S Ruskem máme špatné vztahy, myslí si čím dál víc lidí

ČTK ČTK
23. 2. 2015 19:22
Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění to souvisí s krizí na Ukrajině, která kromě jiného vedla k uvalení vzájemných sankcí mezi EU a Ruskem.
Foto: Thinkstock

Praha - V české veřejnosti za uplynulý rok výrazně přibylo lidí, kteří hodnotí vztahy České republiky s Ruskem jako špatné, uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Autoři lednového průzkumu to dávají do souvislosti s ukrajinskou krizí, která kromě jiného vedla k uvalení vzájemných sankcí mezi EU a Ruskem. Podle výzkumu, jehož výsledky má ČTK k dispozici, česko-ruské vztahy za dobré označilo letos v lednu 41 procent dotázaných, za špatné 50 procent.

V prosinci 2013, kdy CVVM provedlo obdobný pravidelný průzkum, vztahy ČR a Ruska považovalo za dobré 61 procent a za špatné 28 procent lidí.

"Podíl příznivého hodnocení se snížil o 20 procentních bodů a podíl negativního hodnocení stoupl dokonce o 22 procentních bodů. Aktuální výsledek se přitom významně neliší od historického minima zaznamenaného v listopadu 2008, kdy se do hodnocení zřejmě promítala napjatá situace v souvislosti s konfliktem mezi Ruskem a Gruzií kvůli Jižní Osetii a kauza spojená s plánem umístit americkou radarovou základnu systému protiraketové obrany na českém území," uvedli autoři průzkumu.

Vztahy s Ukrajinou podle názoru tuzemské veřejnosti takový obrat za uplynulý rok neprodělaly, letos v lednu je dohromady 49 procent lidí označilo za velmi dobré nebo spíše dobré a celkem 35 procent tvořily odpovědi "spíše špatné" a "velmi špatné", což není radikální změna oproti situaci v prosinci 2013, kdy byl tento poměr 50 ku 31 procentům.

Naopak velmi výrazné zlepšení v hodnocení vzájemných vztahů od prosince 2013 nastalo v případě Číny, kde podíl kladných vyjádření o 18 procentních bodů vzrostl, zatímco podíl negativního hodnocení o osm bodů poklesl.

"Což může být určitou reflexí nedávné cesty prezidenta (Miloše) Zemana do této země," míní CVVM. Za velmi dobré nebo spíše dobré tak nyní považuje česko-čínské vztahy dohromady 64 procent lidí, 22 procent je označilo za spíše nebo velmi špatné. Zbytek dotázaných odpověděl, že neví.

Nejlépe se Slováky

Na čele žebříčku zahraničních vztahů, jak je vidí tuzemská veřejnost, se jinak nic nemění, to znamená, že mu vévodí Slovensko, s nímž má ČR dobré vztahy podle 96 procent dotázaných, zatímco opačný názor zastávají jen dvě procenta lidí.

Vysoce převažuje pozitivní hodnocení vztahů také u řady dalších zemí, například všech sousedních, ale také Francie, USA či Itálie. Na postavení Slovenska v očích veřejnosti je však jedinečné to, že lidé většinou míní, že česko-slovenské vztahy jsou "velmi dobré", zatímco u ostatních zemí, kde převládá kladné hodnocení, tvoří většinu odpovědi charakterizující vzájemné vztahy jako "spíše dobré".

Nejméně odpovědí "velmi dobré" nebo "spíše dobré" zjistilo CVVM, když se ptalo na vztahy ČR s Íránem, pozitivně je hodnotí jen 19 procent dotázaných. Podobně je na tom také Sýrie.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy