Slováci chtějí papírové jednoeurovky

bh
3. 5. 2007 14:40
Fico: Bankovky jsou symbolem hodnoty
Foto: Jaroslav Jiřička

Bratislava/Brusel - Slovensko chce od roku 2009 přejít na euro. A platí to i v jednotném čísle: Slováci by totiž rádi platili papírovými jednoeurovkami.

"Pokoušíme se o otevření debaty," potvrdil po jednání s prezidentem Evropské centrální banky Jean-Cluadem Trichetem slovenský premiér Robert Fico.

Podle něj je důvod psychologický. Papírová bankovka má zkrátka větší hodnotu než jednoeurová mince v peněžence. "Je to subjektivní symbol hodnoty," dodal Fico.

Podobně je tomu i ve Slovinsku, které jako jediné z nových členských zemí zavedlo jednotnou evropskou měnu již letos v lednu. Kvůli kurzu 1:254, jímž se měnil tolar na euro, mají teď ale nové mince vysokou hodnotu.

USA: místo papíru mince

Evropská banka je ale vůči podobným přáním skeptická. Malí prodejci si totiž mince pochvalují. A spousta automatů na bankovky vůbec není uzpůsobená.

"Nepřímo se naše stanovisko potvrdilo poté, co se USA rozhodly nahradit jednodolarovky mincemi," řekl serveru Euobserver.com mluvčí eurobanky

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy