Služba Airbnb si chce vylepšit reputaci u státní správy. Plánuje postavit vlastní nájemní domy

ČTK ČTK
21. 10. 2017 7:39
Služba Airbnb, která je ve světě známá poskytováním sdíleného ubytování, v poslední době sklízí kritiku od občanů a státních správ. Stěžují si hlavně na zvyšující se ceny nájmů ve městech a rušení místních ze strany ubytovaných turistů. Jako řešení chce společnost do dvou let postavit po celém světě na 20 tisíc nájemních domů, takže by se zmírnili dopady na běžné obyvatele měst. První dům by měl vzniknout na Floridě.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Václav Vašků

San Francisco - Pronajímatel prázdninového bydlení Airbnb chce do dvou let postavit na celém světě asi 20 tisíc domů za nájemních domů. Nájem se bude uzavírat na rok a nájemníci budou mít možnost svůj pronajatý byt sami dál pronajímat. Americká firma doufá, že si tak vylepší reputaci mezi majiteli bytů a státní správou, napsal ve svém internetovém vydání francouzský deník Le Figaro.

Jeden nájemní dům má vzniknout ve floridském městečku Kissimmee. Je to strategické místo, vzdálené půl hodiny jízdy autem od zábavního parku Walt Disney World, který ročně přiláká více než 20 milionů návštěvníků. Obytný komplex bude čítat 324 bytů a Airbnb jej postaví ve spolupráci s místním developerem. Budova nazývaná Niido mu bude také patřit. Nájemníci, kteří dostanou roční smlouvu, budou moci svůj byt až na 180 dní v roce pronajmout dál.

Nájemníci, kteří se rozhodnou svůj byt dál pronajímat, se stanou součástí programu "Friendly Buildings by Airbnb", uvedla stanice BFM Business. Příjmy z pronájmu si v rámci programu rozdělí mezi sebou majitel, kterému bude náležet 25 procent částky, s nájemníkem, který dostane zbytek. Airbnb si vezme tříprocentní poplatek za zprostředkování. Cena bytů ani výše nájmu v plánované budově ještě není známa.

Dům se bude podobat hotelu, aby se pronajímání usnadnilo. Dveře nebudou na klíč, ale budou se otevírat pomocí chytrých telefonů, k dispozici budou bezpečné úschovny a domovnické služby.

Nájemníci nebudou muset přijímat hosty osobně, na místě to za ně vyřídí služba "MasterHote". Domovník je přivítá, zajistí úklid a výměnu povlečení. Návštěvníkům bude k dispozici, pokud budou mít dotazy, a pomůže jim s případnými problémy, které by se během pobytu mohly vyskytnout.

Airbnb se snaží pomocí těchto projektů udobřit si majitele nemovitostí a bojovat se stížnostmi sousedů na nepatřičné chování turistů v pronajatých bytech. "Tato spolupráce je důkazem, že majitelé, developeři a Airbnb mohou spolupracovat, všichni na tom získají a zlepší se služby návštěvníkům," uvedl Jaja Jackson, který je v Airbnb ředitelem organizace Global Multifamily Housing Partnerships.

Firma se také snaží uklidnit některá města, která se obávají poklesu nabídky ubytování. Tváří v tvář "airbnbizaci", která vyhání z historických center měst jejich obyvatele a nahrazuje je turisty, zpřísňuje čím dál víc hlavních měst pravidla turistického pronájmu. Je to třeba Paříž či Berlín. Airbnb uvedla, že byty v rezidenci Niido budou muset být nejdřív pronajaty a teprve pak se začnou nabízet na jejím webu.

Právě výše uvedené problémy již nějakou dobu řeší i Praha. Do budoucna chce proto metropole zvážit, jakým způsobem by město mohlo získat ubytovací poplatek i z turistů ubytovaných přes Airbnb a jak přesně tuto službu regulovat, aby nedocházelo k vytlačování obyvatel, zvyšující se cenně nájmů i rušení sousedů turisty.

Pokud se koncept osvědčí, vzniknou další podobné budovy. Do roku 2019 by jich mohlo být až 20 tisíc. 

Jsou lidé, kteří skupují celé nemovitosti a nabízejí je ve službě Airbnb, upozorňuje Vladimír Krajčík. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy