Saúdové zmařili teroristické útoky, stoupenci IS chtěli udeřit během fotbalového zápasu

ČTK ČTK
30. 10. 2016 15:22
V Saúdské Arábii odhalili dvě teroristické skupiny, které se hlásí k radikální organizaci Islámský stát (IS). Jedna z nich chtěla zaútočit během fotbalového zápasu v Džiddě, uvedlo tamní ministerstvo vnitra. Každá buňka měla čtyři členy, všech osm bylo zatčeno. Jednu z buněk tvořili občané Saúdské Arábie. Působili severozápadně od Rijádu a příkazy jim dával jeden z velitelů IS v Sýrii. Dostali za úkol zaútočit na bezpečnostní síly. Ve druhé skupině byli dva Pákistánci, Syřan a Súdánec. Připravovali útok, při kterém mělo na parkovišti u stadionu v Džiddě v době kvalifikačního zápasu pro fotbalové mistrovství v roce 2018 explodovat auto s výbušninami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy