Slovenská policie zmařila několik pokusů o převoz uprchlíků

ČTK ČTK
30. 8. 2015 18:13
Viceprezident slovenské policie Ľubomír Ábel nevyloučil, že po tragédii 71 uprchlíků, jejichž těla se našla v nákladním autě v Rakousku, se nyní převáděči raději rozhodli pro tranzit přes Slovensko.
Uprchlíci na cestě do Evropy.
Uprchlíci na cestě do Evropy. | Foto: Reuters

Bratislava - Slovenští policisté zadrželi o víkendu několik pašeráků lidí, včetně ženy, která se pokoušela přes slovenské území převézt z Maďarska téměř třicet běženců. Informovaly o tom v neděli servery Sme.sk a Nový Čas.

Viceprezident slovenské policie Ľubomír Ábel v rozhovoru s Denníkem N nevyloučil, že po tragédii 71 uprchlíků, jejichž těla byla nalezena v nákladním autě na východě Rakouska, se nyní převáděči raději rozhodli pro tranzit přes Slovensko.

Slovenští policisté v neděli zadrželi nedaleko Žiliny pašeračku, která se pokusila převézt 29 Syřanů, včetně deseti dětí. Lidé u sebe neměli cestovní doklady. Fiat Ducato měl podle policie polskou poznávací značku a řídila ho Maďarka.

Převáděči našli nový tranzit přes Slovensko

Podle informací portálu Nový Čas se chtěla žena přes Kysuce dostat do České republiky a odtud dále do Německa. U Žiliny však špatně odbočila a dostala se do obce Krasňany, kde na podezřelé vozidlo policii upozornil jeden z obyvatel. Migranti tvrdili, že za převoz zaplatili.

Nejde ale o ojedinělý případ, píše Sme.sk. Například v sobotu večer zadržela slovenská policejní hlídka v okrese Nové zámky podezřelý Mercedes Sprinter s maďarskou registrační značkou. Dvojice Maďarů v něm převážela 29 Syřanů a jednoho Libyjce, z toho devět dětí.

Další auto policie zajistila kvůli pašování běženců v neděli ve Štúrovu, o tomto případu ale zatím nejsou známy podrobnosti.

Zadrženým převáděčům hrozí trestní stíhání, migranty úřady pošlou zpět do Maďarska. Policejní viceprezident Ábel řekl, že zadržení několika vozidel pašeráků během tak krátké doby může být náhoda, ale také je možné, že to přímo souvisí s tragickou událostí u rakouského Parndorfu. "Mohu se domnívat, že se převáděči rozhodli pro tranzit přes Slovensko, aby je nechytli v Rakousku," řekl Ábel.

Uprchlíci se v Maďarsku snaží utéct z táborů, kam je místní úřady umisťují. Chtějí se za každou cenu dostat do Německa. Policie se jim v tom snaží zabránit. Podívejte se na video. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 29 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy