Novým rektorem ČVUT se stane fyzik Petráček. Kritizovaný Konvalinka vypadl až ve čtvrtém kole volby

Jakub Horáček
Aktualizováno 25. 10. 2017 19:37
Zástupci pracovníků a studentů ČVUT zvolili jako nového rektora fyzika a bývalého prorektora Vojtěcha Petráčka. Současný rektor ČVUT Petr Konvalinka neobhájil před akademickým senátem další funkční období. Vypadl ve čtvrtém kole volby.
Petr Konvalinka, současný rektor ČVUT, loni během studentské demonstrace za jeho odvolání.
Petr Konvalinka, současný rektor ČVUT, loni během studentské demonstrace za jeho odvolání. | Foto: Michaela Vařeková

Praha - Nejznámější česká technická univerzita, pražské České vysoké učení technické, si zvolila nového rektora. Stane se jím díky 23 hlasům fyzik a bývalý prorektor Vojtěch Petráček. Současný rektor Petr Konvalinka končí, vypadl ve čtvrtém kole volby. Už dříve se jej část senátorů pokusila v tomto a minulém roce dvakrát odvolat, pokaždé však neúspěšně.

Konvalinka vzápětí poděkoval všem, kteří jej volili. "Vážím si toho, že mi dali podporu. Přeji si, abychom zvolili rektora, který bude mít podporu akademického senátu," dodal.

Petráček byl v pátém kole volby jediným kandidátem. Vyhrát mohl už ve čtvrtém hlasování, chyběl mu však jediný hlas. Ke zvolení je nutná podpora 23 senátorů, volilo jej pouze 22. Ve finálním kole získal potřebný počet hlasů přesně.

Volitelé vybírali celkem z pěti kandidátů. V každém kole vypadl uchazeč s nejmenším počtem hlasů. První hlasování "nepřežil" děkan fakulty informačních technologií Pavel Tvrdík, který získal tři hlasy z 45. "Přeji zbývajícím kandidátům úspěch v dalších kolech," pronesl po vyhlášení výsledků.

Druhé kolo vyřadilo děkanku stavební fakulty Alenu Kohoutkovou, obdržela šest hlasů. Po vyhlášení výsledků poděkovala senátorům za podporu. Třetí kolo znamenalo konečnou pro vedoucího katedry počítačů na FEL Michala Pěchoučka, hlasovalo pro něj 14 senátorů. Voliče vyzval k tomu, aby hlasovali pro kandidáta, který bude přínosem pro celou univerzitu, nikoliv jen pro ně samotné nebo jejich fakultu.

Rozhodování o dalším směřování vysoké školy přitom probíhá, v doby kdy mezi akademiky panuje vypjatá atmosféra. Právě rektor Konvalinka akademiky rozděluje. Volbu nového šéfa univerzity jeho odpůrci vnímali jako další šanci, jak se jej zbavit. Navzdory tomu se volba zatím odehrává bez komplikací

Poprvé se jej část senátorů pokusila odvolat loni na podzim. Vyčítali mu, že jako svého poradce zaměstnal úředníka z ministerstva průmyslu a obchodu Miroslava Elfmarka, později odsouzeného za daňový podvod. Pokus o odvolání dále zdůvodnili ztrátou důvěry, manažerskými selháními či poškozením dobrého obrazu univerzity.

Konvalinka tehdy pokus o odvolání ustál, pro hlasovalo pouze 20 senátorů z 41 přítomných. Pro odvolání je přitom potřeba 27 hlasů.

Podruhé o setrvání Konvalinky ve funkci univerzitní senát rozhodoval letos v dubnu. Ke zmíněným výtkám jeho kritici přidali například nejasnosti kolem financování výstavby budovy Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), na niž měly být údajně vyčerpány rezervy univerzity. Vznik institutu přitom pracovníky ČVUT dlouhodobě rozděluje.

Konvalinka tehdy na svou obranu sepsal několikastránkový dokument, v němž výhrady skupiny oponentů označil za lži. Senát jej nakonec neodvolal. Pro bylo ještě méně zástupců než při prvním pokusu, pouze 18 členů z 43 přítomných.

Dvě studentské formule, jedna na benzin a jedna elektrická, se projely po okruhu v před pražským ČVUT. Zakončily tím sezonu. | Video: Eva Srpová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy