Severní Korea odmítá jednat s USA o jaderných zbraních. Vadí jí vojenská cvičení u hranic

ČTK ČTK
17. 11. 2017 16:20
Dokud Spojené státy budou pořádat společné vojenské cvičení s Jižní Koreou, odmítá Severní Korea jednat s USA o ukončení jaderného programu. Podle severokorejského velvyslance při OSN Hn Te-songa jej má jako prostředek k zastrašování USA.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Foto: Reuters

Ženeva - Severokorejský vyslanec při OSN Han Te-song vyloučil možnost zahájení rozhovorů mezi Severní Koreou a Spojenými státy, dokud budou USA a Jižní Korea pokračovat ve společných vojenských cvičeních.

Uvedl také, že Pchjongjang se nemůže vzdát svého jaderného zbrojního programu, protože jej používá jako zastrašovací prostředek vůči americké jaderné hrozbě. KLDR je podle něj připravena, že vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa na ni uvalí další sankce.

"Dokud pokračuje nepřátelská politika vůči mé zemi ze strany Spojených států a dokud pokračují přípravy na válku v těsné blízkosti našeho území, nejsou možná žádná jednání," řekl vyslanec Han Te-song v rozhovoru s agenturou Reuters v Ženevě. "Do těchto vojenských cvičení se zapojují i letadlové lodě a strategické bombardéry," dodal.

O tom, kdy se KLDR chystá provést další test balistické rakety, nemá prý Han informace. "Moje země bude i nadále budovat sebeobranné prostředky, jejichž klíčovou součástí jsou jaderné síly, a zvyšovat svou schopnost úderu, dokud americké a další nepřátelské síly budou pokračovat v jaderných výhrůžkách a vydírání," uvedl Han.

Vyslanec také prohlásil, že KLDR očekává oznámení dalších sankcí vůči Severní Koreji ze strany Trumpovy administrativy. Stávající sankce představují "rozsáhlé porušování lidských práv", protože zpožďují dodávky humanitární pomoci a spotřebního zboží, konstatoval Han.

"Je jasné, že cílem sankcí není zamezit rozvoji zbrojních programů, jak USA a jejich spojenci tvrdí. Cílem sankcí je svrhnout režim mé země prostřednictvím její izolace a záměrně způsobit humanitární katastrofu," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Boeing připravuje nové softwarové opravy pro 737 MAX

Americká společnost Boeing oznámila, že připraví dvě nové aktualizace pro počítač letové kontroly v letadlech 737 MAX, která jsou po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii prozatím vyřazeny z provozu.

V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Boeing se snaží získat u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) souhlas s obnovením provozu těchto strojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy