"Smutná neděle pro Stuttgart." Kontrola drog vyvolala rabování a střety s policií

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
21. 6. 2020 16:54
Policejní kontrola provedená kvůli držení drog ze soboty na neděli vyvolala v německém Stuttgartu rozsáhlé nepokoje spojené s rabováním. Výtržností se zúčastnilo podle agentury DPA 400 až 500 lidí, z nichž bylo 24 zadrženo. Při potyčkách s policií bylo zraněno přes deset policistů.
Jedna z rozbitých výloh na hlavní nákupní ulici ve Stuttgartu. Výlohu zničila skupina lupičů při řádění ze soboty na neděli.
Jedna z rozbitých výloh na hlavní nákupní ulici ve Stuttgartu. Výlohu zničila skupina lupičů při řádění ze soboty na neděli. | Foto: Reuters

Nepokoje začaly podle policie kolem půlnoci, když se během policejní kontroly 17letého mladíka přidalo na jeho stranu mnoho lidí, kteří pořádali večírek v přilehlém parku. Mladí muži, z nichž mnoho mělo tváře zakryté kapucí, poté v malých skupinách táhli městem, házeli dlažební kostky na policisty, rozbíjeli výlohy a rabovali obchody.

"Situace je zcela mimo kontrolu," uvedl policejní mluvčí ještě nad ránem. Do hlavního města Bádenska-Württemberska musely být povolány policejní posily z okolí, a to kolem 200 příslušníků. Situace se policii podařilo uklidnit až v ranních hodinách.

Starosta města Fritz Kuhn hovořil v souvislosti s nočními událostmi o "smutné neděli pro Stuttgart". Zemský premiér Winfried Kretschmann označil výtržnosti za "brutální výbuch násilí", jehož viníci budou "stíháni a odsouzeni".

Příčina nepokojů je předmětem vyšetřování, politický motiv nicméně policie vyloučila. Vyzvala rovněž občany, aby jí poskytli videozáznamy dokumentující rabování.

 

Právě se děje

Další zprávy