Šéfování EU: alfasamce z Paříže střídá opatrná Praha

Blahoslav Hruška
1. 1. 2009 0:10
Sarkozyho a Topolánkův styl řízení jsou na hony vzdálené

Paříž/Praha - Ačkoliv si Mirek Topolánek a Nicolas Sarkozy v posledním dni starého roku předali po telefonu pomyslné žezlo EU, na každodenním fungování unijních institucí se nic nezmění.

I když se často mluví o přebyrokratizovaném Bruselu a prezident Václav Klaus varuje před umenšením rolí malých států v nové Radě, která bude hlasovat na základě pravidel Lisabonské smlouvy, v EU stále zbývá dost prostoru pro klasickou politiku 19. století, tedy diplomatická jednání a tiché zákulisní dohody.

Mistrem v charismatickém a osobním řízení je právě Sarkozy. Pragmatický hráč světové politiky v době kavkazské krize létal do Moskvy, osobně se angažoval v době propukající finanční krize, kdy Evropská komise zaspala, a nakonec dokázal protlačit i klimatický balíček EU.

V zásadě tak splnil to, co předem prohlašoval.

Pochopitelně však Sarkozyho výsledky někdy skřípou. Dohoda o stažení ruských vojsk ze separatistických regionů Gruzie je až příliš vstřícná, finanční intervence eurozóny mnoho ekonomů (včetně Klause) označilo za návrat socialistických metod a koneckonců i odsunutí povinné aukce emisních povolenek pro elektrárenské společnosti je možné hodnotit jako vítězství energetiky nad klimatem.

Velké entrée loga. Předsednictví ČR v Radě EU ale ve velkém stylu nebude.
Velké entrée loga. Předsednictví ČR v Radě EU ale ve velkém stylu nebude. | Foto: Ondřej Besperát

Sarkozy zkrátka v unijním hávu stále pěstuje velmocenskou politiku. A vidí to i Francouzi, kteří si z prezidenta neustále utahují v oblíbeném satirickém pořadu Les Guignols, obdobě našich někdejších Gumáků.

Sarkozy si tu plete Česko s Bulharskem, Klause označí za cikána a Topolánka zase umlčí úplatkem.

Tvůrci satiry mají alespoň pořád napilno, což se od českého předsednictví nedá čekat. Podle vicepremiéra Alexandra Vondry není totiž naším úkolem cokoliv prosazovat, ale pouze moderovat.

Vondra: Moderovat, nehrotit

"Řídit chod evropských věcí, předsedat, moderovat, nehrotit debatu nějakým způsobem, protože cokoli naši představitelé prohlásí, bude pokládáno za hlas celé evropské sedmadvacítky," popsal Vondra vizi pro český půlrok v čele EU pro časopis Euro.

Diskuse v EU: nic řídit nebudeme, jen moderovat.
Diskuse v EU: nic řídit nebudeme, jen moderovat. | Foto: Ondřej Besperát

Bude to stačit? Alespoň ODS je přesvědčena, že role "konstruktivního a sebevědomého moderátora" je pro Česko dostačující.

Jenže to platí jen do doby, kdy půjde o běžnou rutinní agendu EU, která se vleče již několik let - reforma zemědělské politiky, odbourávání byrokracie, ekonomické stimuly.

Když však do českého půlroku vpadne problém, k němuž se EU bude muset postavit - a jakým nyní opravdu je krize na Blízkém východě - hrozí, že roli moderátora zastíní dramatický řečník. A v tom rétor Sarkozy převyšuje řečníka Topolánka o několik tříd.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Aktualizováno před 54 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda, který je jeho i Hynkovým týmovým parťákem ve stáji Canyon Northwave, ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

"Je to můj druhý mistrák na Evropě a hned placka, musím být spokojený," řekl Stošek. Cítil ale, že měl na víc. "Občas mi padal řetěz a nebyl jsem schopný kontinuálně jet, což mě stálo kontakt s čelem," dodal sedmadvacetiletý jezdec, který byl loni třetí na maratonském mistrovství světa.

"Nakonec to ale dopadlo parádně, i když nefungovalo ideálně kolo. Ze sebe jsem vytáhnul maximum a morálkou jsem to dotáhl na trojku. Cílil jsem sice na vítězství, nemůžou však vyhrát všichni. Trať je tady těžká s dlouhými kopci, ale nohy byly dobré. Vytěžil jsem z toho maximum. Pro nás jako tým je to bomba," pochvaloval si Stošek.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Mistrovství Evropy v maratonu horských kol v Evoléne (Švýcarsko):

Muži (78 km): 1. Seewald (Něm.) 4:02:50, 2. Porro (It.) -3:57, 3. Stošek -7:58, …7. Hynek -13:01, 26. Adel (všichni ČR) -32:08.

Ženy (70 km): 1. Fischerová (Šp.) 4:05:16, 2. Häberlinová -5:11, 3. Forchiniová (obě Švýc.) -7:26.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize se Španělkami 2:3

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. O titul budou hrát přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky a Chorvatky.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

19:00 finále Bulharsko - Chorvatsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Konec nejdelší války pro Ameriku. Biden se ve Washingtonu sejde s afghánským prezidentem Ghaním

Americký prezident Joe Biden přijme 25. června afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního a šéfa afghánské Vysoké rady pro národní usmíření Abdalláha Abdalláha. Oznámil to Bílý dům. Afghánská armáda čelí stupňujícím se útokům radikálního hnutí Tálibán od chvíle, kdy Biden v dubnu ohlásil stažení vojsk USA z Afghánistánu do 11. září. Po téměř 20 letech má k tomuto datu skončit nejdelší válka vedená USA.

"Návštěva prezidenta Ghaního a pana doktora Abdalláha zvýrazní trvalé přátelství mezi Spojenými státy a Afghánistánem v době, kdy pokračuje stahování vojenských sil," sdělil Bílý dům s tím, že Washington ctí závazek podporovat afghánský lid diplomatickými, ekonomickými i humanitárními prostředky.

Další zprávy