S Moorem v Praze: Někdejší ekolog přijel podpořit atom

Josef Tuček
26. 11. 2007 19:39
Patrick Moore říká, že Greenpeace opustilo vědu
Patrick Moore.
Patrick Moore. | Foto: Josef Tuček

Praha - Když mluví o známé ekologické organizaci, říká: "Mí přátelé z Greenpeace." Když ovšem hovoří představitelé Greenpeace o něm, tvrdí: "Je to dobře placený podvodník."

Kanadský rodák Patrick Moore, o němž je řeč, býval před dvaceti lety čelným představitelem této ekologické organizace ve své domovině i v jejím mezinárodním ústředí. Dnes má firmu Greenspirit Strategies, která radí velkému průmyslu. A zejména vystupuje na přednáškách, jež nadzvedávají pravověrné zelené.

U politiků v Praze

Nyní je v Praze. Během dvou dnů zde vysvětluje, proč je jaderná energetika vysoce prospěšná a vlastně nevyhnutelná. Setká se se studenty, s prezidentem Václavem Klausem, premiérem Mirkem Topolánkem, předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou a dalšími činiteli.

"Mým hostitelem zde je Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy ve spolupráci s elektrárenskou společnost ČEZ a ekonomickým týdeníkem Euro," odpověděl Moore na otázku Aktuálně.cz, kdo jej pozval a zorganizoval setkání s čelnými politiky.

Čtěte také:

Dnes se shoda nenajde

Je obtížné najít téma, v němž by se Patrick Moore s ekologickými organizacemi dokázal shodnout.

Jan Beránek z Greenpeace píše:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Jan Beránek z Greenpeace píše:

Přijíždí dobře placený podvodník Patrick Moore.

Moore podporuje genetické modifikace zemědělských plodin, zatímco ekologické organizace se jich děsí.

Moore je zásadním stoupencem využívání jaderné energetiky, která je zeleným trnem v oku.

Moorovi nevadí kácení stromů, ani stavění přehrad, včetně gigantické čínské přehrady Tři soutěsky, kvůli níž se muselo přestěhovat přes milion lidí.

Podrobněji čtěte:

Proč jsem se s Greenpeace rozešel

Při setkání s novináři v pražském luxusním hotelu Palace se šedesátiletý Patrick Moore, v tmavém obleku a s dikcí zkušeného akademického diskutéra, vrátil i k tomu, proč se v roce 1986 rozešel s organizací Greenpeace.

Ostatně zmínkou o tom, že kdysi Greenpeace zakládal, začíná Moore i řadu svých článků ve světovém tisku. Tato organizace naopak zdůrazňuje, že Moore byl jen jedním z prvních členů a neoprávněným tvrzením o tom, že je zakladatelem, chce získat pro své názory větší pozornost.

Patrik Moore v 70. letech ještě jako člen Greenpeace
Patrik Moore v 70. letech ještě jako člen Greenpeace | Foto: Greenpeace International

"Ve vedení Greenpeace jsem byl jediný, kdo měl vzdělání v přírodních vědách," řekl s narážkou na fakt, že ve svých pětadvaceti letech získal titul PhD v Ústavu ekologie živočišných zdrojů Univerzity v Britské Kolumbii.

"Viděl jsem, že hnutí se dostává do rozporu s vědeckými fakty, stává se zpolitizovaným a ideologickým. Hledá protivníky, neustále proti něčemu vystupuje, místo aby se snažilo nacházet řešení."

Přes lososy zpět k životnímu prostředí

Po odchodu z Greenpeace vedl Moore do roku 1991 farmu pro chov lososů. Současně pracoval v řídicích a konzultačních funkcích v organizacích, které spolupracovaly s průmyslem při řešení ekologických otázek.

A v tomto oboru působí dodnes. Ať už jde o podporu pro těžbu dřeva, pro dolování uranu nebo třeba pro stavbu jaderných reaktorů.

Změna klimatu? Vývoj nedokážeme určit

Patrick Moore je kritický vůči teoriím o hrozící změně klimatu i o tom, jaký vliv na ni může mít lidská činnost.

Podle něj jsou vědecké znalosti o klimatu nedostatečné, a nedá se proto určit, jaký bude vývoj podnebí v budoucnu.

"IPCC (Mezivládní komise pro klimatickou změnu při OSN - pozn. red.) uvádí, že podíl lidské činnosti na změně podnebí je 'vysoce pravděpodobný'. To ale přece není žádný vědecký termín, to není vědecká přesnost," zdůraznil Moore.

Tepelné elektrárny vadí

Nápis na rakouské straně hranic s Českem. S tímto tvrzením ovšem Patrick Moore nesouhlasí.
Nápis na rakouské straně hranic s Českem. S tímto tvrzením ovšem Patrick Moore nesouhlasí. | Foto: Ondřej Besperát

Dalo by se tedy čekat, že mu nebude mu vadit spalování fosilních paliv v tepelných elektrárnách.

Avšak není tomu tak. Patrick Moore zdůrazňuje, že skleníkové plyny z lidské činnosti je nutné omezit. A to zejména stavbou jaderných reaktorů.

"Naší činností měníme chemické složení atmosféry, a to může mít závažné důsledky. Takže omezování emisí skleníkových plynů chápu jako pojištění proti klimatické změně," vysvětlil.

Znečišťující Česko

V Praze zdůraznil, že Česká republika patří v produkci skleníkových plynů v přepočtu na jednoho obyvatele k největším znečišťovatelům na světě, společně s USA, Kanadou nebo Dánskem.

Bez využití jaderné energetiky podle něj určitě nepůjde emise skleníkových plynů v těchto zemích snížit.

Nebojí se vysoce radioaktivního vyhořelého paliva z reaktorů. "To určitě půjde použít znovu pro výrobu energie ve speciálních typech reaktorů," říká.

Spolehlivý Kazachstán

A nemá ani strach, že by nebyl pro reaktory dostatek paliva.

"Zásoby uranu ve světě vystačí na stovky let," tvrdí. "A máte je i v České republice a také na Slovensku. Teď by jejich těžba byla drahá, ale v budoucnu budou určitě využitelné," říká.

Pomíjí fakt, že po těžbě uranu na Českolipsku, kde se uranová ruda v podzemí rozpouštěla v kyselině sírové, aby ji bylo možné odčerpat na povrch, zůstaly v podzemí chemické látky, které stále ohrožují největší zásoby pitné vody v republice.

Než se těžba uranu v republice vyplatí, je podle něj možné palivo pro reaktory dovážet. A nejen z Ruska, které se stává generálním dodavatelem pro obě české jaderné elektrárny.

"Jsou i jiní mírumilovní a spolehliví dodavatelé, jako Austrálie, Kanada nebo Kazachstán," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy