Severní Korea odmítá jednat s USA o jaderných zbraních. Vadí jí vojenská cvičení u hranic

ČTK ČTK
17. 11. 2017 16:20
Dokud Spojené státy budou pořádat společné vojenské cvičení s Jižní Koreou, odmítá Severní Korea jednat s USA o ukončení jaderného programu. Podle severokorejského velvyslance při OSN Hn Te-songa jej má jako prostředek k zastrašování USA.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Foto: Reuters

Ženeva - Severokorejský vyslanec při OSN Han Te-song vyloučil možnost zahájení rozhovorů mezi Severní Koreou a Spojenými státy, dokud budou USA a Jižní Korea pokračovat ve společných vojenských cvičeních.

Uvedl také, že Pchjongjang se nemůže vzdát svého jaderného zbrojního programu, protože jej používá jako zastrašovací prostředek vůči americké jaderné hrozbě. KLDR je podle něj připravena, že vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa na ni uvalí další sankce.

"Dokud pokračuje nepřátelská politika vůči mé zemi ze strany Spojených států a dokud pokračují přípravy na válku v těsné blízkosti našeho území, nejsou možná žádná jednání," řekl vyslanec Han Te-song v rozhovoru s agenturou Reuters v Ženevě. "Do těchto vojenských cvičení se zapojují i letadlové lodě a strategické bombardéry," dodal.

O tom, kdy se KLDR chystá provést další test balistické rakety, nemá prý Han informace. "Moje země bude i nadále budovat sebeobranné prostředky, jejichž klíčovou součástí jsou jaderné síly, a zvyšovat svou schopnost úderu, dokud americké a další nepřátelské síly budou pokračovat v jaderných výhrůžkách a vydírání," uvedl Han.

Vyslanec také prohlásil, že KLDR očekává oznámení dalších sankcí vůči Severní Koreji ze strany Trumpovy administrativy. Stávající sankce představují "rozsáhlé porušování lidských práv", protože zpožďují dodávky humanitární pomoci a spotřebního zboží, konstatoval Han.

"Je jasné, že cílem sankcí není zamezit rozvoji zbrojních programů, jak USA a jejich spojenci tvrdí. Cílem sankcí je svrhnout režim mé země prostřednictvím její izolace a záměrně způsobit humanitární katastrofu," dodal.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy