Šéf týmu, jenž chybně vyvracel Einsteina, rezignoval

ČTK ČTK
30. 3. 2012 15:56
Informace o neutrinech rychlejších než světlo způsobila poprask, pak přišlo vystřízlivění
Vědci v CERN sledují na monitorech, zda pokus probíhá podle plánu.
Vědci v CERN sledují na monitorech, zda pokus probíhá podle plánu. | Foto: Reuters

Řím - Chvíli se zdálo, že jde o revoluční objev, jenž vyvrátí jednu z nejslavnějších fyzikálních teorií světa. Nakonec se ale ukázalo, že neutrina nejsou rychlejší než světlo.

Profesor Antonio Ereditato, jenž experiment vedl, nyní rezignoval, napsal italský státní ústav jaderné fyziky INFN.

Autoři loňského experimentu v rámci projektu OPERA tvrdili, že neutrina jsou rychlejší než světlo, takže teorie relativity Alberta Einsteina již neplatí. Letos se ovšem ukázalo, že experiment poznamenala technická chyba při měření rychlosti neutrin.

Einstein přežil

Vědci z urychlovače v ženevském centru CERN posílali svazky protonů v pulsech, které trvaly deset mikrosekund.

Ze srážek protonů vznikla neutrina, která podle chybných měření prostřednictvím systému GPS přilétla o 60 nanosekund dřív, než ve skutečnosti měla.

"Nové měření ukazuje, že neutrina nepřekonala rychlost světla," potvrdil nedávno předchozí pochyby CERN v prohlášení. Případ vyvolal rozruch v médiích i vědecké komunitě.

CERN svým oficiálním dementi prozatím vyvrátil domněnku, že světlo mohou v rychlosti ještě překonat menší částice, zvané neutrina. Současná věda se tak nadále musí opírat o skoro sto let starou Einsteinovu teorii relativity, podle níž by se ve vesmíru nic nemělo pohybovat rychleji než světlo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy