reklama
 
 

Udělali jsme chyby, přiznal saský premiér. Sebevraždu teroristy v cele nechá prošetřit

Aktualizováno 14. 10. 2016 14:58
Syrský uprchlík Džásir Bakra, podezřelý z plánování teroristického útoku na berlínská letiště, se oběsil v cele. Muž byl v kontaktu s teroristickou organizací Islámský stát. Saský premiér čelí kritice.

DrážďanySaský premiér Stanislaw Tillich přiznal, že se úřady při věznění Džábira Bakra, podezřelého z přípravy teroristického útokudopustily chyb.

"Zacházení s vězněm podezřelým z terorismu nebylo takové, jak bylo třeba," připustil Tillich v reakci na to, že Syřan spáchal ve vazební věznici sebevraždu. Ještě ve čtvrtek přitom jakékoliv pochybení odmítal.

Na zasedání Spolkové rady uvedl, že je ochoten sestavit nezávislou vyšetřovací komisi, která se případem bude zabývat. Odvolání ministra spravedlnosti Sebastiana Gemkowa, který má saské vězeňství v kompetenci, nicméně odmítl.

Odstoupit ostatně už ve čtvrtek odmítl i sám Gemkow, podle něhož zaměstnanci věznice dělali vše podle pravidel. Připustil však, že z dnešního pohledu by něco udělali jinak.

Tillich také popřel, že by došlo k selhání státu, jak tvrdí například poslankyně Katja Kippingová z postkomunistické strany Levice. "Samozřejmě je možné některé věci zlepšit, redukovat chyby a poučit se z nich," řekl saský premiér.

Chyby dnes saským úřadům vyčetla také spolková vláda. Pokud ve věznici dojde k sebevraždě, pak "se něco nepovedlo, někdo dostatečně včas neodhalil varovné signály, někdo věc špatně odhadl", uvedl mluvčí kabinetu Steffen Seibert. Kancléřka Angela Merkelová se jeho ústy připojila k požadavku ministra vnitra Thomase de Maiziérea, aby rychle začalo vyšetřování případu.

Údaje z pitvy dvaadvacetiletého Syřana potvrzují, že spáchal sebevraždu. Oběsil se na vězeňském triku, uvedl lipský vrchní státní zástupce Ricardo Schulz.

Bakr se oběsil v cele lipské věznice ve středu večer, dva dny po svém zadržení. Psycholožka, která s ním při přijetí hovořila, neshledala akutní riziko sebevraždy. Německá média i někteří odborníci se ale shodují, že sebevražda se u muže podezřelého z plánování sebevražedného útoku dala předpokládat.

Muž, který měl v Německu status uprchlíka, podle policie zřejmě plánoval teroristický útok na jedno z berlínských letišť. O víkendu našla saská policie u něj v bytě v Chemnitzu (Saská Kamenice) 1,5 kilogramu výbušnin. Syřan byl zřejmě napojený na teroristickou organizaci Islámský stát.

Podle Bakrova bratra, který poskytl rozhovor časopisu Der Spiegel, se Džábir radikalizoval až v Německu. Před útěkem ze Sýrie se o politiku nezajímal, řekl Alá Bakr. Mozek mu prý vymyl imám jedné z berlínských mešit, který ho přiměl, aby se vrátil do Sýrie a tam bojoval. Loni v září se pak Džábir připojil k IS a rodina s ním následně přerušila kontakt, uvedl Alá Bakr.

autor: ČTK | 14. 10. 2016 14:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama