Slovenská policie zmařila několik pokusů o převoz uprchlíků

ČTK ČTK
30. 8. 2015 18:13
Viceprezident slovenské policie Ľubomír Ábel nevyloučil, že po tragédii 71 uprchlíků, jejichž těla se našla v nákladním autě v Rakousku, se nyní převáděči raději rozhodli pro tranzit přes Slovensko.
Uprchlíci na cestě do Evropy.
Uprchlíci na cestě do Evropy. | Foto: Reuters

Bratislava - Slovenští policisté zadrželi o víkendu několik pašeráků lidí, včetně ženy, která se pokoušela přes slovenské území převézt z Maďarska téměř třicet běženců. Informovaly o tom v neděli servery Sme.sk a Nový Čas.

Viceprezident slovenské policie Ľubomír Ábel v rozhovoru s Denníkem N nevyloučil, že po tragédii 71 uprchlíků, jejichž těla byla nalezena v nákladním autě na východě Rakouska, se nyní převáděči raději rozhodli pro tranzit přes Slovensko.

Slovenští policisté v neděli zadrželi nedaleko Žiliny pašeračku, která se pokusila převézt 29 Syřanů, včetně deseti dětí. Lidé u sebe neměli cestovní doklady. Fiat Ducato měl podle policie polskou poznávací značku a řídila ho Maďarka.

Převáděči našli nový tranzit přes Slovensko

Podle informací portálu Nový Čas se chtěla žena přes Kysuce dostat do České republiky a odtud dále do Německa. U Žiliny však špatně odbočila a dostala se do obce Krasňany, kde na podezřelé vozidlo policii upozornil jeden z obyvatel. Migranti tvrdili, že za převoz zaplatili.

Nejde ale o ojedinělý případ, píše Sme.sk. Například v sobotu večer zadržela slovenská policejní hlídka v okrese Nové zámky podezřelý Mercedes Sprinter s maďarskou registrační značkou. Dvojice Maďarů v něm převážela 29 Syřanů a jednoho Libyjce, z toho devět dětí.

Další auto policie zajistila kvůli pašování běženců v neděli ve Štúrovu, o tomto případu ale zatím nejsou známy podrobnosti.

Zadrženým převáděčům hrozí trestní stíhání, migranty úřady pošlou zpět do Maďarska. Policejní viceprezident Ábel řekl, že zadržení několika vozidel pašeráků během tak krátké doby může být náhoda, ale také je možné, že to přímo souvisí s tragickou událostí u rakouského Parndorfu. "Mohu se domnívat, že se převáděči rozhodli pro tranzit přes Slovensko, aby je nechytli v Rakousku," řekl Ábel.

Uprchlíci se v Maďarsku snaží utéct z táborů, kam je místní úřady umisťují. Chtějí se za každou cenu dostat do Německa. Policie se jim v tom snaží zabránit. Podívejte se na video. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém poslanec Volný fyzicky napadl jiného poslance, pro podezření z výtržnictví.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy