometrů našich radlic dokázalo zabránit až na jedinou výjimku zásadním dopravním komplikacím při tomto mimořádném sněhovém přívalu," uvedl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa. 

13:16

Letošní zima není mimořádná ani extrémní a na přírodu v Krušných horách bude mít dobrý vliv, řekl dlouholetý pozorovatel počasí a přírody Rudolf Kovařík ze Šindelové na Sokolovsku. Přesto se v některých částech země objevují místní extrémy, jak tomu dnes bylo například na Šumavě. Podle Kovaříka sníh, kterého letos napadlo více než jindy, doplnil zásoby spodní vody. Pokud nenastane nějaká mimořádná povětrnostní situace, i jeho odtávání by mělo být pozvolné, řekl.

12.08
Doprava

Okolo dvanácté hodiny byla silnice I/58 průjezdná v obou směrech. 

11:33
Doprava

Silnice číslo 58 spojující Rožnov pod Radhoštěm s Ostravou je po nehodě dvou nákladních a dvou osobních aut na Novojičínsku v obou směrech uzavřena. Na místě jsou čtyři lehce zranění. Zatím není jasné, kdy bude provoz v dotčeném úseku obnoven. Doprava je svedena na silnici 1/48. Výjimečně ji nyní mohou využít i nákladní vozy.

Jestli se nehoda stala kvůli nepříznivému počasí, policie neuvedla

10:10

Kvůli úrazům na namrzlých chodnících vyjížděla v úterý ráno pražská záchranná služba k 22 případům. Byly to úrazy lehčího charakteru, řekla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. V pondělí do 15:00 hodin vyjížděli záchranáři k 28 zraněním. Chodníky klouzaly už ve čtvrtek, kdy zranění utrpělo 50 lidí. Od začátku ledna měli pražští záchranáři zhruba 500 výjezdů k chodcům.

"Většinou se jedná o lehčí úrazy typu naražení, případně podezření na zlomeninu a zlomeninu," řekla Poštová po 09:00.

8:52

Dnešní ráno v Česku bylo mrazivé. Nejníže klesaly teploty na jihozápadě Čech, kde se ranní minima pohybovala nejčastěji mezi minus 15 až minus 11 stupňů Celsia. Na šumavské stanici Kvilda-Perla ale meteorologové naměřili minus 33,3 stupně. Na žádné jiné stanici s délkou měření 30 a více let teplotní rekord pro pátý únorový den nepadl, řekl Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

8:06
Doprava

Ve Středočeském kraji je dnes ráno místy hlášena mlha, která snižuje viditelnost. Řidiči by tak měli být velmi opatrní na dálnici D8, silnicích první třídy č. 9 a 16 na Mělnicku a na silnicích nižších tříd na Benešovsku a Příbramsku.

7:53
Doprava

Liberecký kraj se dnes probudil do mrazivého rána, teploměry na některých místech klesly až k minus 11 stupňům Celsia. Na Jizerce v Jizerských horách bylo krátce po 05:00 minus 13,1 stupně, na přehradě Souš klesly před rozedněním teploty k minus 14 stupňům. Při tak nízkých teplotách ztrácí sůl na silnicích účinnost, silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost.

7:49
Doprava

Ve výše položených oblastech v Pardubickém kraji zůstává na silnicích ležet sníh. Je po solení rozbředlý, místy tvoří uježděnou vrstvu. Lokálně se může vyskytovat náledí, upozorňují řidiče silničáři. Vše je ale s opatrností sjízdné.

7:41
Doprava

Namrzající vozovky mohou místy zkomplikovat dopravu řidičům v Olomouckém kraji. Silnice mezi Kozlovem a Velkým Újezdem na Olomoucku je neprůjezdná kvůli ledovce a popadaným stromům, ledovku hlásí policisté i v obci Rouské na Přerovsku. Většina ostatních silnic v kraji je holá a mokrá po chemickém posypu, sníh se drží pouze v nejvyšších polohách na vozovkách udržovaných inertním posypem. 

7:40
Doprava

Především na silnicích nižších tříd musejí být řidiči v Moravskoslezském kraji obezřetnější. Na úsecích udržovaných inertním posypem stále může ležet vrstva zajetého nebo zledovatělého sněhu, například na Opavsku až do výšky pěti centimetrů. Chemicky udržované silnice už jsou ale holé a mokré, většinou sjízdné bez většího omezení. 

7:40
Doprava

V Plzeňském kraji dnes ráno silně mrzne, ale problémy na silnicích nejsou. Teploty na Šumavě klesly až na minus 25 stupňů Celsia. Sjízdné jsou i silnice třetí třídy. Teploty v regionu by se měly držet celý den pod bodem mrazu, podle meteorologů by se mělo oteplit až ze čtvrtka na pátek.

7:39

 Na šumavské Jezerní slati poblíž Kvildy na Prachaticku klesla v noci na dnešek teplota na minus 33,3 stupně Celsia. Jedná se o historicky nejnižší teplotu v daném místě pro tento den. Další šumavská stanice na Rokytské slati naměřila minus 30,5 stupně Celsia.

"Jinak se teploty v kraji pohybovaly většinou v rozmezí od minus deseti do minus 15 stupňů Celsia," uvedl Václav Kubišta z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.. Nejnižší hodnoty na Šumavě naměřili meteorologové po půlnoci na úterý.

7:38
Doprava

Silnice ve vyšších polohách Vsetínska pokrývá dnes ráno uježděná vrstva sněhu o tloušťce mezi pěti až 15 centimetry. Místy jsou na cestách vyjeté ledové koleje, případně se vrstva mění na sněhovou kaši. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky v ostatních částech Zlínského kraje jsou po chemickém ošetření holé a vlhké, na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku většinou suché a vymrzlé. Vyplývá to z aktuálních informací Ředitelství silnic a dálnic.

7:37
Doprava

Na silnicích nižších tříd Vysočiny je v úterý ráno zledovatělá vrstva sněhu posypaná drtí, místy s vyjetými kolejemi. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Solené hlavní silnice byly dnes ráno holé a vymrzlé, řekl Aleš Hubený z dispečinku krajské správy a údržby. Teploty v kraji v noci na dnešek klesly i 13 stupňů pod nulu. Výstraha meteorologů před silným mrazem platí do 08:00.

7:37
 

Vážení čtenáři, vydatné sněžení a problémy, které počasí způsobuje, budeme i v pondělí sledovat v online přenosu. Vítáme Vás u něj. 

21:12
 

Ve Středočeském kraji jsou podle dostupných informací kvůli popadaným stromům stále uzavřeny silnice v obcích Solenice a Bohostice na Příbramsku. Dálnice D1, D8 a Pražský okruh byly odpoledne se zvýšenou opatrností sjízdné.

20:55
 

ČEZ kolem 20:00 registroval už jen desítky odběrných míst bez proudu. "Můžou ještě přibývat nějaké poruchy na nízkém napětí, ale už je naprosto běžný stav distribuční soustavy v zimním období," řekla Holingerová. Odpoledne měl ČEZ nejvíc poruch hlášeno v Plzeňském a Středočeském kraji a také na Olomoucku.

20:50
 

Po víkendovém sněžení zůstávaly dnes večer v Česku bez proudu už jen desítky domácností. Ještě po poledni bylo bez elektřiny 7700 odběrných míst a ráno téměř dvojnásobek. Problémy byly hlavně na jihu Čech a na Moravě, vyplývá z vyjádření mluvčích distribučních společností. Stav distribuční sítě se vrátil do normálního zimního stavu, řekly ČTK mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová a společnosti E.ON Distribuce Martina Slavíková.

17:00

Pražští hasiči v neděli a dnes odstranili desítky stromů a větví, které nevydržely pod náporem mokrého sněhu. Dnes také sundávali sněhové převisy na školách i hlavní poště v centru města. Celkem od nedělních 06:00 hodin do dnešních 15:00 vyjížděli k 79 případům, které souvisely se sněhem. Nikdo se při nich nezranil. 

autoři: Domácí, ČTK | 3. 2. 2019 9:51

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama