Romové čelí diskriminaci v celé EU. Vyřeší to Brusel?

Dominik Jandl, djl
17. 9. 2008 9:30
Europarlament hostil první romský summit
Foto: Ludvík Hradilek

Brusel/Praha - Romové čelí diskriminaci všude v Evropě. I to by mohlo být motto vůbec prvního sjezdu Romů na půdě Evropského parlamentu.

Cílem úterní akce s oficiálním názvem EU Roma Summit bylo přispět k řešení často problematického soužití romských komunit s majoritními společnostmi. Zúčastnili se jí vrcholní politici z celé Unie zaměřující se právě na sociální a národnostní tématiku. Romů žije v celé Evropě přes 10 milionů, tedy stejně jako obyvatel v Česku.

Mezi českými zástupci byla ministryně pro národnostní menšiny Džamila Stehlíková.

Kromě politiků se akce účastnili i zástupci neziskových a nadačních organizací zabývajících se romskou problematikou i samotní zástupci romských komunit, takže se celkový počet účastníků akce vyšplhal na čtyři stovky.

Romská ghetta v Itálii i na Slovensku

Jedním z důvodů, byť ne oficiálně přiznaným, proč se akce v Bruselu konala, jsou i problémy s imigranty v Itálii a způsoby, jakými se problém snaží řešit italská vláda v čele se Silviem Berlusconim.

Čtěte více: Řím může brát Romům otisky prstů. EU na to kývla

Italská vláda totiž podle mnohých politiků i romských představitelů zavádí opatření, jež jsou namířena přímo proti této národnostní menšině. Mezi nimi například i odebírání otisků prstů obyvatelům táborů, které Romům vláda postavila, aby jejich pohyb uvnitř země snadněji monitorovala.

Romů žije v Itálii v současnosti asi 150 tisíc, přičemž jejich počet v poslední době strmě narůstal kvůli imigraci Romů z Rumunska. Podle údajů ministerstva vnitra dosahuje podíl imigrantů z počtu celkových krádeží asi 60 procent. Opozice však argumentuje tím, že je kriminalita v zemi ve srovnání například s Velkou Británií nižší a  nijak nevybočuje z průměru EU.

Soužití romských komunit s většinovou společností je ale problémem i ve střední Evropě. Celkem pravidelně například média informují o dění na východě Slovenska, kde jsou romské osady připomínající slumy z Latinské Ameriky.

Neodjíždějte, vzkazuje Stehlíková

S problémy v romských komunitách se potýká i Česká republika. Ministryně Stehlíková se snaží spolu s představiteli státní správy i romských institucí přesvědčit Romy, kteří se chystají opustit zemi s vidinou snadnějšího života za hranicemi - hlavně v Kanadě, aby tak nečinili a hledali pomoc přímo v Česku.

Související:

 

Právě se děje

Další zprávy