Šéf AIG končí. Po 37 letech u firmy

alt, reuters
16. 6. 2008 18:30
Vaz mu zlomila finanční krize
Martin J. Sullivan, dnes již bývalý šéf AIG, největší pojišťovny světa
Martin J. Sullivan, dnes již bývalý šéf AIG, největší pojišťovny světa | Foto: Reuters

New York - Byl u firmy bezmála sedmatřicet let, vypracoval se z řadového zaměstnance na nejvyššího šéfa. A včera skončil.

Řeč je o Martinu Sullivanovi, generálním řediteli největší světové pojišťovny AIG.

Odvolán byl po dvou čtvrtletích historicky rekordních ztrát, které způsobila hypoteční krize. Akcie AIG za poslední rok ztratily přes polovinu hodnoty, firma si vysloužila nižší rating i vyšetřování americké komise pro cenné papíry.

Čtěte také: AIG hlásí rekordní ztrátu

Sullivan je dalším z nejvyšších šéfů na Wall Street, kterému hypoteční krize zlomila vaz. O místo už přišli šéf Citigroup Charles Prince nebo Stan O'Neill z Merrill Lynch.

Pro AIG začal Martin Sullivan pracovat v roce 1971, tehdy mu bylo 17 let. Nastoupil do finančního oddělení neživotní pojišťovny AIU v rodné Británii. Za dalších 17 let se stal šéfem londýnské kanceláře AIU a vedoucím marketingu pro celou Británii.

V roce 1996 už byl provozním ředitelem AIU v New Yorku, do vedení celé AIG byl z volen v roce 2002. Generálním ředitelem byl poslední tři roky.

Nový manažer: "Je mi 62, jsem mladý."

Ve funkci generálního ředitele (CEO) Sullivana nahradil Robert Willumstad, který byl dosud předsedou představenstva firmy. Willumstad má čtyřicetileté zkušenosti z bankovnictví. Z toho dvě desetiletí pracoval ve firmách, které dnes patří do Citigroup, naposledy byl provozním ředitelem skupiny. Ve vedení AIG působil poslední dva roky.

Plán jak dostat firmu zpět na nohy chce mít do konce léta. Teď plánuje setkat se s šéfy dceřiných firem po celém světě a také najít nového finančního šéfa.

"Jsem velmi mladý dvaašedesátník," prohlásil Willumstad podle agentury Reuters a naznačil, že by mohl v čele AIG vydržet podobně dlouho jako Maurice "Hank" Greenberg.

Ten odcházel před třemi lety ve věku 80 let - a to ne kvůli věku, ale kvůli obvinění z finančních machinací. Greenbergovým nástupcem byl právě Sullivan, pod jehož vedením se firma s úřady vyrovnala.

K jeho pádu ale paradoxně přispělo další Greenbergovo dědictví: přinejmenším část derivátových kontraktů, které firmu dostaly do potíží, byla uzavřena právě za Greenbergova vedení, upozorňují analytici.

 

Právě se děje

Další zprávy