Zmatek na brněnském magistrátu. Koalice může skončit už ve čtvrtek, strany chtějí jednat s opozicí

Jan Hejl Jan Hejl
10. 4. 2016 14:00
Už příští čtvrtek se může rozpadnout koalice na brněnském magistrátu. Radou v největším moravském městě hýbou třenice zejména o budoucí podobu holdingu městských firem, na jehož vznik tlačí hlavně hnutí ANO. Právě ve čtvrtek se odehraje klíčová schůzka vládnoucích ANO, lidovců, Žít Brno a Strany zelených, na které se o pokračování koalice rozhodne. Nepřehlednou situaci zamotávají třenice mezi jednotlivými stranami v radě. Žít Brno podporuje primátora Petra Vokřála a připouští vznik nové vlády s ČSSD. Naopak lidovecká náměstkyně Vokřála kritizuje, že jedná s opozicí, a oznámila, že podobné jednání považuje za neseriózní a popření současné koalice.
Brněnský primátor Petr Vokřál z hnutí ANO.
Brněnský primátor Petr Vokřál z hnutí ANO. | Foto: DVTV

Brno – Hnutí ANO se po Praze a Ústí nad Labem hroutí další koalice ve velkém městě. Už příští čtvrtek může předčasně skončit vláda v druhém největším českém městě. Brněnským svazkem ANO, lidovců, Žít Brno a zelených otřásly spory o hlavní prioritu Babišova hnutí – zřízení holdingu městských firem, který má odpolitizovat vedení brněnských společností.

Ačkoliv po jednání mezi primátorem Petrem Vokřálem (ANO) a zástupci lidovců obě strany prohlásily, že koalice pokračuje, už příští týden se zástupci všech vládních stran sejdou znovu. Na schůzce si budou vyříkávat napjaté vztahy.

Že třenice v koalici jsou, připustil náměstek primátora a lídr Žít Brno Matěj Hollan. „Netýká se to jen holdingu městských firem, ale třeba oblasti bydlení. Je nutné o problémech mluvit, proto se sejdeme,“ řekl Aktuálně.cz Hollan.

Právě bydlení má na starosti náměstkyně Klára Liptáková z KDU-ČSL, která se opřela do primátora Vokřála kvůli tomu, že ve středu jednal s opoziční ČSSD. Liptáková prohlásila, že podobné jednání považuje za neseriózní a popření současné koalice. Proto zareagovala stejnou silou – oznámila, že lidovci budou se sociálními demokraty vyjednávat taky.

Za Liptákovou se postavil další náměstek, Martin Ander. „Ani já v současné koaliční smlouvě nenacházím jakoukoliv podporu pro to, aby koaliční strany jednaly o prosazení důležitých programových bodů s opozicí,“ podpořil ji šéf brněnských zelených s tím, že se spory na radnici mediálně zveličují. „Dnes jsme jednali o rozpočtu a dalších záležitostech a vše mělo hladký průběh. Z jednání nevyplývalo, že by koalice nějak nefungovala,“ dodal.

Budeme mlčet, oznámilo ANO

Nepřehlednou situaci na brněnském magistrátu ale ještě více zamotávají třenice mezi lidoveckou náměstkyní a Žít Brno. Matěj Hollan Liptákovou kritizuje, že nestačí na oblast bydlení, a téma chce otevřít na čtvrteční klíčové schůzce. „Není možné, aby stála práce na několika odborech, je třeba to říkat veřejně,“ zdůrazňuje.

Hollan naopak podpořil Vokřála. Prioritou Žít Brno je podle něj, aby koalice měla většinu v zastupitelstvu a vedl ji právě dosavadní primátor. Připouští i variantu, že by se do rady po roce a půl vrátila sociální demokracie, tedy strana, kterou Hollanovo hnutí před volbami otevřeně kritizovalo.

„My jsme jasně řekli, že problém máme s bývalým primátorem Onderkou, nikoliv s celou ČSSD,“ vysvětluje Hollan. „Navíc sympatiemi k sociální demokracii jsem se nikdy netajil, dokonce jsem ji i volil,“ dodává.

Že by se mohla vláda nad Brnem rozpadnout, podporuje i prohlášení Petra Vokřála na adresu Strany zelených. Primátor ve středu na magistrátu uvedl, že si není jist, zda čtyři zastupitelé SZ koalici podporují. „Musíme si některé věci vyjasnit. Hlasování na zastupitelstvu je někdy až komediální. Pro mě je to dlouhodobě neúnosné,“ varoval.

Lídr zelených Ander naopak upozorňuje, že hnutí ANO navzdory slibům ještě zastupitelům za SZ nedodalo podklady k plánovanému sloučení městských firem. Zároveň trvá na svém, že zelení koaliční smlouvu neporušují. „My koaliční smlouvu jednoznačně ctíme a bude tomu tak do budoucna,“ odmítl Vokřálovu kritiku.

Jihomoravská buňka ANO dává od přestřelky mezi stranami v radě ruce pryč. Její šéf a zároveň brněnský radní Marek Janíček rozeslal prohlášení, ve kterém oznámil, že hnutí nemá žádné informace o tom, že by některý z koaličních partnerů v zastupitelstvu Brna vypověděl koaliční smlouvu.

„Proto se prozatím nebudeme k nejasné situaci v koalici vyjadřovat. Koaliční smlouvu považujeme stále za platnou,“ uvedl Janíček.

Brněnská vláda byla blízko pádu už před půl rokem. Tehdy koalici hrozil konec kvůli rozdílným názorům na tehdejšího radního z ANO Tomáše Kratochvíla. Toho nakonec hnutí vyloučilo ze svých řad a Kratochvíl následně rezignoval na svůj post v radě.

Je to pokus o smíření, o nataženou ruku, říká primátor Brna Petr Vokřál /ANO/ o deklaraci, která se omlouvá za brněnský odsun Němců. Kritika ze strany hejtmana Haška /ČSSD/ je podle něj politikaření. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy