Robotická kostra pomáhá ochrnutým, mohou znovu chodit

Jan Červenka, Reuters
31. 8. 2008 19:30
V Izraeli vyvinuli elektronický skelet
Bez robotcké kostry by byl Radi Kaiof na vozíčku.
Bez robotcké kostry by byl Radi Kaiof na vozíčku. | Foto: Reuters

Haifa - Dvacet let byl ochrnutý. Nyní znovu chodí a zvuk jeho kroků doplňuje zvláštní bzučení. Radi Kaiof chodí jen díky podpoře elektronického exoskeletu, jakési vnější robotické kostry, kterou vyvinuli v Izraeli.

Kaiof se zranil při vojenské službě v roce 1988 a jak sám přiznává, nedoufal, že by ještě někdy mohl chodit. To se však podařilo díky vynálezu zvanému ReWalk, který je určen pro paraplegiky, tedy pacienty s ochrnutou dolní polovinou těla.

Bez berlí to nejde

Zařízení ReWalk je "dítětem" Amita Goffera a jeho společnosti Argo Medical Technologies. Sám Goffer ochrnul při nehodě v roce 1977, jeho vynález mu však nepomůže, neboť u něj byly postiženy i horní končetiny. A exoskelet vyžaduje použití berlí, které pacientovi pomohou držet stabilitu.

Samotný systém se skládá z podpůrného motorizovaného skeletu nohou, senzorů, které si pacient připevní na tělo, a batohu, v němž je řídící jednotka a baterie.

Zvládne i schody

Na zápěstí má uživatel připevněno dálkové ovládání, s jehož pomocí si zvolí, co má skelet udělat: postavit, sednout, chodit, stoupat či klesat ze schodů. Jakmile se uživatel pohne kupředu, senzory pomohou se správnou koordinací. Skelet tak znamená pro mnohé vozíčkáře možnost znovu se postavit na vlastní nohy.

Podle Kate Parkinové, ředitelky fyzioterapie z Langova centra newyorské univerzity může vynález pacientům pomoci ve dvou směrech.
"Po fyzické stránce tělo funguje jinak, pokud je ve vzpřímené pozici. Zapojují se jiné svaly a tato pozice umožní plné rozvinutí plic. Po stránce psychické je přínos nesporný, už proto, že pacientům umožňuje přímý oční kontakt s okolím," uvedla.

Armáda i medicína

Systém nyní prochází klinickými testy v Tel Avivu, další mají následovat v Pensylvánii. Společnost plánuje jeho uvedení na trh v roce 2010 za cenu kolem dvaceti tisíc dolarů.

Exoskelet není novou myšlenkou. Nedaleko amerického Salt Lake City například letos probíhají testy systému XOS, který se má uplatnit v armádě. Díky němu by mohli vojáci bez problému zvedat devadesátikilovou zátěž. V Michiganu zase zkoušejí systémy, které jsou přes kůži napojeny na nervovou soustavu. Mají pomáhat pacientům, kteří jsou částečně ochrnutí. Díky podpůrné kostře tak tělo potřebuje méně energie na to, aby mohlo končetinou hýbat.Videoukázka ke stažení zde

Přečtěte si také:

Terminátorův bratr se uplatní v medicíně i ve válce


 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy