Skončila blbá nálada. Tahle země ale nemůže být pro všechny, řekl Zeman ve vánočním poselství

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 26. 12. 2015 14:16
Jedinou temnou skvrnou v zahraniční politice je podle prezidenta nyní uprchlická krize. Zeman ve svém projevu uvedl, že si připadá jako Kassandra, která varuje před vtažením trojského koně do města. Zároveň ale prezident pochválil za to, že "vymanila českou ekonomiku ze svěrací kazajky" a pomohla jí k druhému nejrychlejšímu růstu v EU.
Miloš Zeman při vánočním projevu.
Miloš Zeman při vánočním projevu. | Foto: ČTK

Praha - "Tahle země je naše. A tahle země není a ani nemůže být pro všechny," zdůraznil prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství. Migrační vlna je podle něj v současné době jedinou temnou skvrnou v české zahraniční politice.

"Politici, kteří zavírají oči před tím, že se k nám ještě nepřelila, a že se proto není čeho obávat, mi trochu připomínají jednoho bývalého pražského primátora," říká s odkazem na Igora Němce, který řídil Prahu v roce 2002.

"Ten v době povodní stál na mostě a říkal: Situace je nadmíru výtečná. A dvě hodiny poté voda zalila pražské metro," uvedl Zeman. "Někdy si připomínám jako Kassandra, která varuje před vtažením trojského koně do města, ale jsem hluboce přesvědčen tomu, že to, čemu čelíme, je organizovaná invaze a ne spontánní pohyb uprchlíků,“ dodal.

Soucit je podle něj možný u starých, nemocných a především u dětí. "Ale velká většina nelegálních imigrantů jsou mladí, zdraví muži bez rodin. A já se ptám, proč tito muži nevezmou do ruky zbraň a nebojují za svobodu své země proti Islámského státu," zopakoval prezident s tím, že útěch těchto mužů objektivně posiluje IS.

Zeman kritizoval i ty migranty, kteří utíkají z míst, kde se nebojuje - podle něj tak odsuzují své země k další zaostalosti. Zároveň odkázal na druhou světovou válku. Nedovede si podle svých slov představit, že by čeští muži prchali z protektorátu proto, aby ve Velké Británii dostali sociální dávky. "Ale proto, aby bojovali za svobodu své země," zdůraznil Zeman.

Konec blbé nálady

Kromě toho se ve svém projevu dotkl i ekonomiky. V Česku podle něj skončila blbá nálada a je důvod pro opatrný a kritický optimismus i pro pozitivní očekávání. "Je to důvod, abychom se občas na sebe usmáli," myslí si prezident.

Připomněl, že po Maltě je Česko na prvním místě v EU z hlediska růstu HDP. "Je to veliký úspěch a chtěl bych za něj poděkovat našim zaměstnancům, zaměstnavatelům," říká Zeman. Zároveň ocenil vládu za její hospodářskou politiku. Ministři podle něj vymanili ekonomiku "ze svěrací kazajky ze škrtících opatření minulých pravicových vlád".

Zeman si pochvaluje i nízkou míru nezaměstnanosti, která v říjnu podle Eurostatu činila 4,7 procenta a po Německu byla druhá nejnižší v unii. "Věřím, že ti, kdo chtějí opravdu pracovat, svoji práci najdou," uvedl Zeman.

Prezident také podpořil růst minimální mzdy. Ta se od 1. ledna stejně jako loni zvyšuje o 700 korun, takže bude činit 9900 korun. Sociální dávky by se naopak podle Zemana zvyšovat neměly. "Právě nůžky rozevírající se mezi minimální mzdou a sociálními dávkami mají lidi nutit k užitečné a v budoucnosti dobře placené práci," věří Zeman.

Podpořím boj s daňovými podvody

Zeman zopakoval, že Česko by se mělo postupně přibližovat skandinávskému modelu sociálního státu. Ten by měl být založen jednak na vysokých daních, zejména progresivním zdaněním fyzických osob, a na "investicích do lidí" - tedy do zdravotnictví, školství, vědy a výzkumu.

O tom, že právě tento model funguje, podle prezidenta svědčí například umístění skandinávských zemích v žebříčcích konkurenceschopnosti. Stejně tak připomněl vysokou kvalitu života ve Skandinávii, včetně vysoké pravděpodobnosti dožití a nízké míry kriminality.

Aby se Zemanova "skandinávská vize" naplnila, tak je ovšem prvně nutné zacpat díry ve státním rozpočtu. „Budu tedy podporovat všechny zákony, které čelí daňovým podvodům,“ řekl Zeman ve svém projevu a zmínil například zákon o elektronické evidenci tržeb, jehož schválení momentálně brání pravicoví poslanci obstrukcemi. "Ti, kdo namítají, že se tím zasahuje do osobní svobody lidí, zapomínají na to, že nikdo nemá právo krást a nikdo nemá právo podvádět," prohlásil prezident.

 

Právě se děje

Další zprávy