Registr přestupků v roce 2016? Chovanec využije Nečasův plán

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
6. 5. 2014 10:20
Registr by měl zahrnovat drogové delikty i dopravní přestupky. Stát za jeho zprovoznění zaplatí přibližně 50 milionů.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Registr přestupků, nový nástroj policie v boji proti řidičům, kteří řídí pod vlivem drog, by mohl začít fungovat již v roce 2016. 

Ministr vnitra Milan Chovanec tak reaguje na tragickou nehodu z pátku na Mělnicku, při níž řidič pronásledovaný policií srazil policistku, která později svým zraněním podlehla. Muž měl přitom třikrát zakázáno soudem řídit motorová vozidla.

Podle ministra jsou příslušné legislativní změny, které by vznik registru umožnily, v meziresortním řízení.

"Návrhy musí projít standardním legislativním procesem. Předpokládáme, že jakmile budou schváleny, bude třeba dalších 6 až 9 měsíců na tvorbu vlastního technického řešení. Registr by tak mohl fungovat od roku 2016, nedokáži ale v tuto chvíli určit konkrétní datum," řekl ministr Chovanec.

Tvůrci legislativy přitom nebudou muset začínat úplně od nuly. Ze šuplíku totiž vytáhnou návrh, který měla na stole už Nečasova vláda.

"Našli jsme záměr, který měla ještě vláda Petra Nečase. Byl vypracovaný na základě zkušenosti z nepokojů na Šluknovsku, a zabývá se tak pouze přestupky proti občanskému soužití, veřejnému pořádku a majetku. Chtěli bychom, aby tam byly i drogové delikty," přiblížil návrh Chovanec.

Ministerstvo spravedlnosti upozorňuje, že rozsah centrálně evidovaných přestupků může být změněn v návaznosti na připomínkové řízení.

V současné době jsou v meziresortním řízení dvě legislativní úpravy. Jednak návrh změny stávajícího zákona o přestupcích, který je v gesci ministerstva vnitra, a novela registru trestů, který má na starosti resort spravedlnosti a jehož součástí by se nový registr přestupků měl stát.

Ministerstvo spravedlnosti chce potom nový návrh zákona o přestupcích, předložit vládě k dalšímu projednávání v červnu tohoto roku.

Chovanec by navíc registr přestupků chtěl propojit i s registrem řidičů, kde jsou evidované dopravní přestupky.

Registr by mohl stát 50 milionů

Původní návrh, který projednávala Nečasova vláda, předpokládal, že zavedení registru do praxe by mělo vyjít na 31 milionů. Dalších 8 milionů by potom stál roční provoz registru. Podle Chovance jsou ale takové náklady nereálné.  

"Částka potřebná na zavedení systému by se mohla pohybovat podle našich odhadů někde kolem 50 milionů korun. Další peníze by potom stál provoz registru," komentoval náklady Chovanec.

Stát by se podle Chovance měl snažit, aby po prvním či druhém přestupku následoval větší trest. Díky registru by bylo možné lehce zjistit, jakých přestupků se dotyčný v minulosti dopustil, a v případě opakování přestupků by bylo možné zvyšovat sankce až o 50 procent.

Ministr vnitra se o zavedení registru přestupků prvně zmínil v nedělním pořadu TV Prima Partie.

Podle Chovance počet lidí, kteří řídí pod vlivem drog, neustále roste. "Jsme jediní, kteří přestupky neevidují," uvedl v pořadu. Stát si podle něj musí vynutit, aby se tito lidé na silnici nedostali. Ve všech případech, kdy člověk používá auto jako zbraň, by soudy měly podle ministra vnitra postupovat velmi tvrdě. S piráty silnic a lidmi, kteří řídí pod vlivem drog, což je podle Chovance nový fenomén, chce začít bojovat a registr přestupků je prvním krokem.

 

Právě se děje

Další zprávy